چاپ مطلب چاپ مطلب

به دلیل شکار یک رأس مرال ۲ شکارچی سیاهکلی دستگیر شدند/۱۴ ماه حبس تعزیری

تعداد دو نفر از شکارچیان با سابقه که مبادرت به شکار غیرمجاز یک رأس مرال نر در منطقه شکار ممنوع دیلمان ‌ـ درفک حوزه استحفاظی شهرستان سیاهکل کرده بودند دستگیر شدند.
خبرگزاری فارس: 2 شکارچی سیاهکلی دستگیر شدند/14 ماه حبس تعزیری

همای گیلان:تعداد دو نفر از شکارچیان با سابقه که مبادرت به شکار غیر مجاز یک رأس مرال نر در منطقه شکار ممنوع دیلمان‌ ـ درفک حوزه استحفاظی شهرستان سیاهکل کرده بودند دستگیر شدند.

این متخلفان با مخفی کردن لاشه کامل مرال زیر شاخ و برگ مترصد فرصت برای انتقال لاشه بودند که با محاصره منطقه و ردیابی آنها توسط ماموران یگان حفاظت این اداره مشاهده، دستگیر و با مقاومت و تهدید به ایجاد درگیری متواری شدند. متخلفان پس از تشکیل پرونده به مراجع قضایی معرفی و با توجه به شواهد و مدارک موجود و تحقیقات معموله و حساسیت خاص مقا‌م‌های قضایی این شهرستان به موضوع، جرم پس از طی مراحل قانونی پرونده توسط قاضی شعبه ۱۰۱ دادگاه عمومی و جزایی سیاهکل مورد رسیدگی قرار گرفت.

هر کدام از متخلفان به دلیل شکار غیر مجاز یک رأس مرال محکوم به ۱۴ ماه حبس تعزیری و متعاقب آن محکوم به پرداخت ۳۲ میلیون ریال ضرر و زیان وارده شدند.

این حکم به‌جا و کم سابقه نشان از انتقال حساسیت زیستگاه‌ها و زیست‌مندان ارزشمند گیلان به دستگاه قضایی و فهم عمیق این دستگاه نسبت به محیط زیست استان است، حساسیتی که  بدون تردید می‌تواند پشتوانه عظیم و مستحکمی برای حیات وحش استان قلمداد و راهبرد ارزشمندی برای نجات آن تلقی شود.

مرال یا گوزن گیلان یکی از ارزشمندترین پستانداران کشور است که اکنون از گونه‌های در معرض خطر انقراض محسوب می‌شود. در ۵۰ سال گذشته به دلیل شکار بی‌رویه و تخریب وسیع زیستگاه‌های جنگلی در شمال کشور جمعیت آن به شدت رو به افول گذاشته به گونه‌ای که جمعیت این پستاندار ارزشمند کشور به صورت چشمگیری کاهش یافته است.

پشتیبانی دستگاه قضایی و یاری‌های حوزه عمومی جامعه و مشارکت مردم می‌تواند خطری که در کمین این گونه بی‌نظیر و دیگر گونه‌های جانوری استان نشسته است را کاهش داده و به بازسازی جمعیت آنها کمک کند./روابط عمومی محیط زیست

About

Check Also

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی در افتتاحیه رویداد صدرا: همکاری نهاد دانشگاه و صنعت با محوریت مناطق آزاد گامی در اجرای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی است

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی در افتتاحیه رویداد صدرا: همکاری نهاد دانشگاه و صنعت با …