چاپ مطلب چاپ مطلب

در ایران ‌۷۵ روز تعطیلی در سال امادر بیشتر کشورهای جهان حدود ۱۰۴ روز 

همای گیلان:از جمله‌‌ روزهای مورد علاقه بیشتر کارمندان دولت و کارگران، روزهایی است که با رنگ قرمز در تقویم به چشم می‌خورند. بسیاری در ایران بر این باورند ‌تعطیلات در کشور ما بیشتر از سایر کشور‌هاست، ولی جالب است بدانید ‌آمار‌های رسمی، نشان می‌دهد در ایران ‌۷۵ روز تعطیلی در سال وجود دارد.
download (2)
به گزارش «تابناک»، این در حالی است که حداقل تعطیلات در بیشتر کشورهای جهان حدود ۱۰۴ روز است و به طور متوسط در بیشتر کشور‌ها ۲۹ روز بیشتر از ایرانیان تعطیلی دارند. با توجه به این موضوع، زمزمه‌هایی به گوش می‌رسد که دولت می‌خواهد‌، روزهای پنجشنبه را نیز به تعطیلات رسمی اضافه کرده و به عبارتی، تعطیلات را ساماندهی کند؛ موضوعی که بار‌ها شایعه آن در ایران مطرح شده، ولی اجرایی شدن آن به دلیل برخی باور‌ها، به نتیجه نرسیده و به بن بست خورده است.

مدت‌هاست که قرار است روزهای قرمز تقویم ایرانیان ساماندهی شود. از سال ۸۹ تاکنون طرح‌هایی برای ساماندهی تعطیلات از سوی مرکز پژوهش‌های مجلس و کار‌شناسان برای کاهش یا افزایش تعطیلات رسمی کشور مطرح شده که البته تاکنون هیچ‌ یک به نتیجه نرسیده است.

بنا بر این گزارش، هم‌اکنون ‌طرحی در خصوص این موضوع در مجلس شورای اسلامی در حال چکش‌کاری است؛ هرچند ‌به نظر می‌رسد این طرح بیشتر به دنبال کاهش تعطیلات است تا افزایش روزهای تعطیل. این طرح در کمیسیون اجتماعی در حال بررسی بوده و قرار است در روزهای آینده به مجلس برود.

سعیدی در این باره می‌گوید: این طرح در کمیسیون مطرح شد و کلیات آن مورد بحث قرار گرفت‌ و کارگروه این مسأله نیز به دقت زوایای مختلف این طرح را ‌بررسی کرده‌اند. قرار است در روزهای ‌آینده این طرح به صحن کمیسیون بیاید و بعد از تصویب در کمیسیون به صحن علنی برود.

در این طرح آن گونه که شنیده‌ها نشان می‌دهد، برخی ‌تعطیلات از جمله شهادت امام رضا فقط در مهد‌ها و شهادت امام جعفر (ع) تنها در قم تعطیل می‌شود و همچنین دولت نیز در این میان بیکار نبوده و قانون نانوشته بین‌التعطیلین را از تقویم کاری خارج کرده است.

از سوی دیگر، برخی دیگر از نمایندگان مجلس نیز موضوع افزایش تعطیلات و تعطیلی روز‌های پنجشنبه را غیر عملی می‌دانند، به طوری که نماینده مردم تفرش، آشتیان و فراهان در مجلس شورای اسلامی، با انتقاد از بالا بودن تعداد روزهای تعطیل در کشور‌ ادامه داد: با توجه به اینکه حجم تعطیلی‌ها در کشور بالاست، گاهی بین‌التعطیلات نیز از سوی دولت تعطیل اعلام نمی‌شود، زیرا دلیل منطقی برای تعطیلی این روز‌ها به ویژه پنجشنبه‌ها وجود ندارد.

این نماینده مردم در مجلس نهم‌‌ تصریح کرد: در حالت عادی ساعت کار ادارات بسیار پایین است و تعطیلی پنجشنبه‌ها نیز موجب کاهش راندمان کاری می‌شود که همین امر ضربه‌های زیادی به چرخه اقتصادی کشور وارد می‌سازد.

