چاپ مطلب چاپ مطلب

ثبت مجوز حرفه ای، پیش شرط حضور در لیگ قهرمانان آسیا

همای گیلان، صعود داماش به فینل جام حذفی از اتفاقات بسیار نادری است که در فوتبال جهان نیز کمتر مانند آن یافت می شود. زیرا این تیم گیلانی در دو سطح پایین تر از فوتبال برتر ایران بازی می کند.

آن ها بدون این که خودشان در ابتدا  تمایلی داشته باشند تا اینجای جام پیش رفته اند و با بازیکنان و کادرفنی خوبشان چشم ها را خیره کردند. شکست دو تیم لیگ برتری و همچنین شکست دادن قشقایی شیراز، چوکای تالش و مقاومت تهران ، آن هم در حالی که اکثر بازی های این خارج از خانه برگزار شد بر اعتبار این این تیم افزوده است. هرچقدر از لحاظ واقعیت فوتبالی توسط سرمربی باشگاه گفته شود که صعود به لیگ یک از اهمیت بالاتری برخوردار است اما مشخص است که وزن و اعتباری که داماش با صعود به فینال جام حذفی به دست آورد با صعود به لیگ یک قابل مقایسه نیست.

بعد از صعود داماش به فینال یکی از سوالات هواداران این باشگاه این است که آیا داماش در صورت قهرمانی می تواند در لیگ قهرمانان آسیا حاضر باشد.

در پاسخ به این سوال باید گفت که حضور تیم ها در لیگ قهرمانان ربطی به حضورشان در دسته های پائین تر ندارد. بلکه آن ها باید شرایط ای اف سی برای ثبت خود به عنوان یک باشگاه حرفه ای را داشته باشند.

در  حال حاضر  هیچ کدام از باشگاه‌های حاضر در لیگ دسته اول کشور(جام آزادگان)به دلیل عدم ثبت مدارک در سیستم ‏CLAS‏ ‏درموعد مقرر قانونی،حائز شرایط جهت اخذ مجوز حرفه‌ای و یا ملی در فصل ۲۰۱۹ نیستند.‏  همچنین باشگاه‌های نفت مسجد سلیمان،پارس جنوبی جم،پدیده مشهد، سپیدرود رشت و استقلال ‏خوزستان حاضر در لیگ برتر کشور (جام خلیج فارس) نیز به همین دلیل حائز شرایط جهت اخذ مجوز حرفه‌ای و یا ملی در فصل ۲۰۱۹ را به دست نیاوردند.

پیش از این سهیل مهدی مسوول کمیته مجوز حرفه‌ای سازمان لیگ درباره اینکه چرا همه باشگاه‌های لیگ یکی و دویی  و ۷ باشگاه لیگ برتری موفق به کسب مجوز ملی و حرفه‌ای نشده‌اند،گفته بود: «دلیل اصلی‌ این موضوع اقدام نکردن باشگاه‌ها برای دریافت مجوز بوده است.خیلی از باشگاه‌ها می‌توانند واجد شرایط دریافت این مجوز باشند اما متاسفانه برای کسب آن اقدام نمی‌کنند.»

در حالی که حتی سپیدرود نیز برای این مجوز اقدام نکرده انتظار از این که داماش مجوزات لازم برای حرفه ای شدن را به دست آورد کمی دور از ذهن است.اما حال که داماش در آستانه یک اتفاق مهم در تاریخ باشگاه خودش است باید ثبت مجوز حرفه ای خود را به دست آورد. حتی اگر قرار است در فینال هر اتفاقی رخ دهد این تنها راه بقا و پایداری دراز مدت داماش خواهد بود.

با کانال همای خبر همراه باشید

About عطیه نصرتی

Check Also

ستاد کل نیروهای مسلح، گزارش اولیه هیئت عالی بررسی ابعاد و علل سانحه بالگرد حامل رئیس جمهور را منتشر کرد

ستاد کل نیروهای مسلح، گزارش اولیه هیئت عالی بررسی ابعاد و علل سانحه بالگرد حامل …