چاپ مطلب چاپ مطلب

اعتراض اعضای شورا نسبت به افزایش نیروی انسانی در بدنه شهرداری رشت/ ۱۹۷۵ نفر به طور مستقیم از شهرداری حقوق می گیرند

همای گیلان: در صدو ششمین جلسه کمیسیون برنامه و بودجه؛اعضای شورا نسبت به افزایش نیروی انسانی در بدنه شهرداری از شهردار توضیح خواستند.

58336t.jpg

نخستین جلسه کمیسیون برنامه، بودجه و حقوقی در سال ۹۵ در صحن شورای شهر رشت با حضور شهردار این شهر برگزار شد و رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و حقوقی با تبریک سال نو، به اهمیت بررسی بودجه اشاره و بیان کرد: با توجه به اینکه هنوز تصویب بودجه در شورا نهایی نشده است لذا لازم است با برنامه ریزی درست، نسبت به بررسی آن اقدام کنیم و برای این منظور در حوزه هزینه ها، کمیسیون به دنبال بررسی موشکافانه بودجه و تصویب رقم واقعی آن است.

سید امیرحسین علوی افزود: در این راستا یکی از دغدغه های کمیسیون و اعضای شورا نسبت به هزینه هایی است که طی دو سال اخیر به واسطه جذب نیروها در بدنه شهرداری به آن تحمیل شده است.

وی با اشاره به جذب نیروهایی به عنوان نگهبان، بازرسین خطوط تاکسیرانی، نیروهای خدماتی، رانندگان اتوبوس و …که با مصوبه شورا نیز صورت گرفته گفت: آنچه که پس از جذب این نیروها هم اکنون مطرح است نتیجه و خروجی این کار است و اینکه آیا جذب نیروها به تعدادی بوده که مصوبه شورا برای شهرداری تعیین کرده است؟

علوی اضافه کرد: در حال حاضر با وجود و فعالیت این نیروها، بار مالی مضاعفی به شهرداری تحمیل شده که باید نسبت به آن در بودجه تعین تکلیف کرد زیرا در صورتی که خروجی این کار برای شهر و شهرداری مقرون به صرفه و نتیجه بخش نباشد باید از صرف هزینه های مازاد جلوگیری و در عین حال راهکار و تصمیم اساسی برای این منظور اتخاذ کرد 

یک هزار و ۹۷۵ نفر به طور مستقیم از شهرداری حقوق دریافت میکنند

شهردار رشت  در ادامه جلسه به ارائه گزارشی از تعداد نیروهای انسانی در شهرداری این شهر پرداخت و گفت:  نسبت به سال های گذشته توزیع متوازن نیروها در مناطق و نواحی شهرداری صورت گرفته است.

محمدعلی ثابت قدم اظهار کرد: بر اساس چارت سازمانی در سال ۹۵، به طور مستقیم در مناطق و سازمان ها یک هزار و ۹۷۵ نفر مشغول به فعالیت خواهند بود و به طور مستقیم از شهرداری حقوق دریافت خواهند کرد.

وی ادامه داد: علاوه بر این تعداد،  ۴۱۷ نفر نیز به صورت حجمی یا به صورت تک نفری جذب شهرداری شده که به عنوان نیروهای شرکتی در حوزه هایی مثل رفت و روب و فضای سبز مشغول به فعالیت هستند.

شهردارتاکید کرد: با این تعداد نیروها، ماهانه بیش از ۶ میلیارد تومان از منابع مالی شهرداری، صرف حقوق کارکنان می شود.

ثابت قدم با بیان اینکه در برخی پست های سازمانی هم اکنون جای خالی وجود دارد گفت: چیدمان نیروها طبق چارت تغییر کرده است و تلاش شده بر اساس کارایی افراد، نیروها در بهترین پست های ممکن قرار گیرند اگرچه همچنان برای نیروهایی که به تازگی جذب شهرداری شده اند از جمله بازرسین، نگهبانان، رانندگان آژانس و…منتظر سیاست گذاری شورا هستیم.

