چاپ مطلب چاپ مطلب

جلذبه ای در شرق گیلان؛ «کوتول‌شاه» دژی پنهان در جنگل‌های سیاهکل

همای گیلان: «کوتول‌شاه» قلعه‌ای تاریخی و متروکه و پنهان در دل جنگل‌های سیاهکل است.

همای گیلان: این شهرستان در جنوب شرقی استان گیلان واقع شده و بخش وسیعی از مساحت آن کوهستانی با ییلاق‌های خوش آب و هوا و چشم‌اندازهای طبیعی بوده که موقعیت ممتازی به این شهرستان بخشیده است.

کاروانسراهای قدیمی، آبشارها، بقعه‌های زیارتی و قلعه‌های سیاهکل از جاذبه‌های مختلف این شهرستان است که نقش مهمی در جذب گردشگر دارد.

«قلعه کوتول شاه» یکی از بناهای تاریخی سیاهکل است که در بالای کوهی بلند در روستای «موشا» از آبادی‌های دهستان «مالفجان» قرار دارد.

دسترسی به قلعه از جاده سیاهکل به روستای موشا و پس از عبور از داخل جنگل امکانپذیر است.

کوتول شاه از حکمرانان معروف گیلان زمین و از دیار شلمان کنونی بود اما اطلاعات زیادی از این حاکم مقتدر در دست نیست.

د‍ژ کوتول شاه شلمانی بر فراز کوهی به ارتفاع تقریبی۳۰ متر از آبادی‌های اطراف و در روستایی به نام موشا «میر شاه» یکی از ۳۸ آبادی دهستان مالفجان در بخش مرکزی شهرستان سیاهکل است.

قدمت این بنا به دوره‌ای مطابق با دوره «قلاع اسماعیلیه و دوره تیموریان» بر می‌گردد و نام روستاهای اطراف آن موشا «میرشاه» دیماسرا «پیرمیرشاه»، مرجانه و کوتول شاه است که حکایت از خاندانی حکمران در منطقه دارد.

اهالی روستاهای مذکور معتقد هستند قلعه کوتول شاه راه‌های زیرزمینی نیز دارد که اکنون آثار کمی از آنها به‌جا مانده است.

قلعه کوتول شاه مربوط به دوره تیموریان است که این اثر باستانی در تاریخ ۱۴ مرداد ۱۳۸۲ با شماره ثبت ۹۴۰۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

فرم قلعه کوتول‌شاه بیضی‌شکل بوده که زایده‌ای از طرف ضلع جنوبی به آن متصل است و قطر بزرگ قلعه از داخل دیواره‌ها ۲۶ متر و قطر کوچک آن ۹.۷ متر، ضخامت دیواره‌های قلعه از ۱.۸ تا ۴.۲ متر متغیر است.

در بخش جنوبی این قلعه و کنار زایده متصل به بنا دیده‌بانی دو طبقه با راه پله‌های ارتباطی آن نمایان است که ورودی و درگاه قلعه را تشکیل می‌دهد.

فضای داخل قلعه از آب انبار در ضلع شرقی و دیگری «تاقی» که در مقابل آن و در ضلع غرب داخل بنا قرار دارد، تشکیل می‌شود.

در داخل قلعه فضای مختلف وجود دارد که دو فضا قابل دیدن است.

پوشش این فضا، اتاق‌های جناغی و قوسی شکل است که بیشتر بخش‌های آنها تخریب شده و اکنون این قلعه متروکه و بدون استفاده مانده و از خصوصیت بارز این قلعه تاریخی اشراف کامل بنا نسبت به محیط پیرامون خود است.

کوه درفک، منطقه سرسبز دیلمان و اسپیلی، آبشار لونک، چشمه آب معدنی لاریخانی، منطقه آغوزی، آبشار باباولی، غار اسپهبدان، تیt>‌تی کاروانسرا، مناطق باستانی قلعه‌کوتی، کوه پس و حسنی‌محله، قلعه کوتول شاه، قلعه دیده‌بانی روستای گرماور، حمام تاریخی دیلمان، غار لوعلی (زاگام)، پناهگاه سنگی گیلارکش و شلمان از جمله جاذبه‌های شهرستان سیاهکل است.


منبع: فارس

About

Check Also

برپایی سیرک در کومله

برپایی سیرک در کومله با حضور دکتر مهدی پور شهردار، آقای عظیمی ریاست شورای شهر …