چاپ مطلب چاپ مطلب

بخشدار دیلمان:این بخش مهیا پذیرش مهمانان نوروزی می باشد

اختصاصی همای گیلان: بخشدار دیلمان طی گفتگویی با خبرنگار ما گفت : دیلمان به جهت موقعیت خاص خدادادی همچون اماکن سیاحتی و زیارتی توانسته است دردل مسافرین و گردشگران جا بازکند.

لاریخانی

موقعیت جغرافیایی ومحصولات بخش دیلمان

در آستانه تعطیلات نوروزی بخشدار دیلمان طی گفتگویی به خبرنگار ما گفت: منطقه دیلمان و پیرکوه دارای آب و هوای خشک و کوهستانی می باشد که در فصول پائیز و زمستان در بیشتر اوقات بارندگی برف و باران شدید حاکم است. در پاره ای از مواقع بادهای شدید شروع به وزیدن می کند. در فصل بهار و تابستان هوایی مطلوب دارد که این امر سبب جذب مسافر و گردشگر از سراسر کشور و حتی کشورهای همسایه و اروپایی نیز گردیده است.

حسین یکتا افزود: مساحت کلی بخش دیلمان ۶۲۴ کیلومتر مربع بوده که از طرف مغرب به جیرنده ی لوشان و از طرف مشرق به املش رودسر متصل می گردد. این منطقه دارای محصولاتی چون گندم ، جو ، عدس ، لوبیا ، گردو ، فندق ، آلبالو ، گیلاس ، زردآلو ، زرشک و سیب می باشد که عموم درآمد مردم از محصولات کشاورزی در بخش تولید و فروش گردو و فندق می باشد.

وی ادامه داد:در بخش دامداری عمده ی پرورش مردم، حیواناتی دامی اعم از گوسفند ، بز و گاو می باشد و مردم منطقه از فروش پنیر ، ماست ، شیر و دوغ حیواناتی که در بالا ذکر گردید سود قابل توجهی را کسب می نمایند. در این منطقه به سبب وجود گل و گیاه زیاد و فراوان، کندوهای عسل طبیعی فراوانی یافت می شود که به صورت صددرصد طبیعی به چرخه ی بازار ارائه می گردد.

بخشدار دیلمان خاطر نشان کرد: در این مناطق به سبب وجود ارتفاع و کوه های بلند و باران و برف زیاد روی کوه ها گیاهان دارویی زیادی می رویدکه در میان آنها می توان از گل گاوزبان ، کوت کوته ، کراوشه (مرزه) مریم نخودی ، گل بابونه ، گل چای ، کاسنی ، دروجه ، آویشن ، گل بنفشه ، شاه تره ، عرق برگ بیدمشک ، رازیانه ، گل ختمی ، پنیرک ، گرزنه ، پونه سفید (که ۷۰ نوع بیماری را از بین می برد) را نام برد.

حسین یکتا در ادامه اظهار داشت:جمعیت کل بخش دیلمان در حدود ۱۸۳۰۰ نفر در قالب  ۴۵۴۵ خانوار می باشد که ۱۵۶۰ نفر به صورت ثابت و ۳ تا ۵ هزار نفر به صورت شناور سکونت دارند.

جاذبه های دیدنی دیلمان

وی تعداد روستاهای منطقه را  ۸۳ پارچه عنوان کرد که ۴۵ روستای  آن بالای ۲۰ خانوار و در حال حاضر ۱۷ دهیاری ثابت و ۱۶ دهیاری دیگر نیز جدیداً اعلام گردیده است از مراکز سیاحتی و زیارتی این  بخش می توان به بشکافته سنگ روستای ملومه ، غار دیلمان معروف به کوه شاه نشین ، یخچال طبیعی روستای ملومه ، غاریرشلمان، غار میکال ، تونل روستای خرم رود ، قلعه گرماور ، امامزاده شاه شهیدان ، امامزاده پیغمبر باباولی ، امامزادگان کوه پس ، امامزاده آقا سید احمد دیلمان ، امامزاده ابراهیم تورار اشاره کرد.

بخشدار دیلمان یادآور شد :از جذاب ترین نقاط دیدنی بخش دیلمان می توان از  گاودیلان لارخانی و چشمه ی لارخانی می توان نام برد.

یکتا افزود:در دو نقطه ی لارخانی و دیلمان امکانات رفاهی و سرویس بهداشتی جهت ارائه به مسافران عزیز نوروزی ارائه گردیده است.

ستاد اسکان نوروزی آماده پذیرایی از مهمانان

همچنین دو واحد از مدارس دیلمان و هلال احمر جهت اسکان موقت نوروزی مسافران محترم لحاظ گردیده و در ضمن گروه اورژانس و هلال احمر و شبکه بهداشت به صورت شبانه روزی آماده خدمت رسانی به عزیزان مسافر می باشند و همچنین نیروی انتظامی  در خصوص امنیت مسافران، باآماده باش کامل در خدمت مردم می باشند.

