چاپ مطلب چاپ مطلب

امحای ۷۰۰ متر مربع سطح زیرکشت خشخاش در گیلان

همای گیلان:لی‌اکبر پوراوزان بعدازظهر امروز در دومین نشست شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر گیلان در سالن شهید انصاری استانداری، با اشاره به برنامه‌های مقابله و مباحث مورد نیاز در معضل اعتیاد استان، اظهار کرد: جلوگیری از ورود مواد مخدر در  ایست بازرسی‌ها، استفاده از پوشش خانوادگی برای حمل و توزیع مواد مخدر، استفاده از بانوان در توزیع مواد مخدر، لابراتورهای تولید شیشه در استان و بازرسی در گمرگ آستارا که به دستگیری زن تبعه آذربایجانی که حامل یک کیلوگرم مواد مخدر از نوع تریاک و هروئین بود منجرب شد، از موارد مهمی است که باید در استان مورد توجه قرار بگیرد.

امحا ۷۰۰ متر مربع سطح زیرکشت خشخاش در گیلان

وی با بیان اینکه در دو ماهه گذشته ۷۰۰ متر مربع سطح زیر کشت خشخاش با تعداد یک هزار و ۵۱ عدد بوته خشخاش در استان کشف و امحا شد، افزود: این سطح زیر کشت در مجموع در شهرستان‌های املش، بخش کلاچای، رودسر، رشت، شفت و آستارا شناسایی شد.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر گیلان با بیان اینکه در دو ماهه گذشته ۱۰۴ مورد عملیات در استان انجام شد، گفت:  ۴۴۱ کیلوگرم انواع مواد مخدر  کشف و ضبط شد.

پوراوزان با بیان اینکه ۱۹ باند در این عملیات متلاشی شد، تصریح کرد: سه هزار و ۵۳۱ نفر در مجوع دستگیر شدند که از این تعداد ۱۸۷ قاچاقی بودند که به مراجع قضایی معرفی شدند.

اجرای ۸۷ مورد عملیات پاکسازی مناطق آلوده به مواد مخدر در گیلان

وی با بیان اینگه از ۱۰۴ مورد عملیات ۸۷ مورد پاکسازی مناطق آلوده بود، خاطرنشان کرد: در این پاکسازی یک‌هزار و ۲۴۷ نفر که ۲۵ نفر آنها را زنان تشکیل می‌داند دستگیر شدند و ۱۳۰ کیلوگرم مواد مخدر در این عملیات‌ها کشف شد.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر گیلان با بیان اینکه اتاق فکر جایی برای کارهای تحقیقی و پژوهشی در زمینه اعتیاد است، گفت: این مهم در استان نادیده گرفته شده و تاکنون نشیریه، کتاب و فصلنامه‌ای در این زمینه منتظر نشده است در حالی که تهران ۱۰۰ نشریه را در زمینه اعتیاد به چاپ رساند.

پوراوزان  با اشاره به اینکه ۲۶ پرونده قضایی در زمینه مواد مخدر تشکیل شد، تصریح کرد: ۴۵ خودرو در دو ماهه گذشته شناسایی شد و ۳۰ خودرو به پارکینگ منتقل و  از این تعداد هفت خودرو مصادره شد.

وی برگزاری برنامه‌های آموزشی ویژه دانش آموزان مقطه دوم متوسطه، برگزاری نمایشگاه‌، برگزاری ۴۰ کارگاه آموزشی با موضوع اعتیاد، اجرای ۱۸۷ دقیقه برنامه آموزشی در صدا و سیما و همایش‌های مختلف در دانشگاه‌ها را از برنامه‌های فرهنگی شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان بیان کرد.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر گیلان با اشاره به انعکاس اخبار در رسانه‌های کشوری، گفت: از پنج هزار و ۵۲۷ خبر در حوزه مواد مخدر کشور، سهم گیلان ۵۵ مورد بود که ۳۸ مورد آن در زمینه مبارزه و مقابله بود که توسط نیروی انتظامی منعکس شده است.

تفاهم‌نامه ۴۰۰ میلیونی با دستگاه‌های اجرایی در زمینه مقابله با مواد مخدر

پوراوزان از تفاهم‌نامه ۴۰۰ میلیون تومانی با دستگاه‌های اجرایی در زمینه عملیاتی شدن برنامه‌های مواد مخدر خبرداد و اظهار کرد: کمیته امداد و دانشگاه در این زمینه برنامه‌های خود را اعلام کرده‌اند.

وی با اشاره به مصوبات اجرا شده در جلسه نخست شورای مبارزه با مواد مخدر گیلان، افزود: زمین ۱۰ هکتاری برای ایجاد ماده ۱۶ ، انجام فعالیت‌های فرهنگی، خرید تجهیزات برای گمرک آستارا و انزلی و برگزاری جلسات هفته نخست هر ماه از مصوبات قابل اجرا است./تسنیم

About

Check Also

دیدار سرپرست بخشداری ضیابر با رییس و اعضای شورای نگهبان شهرستان صومعه سرا

دیدار سرپرست بخشداری ضیابر با رییس و اعضای شورای نگهبان شهرستان صومعه سرا   به …