چاپ مطلب چاپ مطلب

جهانگیری، سد آیت‌الله العظمی بهجت(ره) گیلان را افتتاح کرد

همای گیلان:سد مخزنی آیت‌الله بهجت تامین کننده آب شرب ۱۴ شهر گیلان به عنوان دومین سد بزرگ این استان و نخستین سد پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران با حضور جهانگیری معاون اول رئیس جمهور به صورت رسمی افتتاح شد.

۱۳۹۳۱۰۰۹۰۰۰۵۷۵_PhotoA دومین سد بزرگ گیلان پس از بالغ بر ۵۰ سال از فعالیت سد سفیدرود دقایقی پیش با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور و وزیر نیرو و مسئولان استانی در شهر بیجار به صورت رسمی افتتاح شد.

سد مخزنی آیت‌الله بهجت نخستین سد پس از پیروزی انقلاب اسلامی است که در گیلان به بهره‌برداری می‌رسد و برای تأمین آب شرب ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر ظرفیت دارد.

سد آیت‌الله بهجت با مخزن ۱۰۵ میلیون متر مکعب و قابلیت تنظیم ۱۶۵ میلیون متر مکعب آب در سال نیاز آب شرب ۱۴ شهر گیلان را تامین می‌کند.

سد آیت‌الله بهجت آب مورد نیاز ۱۵۰ هکتار از اراضی کشاورزی پایین‌دست را تامین می‌کند و نیز ظرفیت تولید ۶.۳ مگاوات انرژی برق آبی توسط سه دستگاه توربین و سالانه ۲۴ گیگاوات را دارد.

رسوب سد سفیدرود به دلیل فرسایش شدید خاک حوضه آبریز رودخانه‌های قزل‌اوزن و شاهرود به قدری زیاد است که استفاده از آب این رودخانه برای مصارف شرب مستلزم صرف هزینه‌های سنگین و تجزیه فیزیکی است.

بالا رفتن EC آب رودخانه سد سفیدرود و تخلیه انواع آلاینده‌های صنعتی و کشاورزی به داخل آن مشکل را شدیدتر کرده  و به همین منظور سد مخزنی آیت‌الله بهجت در شهر بیجار روی رودخانه زیلکی که از آب بسیار مناسبی برخوردار بوده احداث شده است.

سد آیت‌الله بهجت آب شرب شهرهای مرکزی و شرق نزدیک گیلان مانند رشت، انزلی، خشک‌بیجار، کوچصفهان، خمام، لشت‌نشا، سنگر، آستانه‌اشرفیه، بندر کیاشهر، لاهیجان، سیاهکل، لنگرود، کومله، شلمان برخی آبادی‌های مسیر را تامین می‌کند.
سد مخزنی آیت‌الله بهجت در ۸ کیلومتری روستای شهر بیجار از توابع امامزاده هاشم واقع در ۳۵ کیلومتری رشت روی رودخانه زیلکی احداث و برای آن ۲ هزار میلیارد ریال هزینه شده است.

آبگیری این سد از مهر ماه امسال آغاز و ۱۵ میلیون لیتر آب نیز ذخیره‌سازی و رهاسازی آب سد آیت‌الله بهجت برای استفاده آب شرب مردم رشت انجام شد و امروز افتتاح رسمی آن توسط معاون اول رئیس جمهور صورت گرفت.

/فارس

o_b46ca31e

 

About سردبیر ارشد

Check Also

واکاوی نمایش ضعیف ملی پوشان والیبال در لیگ ملتها

مجید صبوحی کارشناسی فرهنگی ورزشی و مربی والیبال طی یادداشتی نوشت: در آستانه المپیک ریو …