چاپ مطلب چاپ مطلب

جلوگیری از امدادرسانی ایرانی‌ها/تا روز دهم شناسایی اجساد ادامه داشت/کارگران در محل دفن حاجیان می‌گفتند‌ دستور دارند ۸ هزار قبر حفر کنند‌/ وضعیت ۱۹ نفر از حاجیان ایرانی در فاجعه منا هنوز مجهول است

همای گیلان:حجت‌الاسلام مصطفی حائری فومنی عصر امروز در مراسم «روایت فاجعه منا» در مسجد قدس این شهر با تسلیت جان‌باختگان فاجعه منا اظهار کرد: امسال به عنوان نماینده دستگاه دیپلماسی کشور در حج حضور داشتم.

t_144727787813940811000161_PhotoA

وی به بیان روایت بدون واسطه فاجعه منا در حج امسال پرداخت و افزود: حادثه‌های دردناک بسیاری در دنیا اتفاق می‌افتد اما حادثه منا با دیگر حادثه‌ها متفاوت بود.

حائری فومنی با بیان اینکه آل‌سعود از ذخایر مادی و امکانات بسیاری برخوردار است، تصریح کرد: روش تدبیر و مدیریت آل‌سعود به‌ویژه پس از حادثه منا بسیار پایین و در حد صفر بود به‌گونه‌ای که جامعه اسلامی باید در این زمینه تصمیم بگیرد.

نماینده وزارت امور خارجه در حج امسال، فاجعه منا را دردناک خواند و بیان کرد: بسیاری از حاجیان در فاجعه منا دچار کمبود آب بودند و اگر به آنها آب می‌رسید از مرگ نجات پیدا می‌کردند اما عربستان فضا را پلیسی و امنیتی کرد.

وی مقصران فاجعه منا را عدم تدبیر آل‌سعود و تخلف کاروان‌های ایرانی عنوان کرد و گفت: تعداد ۴۵۰ کاروان اعزامی از ایران حاجیان را به عرفات، مشعر و منا هدایت کردند و طبق قرارداد با اداره حج و اوقاف عربستان، حاجیان کشور مهمان موظف هستند از مسیری که این اداره تعیین می‌کند حرکت کنند.

حائری فومنی با اشاره به مسیر پنج‌گانه رمی جمرات، خاطرنشان کرد: هر کدام از مسیرها ۲۵ متری است و یک مسیر با عرض ۱۲ متر وجود دارد و به مسیر ۲۰۴ معروف است.

دستیار ویژه وزیر امور خارجه به مسیر حرکت حاجیان ایرانی در روز فاجعه منا اشاره کرد و یادآور شد: پلیس عرستان سعودی مسیر مذکور را بسته بود.

*۸ هزار نفر تعداد جان‌باختگان فاجعه منا

وی تعداد واقعی جان‌باختگان فاجعه منا را ۸ هزار نفر اعلام کرد و گفت: به غیر از ایرانی‌ها، حاجیان دیگر کشورها از مسیر عبور داده شدند.

حائری فومنی با بیان اینکه مسیر حرکت حاجیان راه برگشت نداشت، تصریح کرد: ساعت ۹.۵ صبح پلیس عربستان مسیر را باز کرد و به حاجیان اعلام شد مسیر را اشتباهی آمدند و باید برگردند.

دستیار ویژه وزیر امور خارجه به حضور حاجیان الجزایری و نیجریه‌ای بین جان‌باختگان اشاره کرد و یادآور شد: دولت عربستان باید حادثه منا را مدیریت می‌کرد اما بی‌تدبیری ماموران در فاجعه تاثیر داشت.

*جلوگیری از امدادرسانی ایرانی‌ها

وی با اشاره به حرکت امدادگران ایرانی برای کمک به حاجیان در منا، خاطرنشان کرد: جلوی امدادگران ایرانی را گرفتند و اجازه ندادند به حاجیان کمک‌رسانی شود.

حائری فومنی به حضور ارتش عربستان در فاجعه منا اشاره کرد و افزود: مدت سه روز به ما اجازه ندادند فعالیتی داشته باشیم.

*نهیب مقتدرانه مقام معظم رهبری آل‌سعود را وادار به تحویل جان‌باختگان کرد

نماینده وزارت امور خارجه در حج امسال با بیان اینکه نهیب مقتدرانه مقام معظم رهبری آل‌سعود را وادار کرد جان‌باختگان ما را تحویل دهند، اظهار کرد: آل‌سعود پاسخ ما را نمی‌دادند و وزیر امور خارجه ایران به واسطه امیر کویت توانست برای مسئولان ایرانی ویزا دریافت کند.

وی به جمع‌آوری جان‌باختگان فاجعه منا با لیفتراک اشاره کرد و گفت: جان‌باختگان را با کانتینر از صحنه حادثه خارج کردند.

حائری فومنی با اشاره به خاکسپاری یک‌هزار و ۶۰۰ نفر در روز نخست فاجعه منا، بیان کرد: کارگران در محل دفن حاجیان بیان کردند دستور دارند ۸ هزار قبر حفر کنند.

دستیار ویژه وزیر امور خارجه به شناسایی جان‌باختگان فاجعه منا پس از چهار روز اشاره کرد و یادآور شد: از روز پنجم اجساد قابل شناساسایی نبودند اما تا روز دهم شناسایی اجساد ادامه پیدا کرد.

وی با بیان اینکه با تلاش هاشمی وزیر بهداشت پیکر جان‌باختگان به ایران منتقل شده است، اظهار کرد: وضعیت ۱۹ نفر از حاجیان ایرانی در فاجعه منا هنوز مجهول است و شناسایی نشدند./فارس

About سردبیر ارشد

Check Also

واکاوی نمایش ضعیف ملی پوشان والیبال در لیگ ملتها

مجید صبوحی کارشناسی فرهنگی ورزشی و مربی والیبال طی یادداشتی نوشت: در آستانه المپیک ریو …