چاپ مطلب چاپ مطلب

ترکیه یک جنگنده سوخو-۲۴ روسیه را ساقط کرد + عکس

همای گیلان: رسانه‌های ترکیه می‌گویند نیروی هوایی این کشور یک جنگنده را در مرز با سوریه ساقط کرده است. گزارش‌های حاکی از این است که خلبانان این هواپیما با چتر بیرون پریده‌ است.

 گزارش‌ها حاکی از این هستند که این هواپیما توسط جنگنده‌های اف-۱۶ ارتش این کشور ساقط شدند.

وزرات دفاع روسیه اعلام کرده است که هواپیمای سرنگون شده از نوع سوخو-۲۴ و متعلق به این کشور بوده است. در بیانیه این وزارت اعلام شده که این هواپیما حریم هوایی ترکیه را نقض نکرده است.

در ادامه این بیانیه با اعلام اینکه خلبانان هواپیمای مذکور با چتر بیرون پریده‌اند گفته شده که از سرنوشت آنها اطلاعی در دست نیست.

ستاد فرماندهی ارتش ترکیه نیز می‌گوید این هواپیما طی ۵ دقیقه ۱۰ بار برای خروج از حریم هوایی ترکیه اخطار گرفت اما پس از اینکه این اخطارهای را نادیده گرفت توسط دو جنگنده اف-۱۶ ترکیه هدف قرار گرفت.

احمد داوداوغلو، نخست‌وزیر ترکیه، بلافاصله پس از این رویداد از وزارت خارجه این کشور خواست درباره تحولات مرز این کشور با سوریه با ناتو، سازمان ملل و کشورهای مربوطه به مشورت بپردازند.

دفتر ریاست جمهوری ترکیه نیز تأیید کرده که این هواپیمای جنگی متعلق به ارتش روسیه است.

خبرگزاری دولتی آناتولی می‌گوید این هواپیمای در منطقه بایربوجاک سوریه، نزدیک مرز ترکیه، سرنگون شده است. مشخص نیست که جنگنده ساقط شده متعلق به چه کشوری بوده.

شبکه خبری سی‌ان‌ان ترک نیز گزارش داده که خلبان این هواپیما در اختیار ترکمن‌هایی است که در چادرهای اردوگاه مرکزی ساکن هستند. گزارش‌ها حاکی از این هستند که بالگردهای نظامی روسیه در منطقه در جستجوی خلبانان این هواپیما هستند.

در سال ۲۰۱۳ نیز اف‌-۱۶‌های ترکیه یک جنگنده میگ-۲۳ سوریه را ساقط کرده بودند.

پیشتر قرار بود سرگی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، فردا (چهارشنبه) به ترکیه سفر کند اما هنوز مشخص نیست که آیا این سفر انجام خواهد گرفت یا نه. اکنون قائم مقام ستاد کل نیروهای مسلح روسیه نیز در آنکارا به سر می‌برد.

/تسنیم

 

About سردبیر

Check Also

نتایج رسمی سه حوزه انتخابیه در گیلان منتشر شد/ رشت ، آستانه اشرفیه و رودسر

نتایج رسمی سه حوزه انتخابیه در گیلان منتشر شد/ رشت ، آستانه اشرفیه و رودسر …