چاپ مطلب چاپ مطلب

یک کارشناس برنامه‌ریزی شهری مطرح کرد؛ اهمیـت سازگاری اقلیـمی در طراحی معماری شهـرها

یک کارشناس برنامه‌ریزی شهری مطرح کرد؛

اهمیـت سازگاری اقلیـمی در طراحی معماری شهـرها

گزارش همای گیلان به نقل از تهران (پانا) :

یک کارشناس برنامه‌ریزی شهری بر اهمیت سازگاری اقلیمی در طراحی معماری پایدار شهری تاکید کرد.
دکتر عماد مطالبی درباره اهمیت معماری پایدار در فضای شهری توضیح داد: «توجه به طراحی معماری پایدار در فضای شهری می‌تواند در ایجاد مجتمع‌های زیستی با ارائـه الگوی فرم پایدار به‌ویژه ساختمان‌های مسکونی اثربخش باشد. وی گفت: در این مسیر باید مولفه‌های موثری مانند اقلیم منطقه، مصالح ساختمانی، فرم بنا و صرفه‌جویی در مصرف انرژی مد نظر قرار بگیرد.»

این کارشناس برنامه‌ریزی شهری افزود: «سازگاری با موقعیت و شرایط جغرافیایی و اقلیمی در ارتقای فضایی و هندسه مکانی بنا نیز موثر است و این مهم با در نظر گرفتن اصول طراحی معماری پایدار شهری امکان‌پذیر خواهد بود. باید سعی کرد که بازگشت به طبیعت در طراحی‌های بناها و فضاها در پهنه‌بندی شهری لحاظ شود این یعنی اولویت دادن به معماری شهری که در ارتقای جنبه‌های زیباشناسی می‌تواند مهم و تاثیرگذار باشد.»

وی تاکید کرد: «شهر یک سیستم فعال است و نقش مجتمع‌های زیستی در اقامت مناسب برای شهروندان اجتناب‌ناپذیر است. در طراحی شهری باید پهنه‌هایی مبتنی بر اصول آمایش شهری ایجاد کرد ضمن اینکه مدیریت خردمندانه در به‌کارگیری فرم اندازه و تناسب قطعات در ارائه الگوی زیست‌پذیر برای طراحی و ایجاد ساختمان‌هایی که بتواند پاسخگوی نیاز ساکنان آن باشد امری ضروری است.»

مطالبی تصریح کرد: «بنابراین با یک طراحی مبتنی بر اصول طراحی شهری و معماری پایدار شهری می‌توان محیط زیست سالم شهری را برای شهروندان به ارمغان آورد و این امر گامی موثر در ایجاد حس تعلق مکانی و افزایش سرزندگی و نشاط در راستای رضایت‌مندی و آرامش شهروندان است.»

عماد مطالبی هم اکنون با تحصیلات دکترای برنامه ریزی شهری و تخصص در آمایش شهری, مشاور کمیسیون توسعه پایدار و مشاور کمیسیون بهداشت محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر رشت است. از دیگر مسئولیتهای وی, دبیـری کارگروه آب خـاک، کشاورزی و منابع طبیعی مجمع مشورتی نظام مسائل شهرستان رشت را میتوان نام برد.

انتهای پیام

About نسرین عشقی

Check Also

مشاور کمیسیون های توسعه پایدار شهری و بهداشت و محیط زیست شورای شهر رشت:  قدر پتانسیل‌های  شهر خود را بدانیم. می‌توان به  زرجوب و گوهررودمان حیات دوباره بخشید و زیست پذیری را در حوزه آبی شهر فراهم آورد

مشاور کمیسیون های توسعه پایدار شهری و بهداشت و محیط زیست شورای شهر رشت:  قدر …