وی با بیان اینکه تعطیلی رسمی پنجشنبه‌ها در کشور توجیه اقتصادی ندارد، یادآور شد: در سایر کشورهای دنیا، شنبه و یکشنبه و در ایران نیز روزهای جمعه جزو تعطیلات به شمار می‌رود. حال اگر قرار باشد، روزهای پنجشنبه نیز به تعداد تعطیلات اضافه شود، معاملات تجاری که در بحث واردات و صادرات بین ایران و دیگر کشور‌ها صورت می‌گیرد، مشکلاتی را در حوزه اقتصای ایجاد خواهد کرد.

صلاحی تأکید کرد: با تعطیلی رسمی پنجشنبه‌ها در کشور، استفاده بهینه از عملکرد وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و کارخانجات به شدت کاهش می‌یابد و فعالیت‌ها نیز به تعویق خواهد افتاد.

این گزارش در ادامه می‌افزاید: به هر حال، اگر طرح وزارت کشور در دولت مهر تأیید بخورد و مجلس شورای اسلامی نیز آن را تأیید کند، به تعداد روزهای تعطیل حدود ۵۹ روز دیگر افزوده می‌شود؛ اما به هر حال، اجرایی شدن این طرح، هرچند ‌از نظر عدالت اجتماعی ممکن است درست به نظر برسد‌، ‌عملا دستگاه‌های اجرایی کشور‌، چهار روز کاری خود را از دست خواهند داد.

ولی نکته‌‌ این است، ‌روزهای آخر هفته در پایتخت که تمام وزارت‌خانه‌ها در این شهر قرار دارند، عملا تعطیل ‌هستند و حتی اگر تمام نهاد‌های زیردست این وزارت‌خانه‌ها در شهر‌های دیگر وظایف خود را انجام دهند، در ‌‌نهایت چیز زیادی تغییر نمی‌کند و باید منتظر باشند تا وزارت خانه‌ها در اول هفته، بار دیگر شروع به کار کنند.

از سوی دیگر، هم‌اکنون با توجه به اینکه جمعه در ایران و شنبه و یکشنبه در کشور‌های دیگر تعطیل است، عملا سه روز از هفته نمی‌توان کار خاصی انجام داد و اضافه شدن روز پنجشنبه، تنها یک روز دیگر را به آن اضافه می‌کند‌ و در معادلات کلی با توجه به نیمه تعطیل بودن‌ نهاد‌های مهم، تأثیرات زیادی بر روند کار ندارد.

گفتنی است، به نظر می‌رسد، اجرا کردن طرح حاضر با شرایط موجود، باعث رضایت کلی خواهد شد و این تصور که تفاوت وجود دارد بین شهر‌های بزرگ و کوچک از بین خواهد رفت و در پایان، باعث افزایش رضایتمندی شغلی در کارکنان دولتی و خصوصی می‌شود.

در این رابطه بیشتر بخوانید: hiip://www.tabnak.ir/fa/news/474287/%D8%AA%D8%B9%D8%AF%D8%A7%D8%AF-%D8%B1%D9%88%D8%B2%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D8%B9%D8%B7%DB%8C%D9%84-%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D8%B2-%D9%85%D8%AA%D9%88%D8%B3%D8%B7-%D8%AC%D9%87%D8%A7%D9%86%DB%8C-%DA%A9%D9%85%D8%AA%D8%B1-%D8%A7%D8%B3%D8%AA © www.tabnak.ir

About سردبیر ارشد

Check Also

#اختصاصی_همای_خبر اقدام نامتعارف پرسنل شهرداری،دزدی در روز روشن/ حقوق میگیرم که خیانت کنم!

#اختصاصی_همای_خبر   اقدام نامتعارف پرسنل شهرداری،دزدی در روز روشن/ حقوق میگیرم که خیانت کنم!   …