چاپ مطلب چاپ مطلب

استواری هزارساله «سرو هرزویل» در منجیل

همای گیلان:«سرو هرزویل» درختی بسیار کهن در شهرک هرزویل منجیل است که ناصر خسرو در سفرنامه خود از آن یاد کرده‌ است.

درخت یک‌هزار ساله «سرو» یکی از آثار طبیعی ملی ایران و مورد حفاظت سازمان محیط زیست بوده و حریم حدود ۱۰ هزار متری آن با حصار از بقیه منطقه جدا شده‌ است.

شهرک هرزویل از دو بخش شامل روستای هرزویل با تاریخی طولانی است که هرزویل نوبنیاد در دامنه جنوبی کوههای البرز در شمال شهر منجیل کنار شاهراه هخامنشی ایران به اروپا قرار گرفته و شواهد نشان می‌دهند این آبادی در دو تا ۳ هزار سال گذشته چندین بار با خاک یکسان و از نو ساخته شده است.

آثار «هرزویل‌های قدیم» در روی تپه‌های اطراف شهرک فعلی پیداست و مردم هرزویل در کنار شاهراه ایران به قفقاز و اروپا پیوسته از طرف حکومت مرکزی مامور و مسئول نظم، ایمنی و کنترل آمد و شد در این مسیر و منطقه بسیار حساس و حیاتی بودند.

مکان هرزویل فعلی در کنار سد سفید رود است و بخش هرزویل در زلزله خانمان‌سوز ۱۳۶۹ رودبار صدمات بسیاری دید و هر دو بخش هرزویل کمی پایین‌تر از جای قبلی دوباره ساخته شده و دهکده هرزویل به کنار سرو تاریخی نقل مکان کرده است.

این سرو تنومند هزار ساله به طول ۳۰ متر در روستای هرزویل در پنج کیلومتری شهر منجیل از توابع شهرستان رودبار قرار دارد و نزدیکی آن به دهکده مذکور موجب ایجاد نگرانی برای به خطر افتادن حیات این درخت کهنسال به دلیل وجود پساب و آلودگی‌های روزمره شهرک است.

این درخت دارای ساقه و انشعابات قائم است و از مشخصات این نوع سرو آنکه در انواع دیگر سرو همواره شاخه‌ای افقی و عمود بر محور تنه قرار دارند اما در سرو مذکور شاخه‌ها تقریباً موازی محور تنه هستند.

درخت سرو هرزویل در سال ۱۳۵۴ به عنوان اثر طبیعی ملی در سازمان حفاظت محیط زیست به ثبت رسیده است و یکی از کهن‌ترین یادمان‌های طبیعی و تاریخی استان گیلان است که عمری به قدمت روستا دارد و هر ساله بسیاری از مردم از آن دیدن می کنند.

درباره سن درخت سرو تنومند در برخی منابع ۳ هزار و در تعدادی نیز یک‌هزار سال ذکر شده و در سفرنامه ناصرالدین شاه به فرنگ نوشته شده که «در سایه این درخت غول پیکر عصرانه خوردیم و موزیکانت‌ها که در لای شاخ و برگ درخت مخفی شده بودند نغمه‌های دلپذیر نواختند و ما تعجب کردیم».

ناصر خسرو شاعر نام‌آور ایران نیز در سفر به روستای استثنایی و چند هزار ساله «هرزویل» از این درخت نام برده است.

 

 

ضرورت حفظ سرو هرزویل در روز طبیعت

فرماندار رودبار درباره حفظ و نگه‌داری طبیعت این شهرستان به ویژه درخت سرو هرزویل در روز سیزده نوروز اظهار کرد: سرو هزار ساله هروزیل یکی از جاذبه‌های مهم گردشگری رودبار است که در روز طبیعت تعداد بسیاری از مهمانان را پذیرا می‌شود.

سیدمحمد احمدی با بیان اینکه رودبار دارای ۲۲۰ هزار هکتار جنگل و مرتع دارد، افزود: رودبار دارایییلاقات خوش آب و هوا، سد و رودخانه سفیدرود، امامزادگان واجب‌التعظیم، چشمه‌ساران، آبشارها و… در روز طبیعت میزبان هزاران مهمان است بنابراین ضرورت حفظ و مراقبت از این اماکن زیارتی و مواهب خدادادی اجتناب‌ناپذیر می‌شود.

وی از هموطنان خواست تا کام طبیعت را با ریختن زباله و تخریب محیط زیست در این روز تلخ نکنند و تصریح کرد: حراست از گنجینه غنی طبیعت که سفره بی‌منت و کریمانه‌ای را برای انسان‌ها فراهم ساخته است امری ضروری بوده و باید نسبت به این مهم مانند یک فریضه بنگریم و در ادای آن از هیچ کوششی دریغ نکنیم.

 

 فارس

About سردبیر ارشد

Check Also

#اختصاصی_همای_خبر اقدام نامتعارف پرسنل شهرداری،دزدی در روز روشن/ حقوق میگیرم که خیانت کنم!

#اختصاصی_همای_خبر   اقدام نامتعارف پرسنل شهرداری،دزدی در روز روشن/ حقوق میگیرم که خیانت کنم!   …