چاپ مطلب چاپ مطلب

با سخنرانی ابوذر ندیمی:مراسم ختم پروفسور هوشنگ منتصر کوهساری در لاهیجان برگزار شد+تصاویر

همای گیلان:مراسم سومین روز درگذشت استاد منتصر کوهساری با سخنرانی ابوذر ندیمی نماینده مردم لاهیجان و سیاهکل در مجلس شورای اسلامی در مسجد جامع لاهیجان برگزار شد.

پروفسور هوشنگ منتصر کوهساری ریاضی دان برجسته سیاهکلی در روز پنجم فروردین ماه امسال به علت کهولت سن دار فانی را وداع گفت و در لاهیجان به خاک سپرده شد.

montaser_7898او دوران کودکی و تحصیلات ابتدایی را در زادگاهش گذراند و تحصیلات متوسطه را در تهران و در مدارس «سن لوئی» و «دارالفنون» ادامه داد. دیپلمش را با رتبه اول در رشته ریاضی گرفت و آنگاه وارد دانشگاه تهران شد و لیسانس ریاضی دریافت کرد. وی در سال ۱۳۲۷ راهی کشور فرانسه شد و به تحصیل در رشته اقتصاد ریاضی (اکنومتری) پرداخت. پس از فارغ التحصیل شدن به «استراسبورگ» رفت و دوره دکترای ریاضی را در آنجا گذراند و در سال ۱۳۳۳ به ایران بازگشت .
منتصر کوهساری مدتی معاونت «دانشگاه صنعتی شریف» و ریاست دانشگاه تبریز را عهده دار بود.
وی با همکاری گروهی از ریاضی دانان دیگر نزدیک به ۲۰ تالیف در زمینه ریاضی از خود به یادگار گذاشته‌است. و علاوه بر این در حوزه مسائل سیاسی و اجتماعی نیز مطالبی را ترجمه نموده‌است که از آن جمله می‌توان به کتاب «زردهای سرخ» نوشتهٔ «هانری مارکانت»و ترجمه آثاری از  برتراند راسل اشاره کرد./دیارمیرزا

About سردبیر ارشد

Check Also

دیدار همزمان نمایندگان رشت و صومعه سرا با سیاهکار زاده: ترسیم فرصت های هم افزایی نمایندگان مجلس گیلان با سازمان منطقه آزاد انزلی

دیدار همزمان نمایندگان رشت و صومعه سرا با سیاهکار زاده: ترسیم فرصت های هم افزایی …