تخطی از مصوبه شورا شایسته شهردار و شهرداری نیست

عضو شورا با توضیحات شهردار به مصوبه شورا مبنی بر جذب برخی نیروها در تعداد مشخص اشاره کرد و گفت: مصوبه شورا درباره تعداد برخی نیروها مشخص بود اما هم اکنون شاهد افزایش این تعداد هستیم.

اسماعیل حاجی پور با بیان اینکه تخطی از مصوبه شورا شایسته شهردار و شهرداری نیست افزود: باید مشخص شود که نیروهای مازاد توسط چه کسانی و بر اساس چه ساختاری به شهرداری تحمیل شده اند.

۸۰ بازرس در خطوط تاکسیرانی رشت مشغول به فعالیت هستند

عضو دیگر شورا با اشاره به نیازی که در تعداد بازرسین خطوط تاکسیرانی احساس می شود گفت: با وجود اینکه هم اکنون ۸۰ بازرس در خطوط تاکسیرانی مشغول به فعالیت هستند اما به دلیل اینکه وظیفه پلیس راهور توسط شهرداری و نیروهای آن در حال انجام است به نظر می رسد که در این حوزه نیاز به جذب نیروی بیشتری است.

واثق کارگرنیا تاکید کرد: با افزایش خطوط بی.آر.تی مطمئنا باید نیروهای بیشتری در این حوزه به کار گرفته شوند لذا شهرداری باید در توازن نیروها دقت عمل بیشتری به خرج دهد اما در جذب نیروهای مازاد در سایر حوزه ها نیز تعیین تکلیف شود.

شهرداری باید نسبت به متعادل کردن هزینه ها عمل کند

رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورا نیز با تایید این سخنان گفت: فعالیتی که بازرسین خطوط تاکسیرانی طی ماه های گذشته انجام داده اند قابل توجه بوده است.

رضا رسولی اضافه کرد: با وجود اینکه شهرداری در حال رفتن به سمت مسیری است که چابکی را بر بدنه شهرداری تزریق می کند اما باید توجه کرد که در برخی حوزه ها می توان با برون سپاری، مکانیزم بهتری را عملی کرد.

وی بر تعیین تکلیف هزینه های نیروهای جذب شده طی دو سال اخیر تاکید و بیان کرد: وظیفه شورا سیاست گذاری است و انتظار می رود که شهرداری نسبت به متعادل کردن هزینه های خود در این حوزه عمل کند.

نیروهای بیشتری برای نظم بخشی به ترافیک در خیابان ها نیاز است

شهردار در پاسخ به این اظهارنظرات در برخی حوزه ها از جمله تعداد بازرسین اعلام کرد که نیروهای بیشتری برای نظم بخشی به ترافیک در خیابان ها نیاز دارد.

 ثابت قدم گفت: در صورتی که پلیس راهنمایی و رانندگی تعامل بهتری با شهرداری داشته باشد میتوان با این تعداد نیرو یا کمتر بازرسی خطوط را انجام داد.

شهردار تاکید کرد: با افزایش تعداد اتوبوس ها در خطوط اتوبوسرانی شهر، مطمئنا به رانندگان بیشتری نیاز است.

رئیس کمیسیون در پایاین این بحث از شهردار خواست نسبت به اطلاع رسانی به اعضای شورا در حوزه تدوین و تنظیم چارت اداری شهرداری همت و دقت بیشتری از خود نشان دهد.

 در نهایت پس از بحث و بررسی های اعضای شورا و شهردار، مقرر شد در بخش هزینه ها، بودجه شهرداری با در نظر گرفتن این حساسیت ها تعیین شود و در عین حال شهردار گزارشی از تمامی نیروهایی که طی دو سال اخیر به بدنه شهرداری اضافه شده اند به اعضای شورا ارائه کند.// ایسنا

About سردبیر

Check Also

تخصیص اعتبارات دولتی برای اتمام پروژه ساماندهی دفنگاه زباله در سراوان اجرایی می‌شود

تخصیص اعتبارات دولتی برای اتمام پروژه ساماندهی دفنگاه زباله در سراوان اجرایی می‌شود همای خبر- …