دوجایگاه سوخت شبانه روزی در خدمت مهمانان

وی اذعان داشت: همچنین در خصوص سوخت رسانی ، جایگاه سوخت رسانی به مسافران محترم در شهر اسپیلی و روستای میکال به طور شبانه روزی در خدمت مردم می باشند. در ضمن ستاد تسهیلات در شهرداری مستقر است.

بخشدار دیلمان اضافه کرد:کلیه مساجد در سطح بخش ، جهت رفاه حال مسافران اعلام آمادگی نموده اند وعبور و مرور کامیونت و وسایل نقلیه سنگین (کارخانه سیمان) در ایام تعطیلات نوروزی از تاریخ ۲۷ اسفند ماه لغایت ۱۵ فروردین ۹۴ ممنوع می باشد.

یکتا اظهار داشت:در خصوص درآمد بخش دیلمان پس از به اتمام رساندن تثبیت جاده ی دیلمان به لونک امکان درآمد زایی وجود خواهد داشت.

وی در در خصوص گاز رسانی گفت: روستاهای آسیابر ، لور ، قشلاق ، پله شاه ، خاکشور ، شهرهای دیلمان و اسپیلی در حال حاضر از نعمت گاز برخوردار می باشند ودر روستای گولک هم تمامی علمک ها نصب و از هفته ی دیگر نیز کنتور دریافت خواهند کرد. ایشکوه بالا و پائین و باباولی شبکه گازدار است و همچنین میکال با پیمانکار قراردادی صورت گرفته و تا حدود یک ماه و نیم دیگر گازدار خواهد شد.

بخشدار دیلمان افزود:در روستای گرماور لوله گذاری صورت گرفته و با پیمانکار هم قراردادی منعقد شده و در حدود چهارصد علمک چند روستای یاد شده را تکمیل خواهد نمود واز بیست و یک میلیارد و هفتصد میلیون تومان که اعتبار شهرستان بوده ده میلیارد آن به بخش دیلمان اختصاص یافته است.

یکتا در ادامه گفت گاز رسانی به روستاهای کوه پس ،پیرکوه بالا و پائین و بن زمین، نوروز محله، عین شیخ و ملومه و تنگ رود ، لیه، خرم رود و سیاه خانی هم از برج چهارم سال ۹۴ آغاز خواهد شد.

وی ادامه داد:در راستای دولت تدبیر و امید و پیگیری های مداوم نماینده ی محترم شهرستان های لاهیجان و سیاهکل و دیلمان آقای ابوذر ندیمی و همچنین پیگیری به موقع فرماندار محترم شهرستان سیاهکل مهندس حیدری توانسته ایم با خدمات ناچیزی که بیشتر از این حق مردم شریف دیلمان می باشد انجام وظیفه نمائیم.

بخشدار دیلمان در خصوص عملکرداین بخشداری در دوران تصدی خویش گفت:اینجانب از تاریخ ۱۷/۱/۱۳۹۳ به عنوان خادم مردم شریف منطقه دیلمان و پیرکوه انجام وظیفه نمودم که مهمترین آنها عبارتند از: گازرسانی به شهر دیلمان و اسپیلی و روستاهای آسیابر ، قشلاق ، لور ، پله شاه ، خاکشور که در بالا ذکر شد و روستای گولک هم نهایتاً تا دو هفته ی دیگر از نعمت گاز رسانی بهره مند خواهند شد. روستای میکال و گرماور نیز لوله گذاری گردیده است.

همچنین  پیگیری در خصوص تثبیت جاده لونک ـ دیلمان به طول ۵/۱۲ کیلومتر که عملیات بهسازی آسفالت صورت گرفته و ادامه ی آن نیز از فروردین ماه شروع خواهد شد که زحمات اصلی را آقای ندیمی متقبل شدند که در همین فرصت از ایشان سپاسگزاری می نمایم.

یکتا اضافه کرد: درخصوص احداث  جاده کارخانه سیمان به لارخانی از مسیر روستای نیاول به طول ۱۶ کیلومتر با تخصیص ۱۰ میلیارد تومان آغاز بکار نموده ایم در حال حاضر عملیات زیرسازی آن ۶کیلومتر صورت گرفته است

ImageThumb2

غار-یرشلمانلاریخانیآبشار-باباولیبرج-گرماورچشمه-کمنیحمام-تاریخی-دیلماندشت-شقایق

About سردبیر ارشد

Check Also

واکاوی نمایش ضعیف ملی پوشان والیبال در لیگ ملتها

مجید صبوحی کارشناسی فرهنگی ورزشی و مربی والیبال طی یادداشتی نوشت: در آستانه المپیک ریو …