چاپ مطلب چاپ مطلب

در هفتاد و سومین جلسه کمیسیون بهداشت، محیط زیست و خدمات شهری شورای رشت: انتقاد از عملکرد دولت درباره عوارض شهرداری ها / با افزایش هزینه انبارداری ستاد رفع سد معبر شهرداری رشت مخالفت شد

در هفتاد و سومین جلسه کمیسیون بهداشت، محیط زیست و خدمات شهری شورای رشت از عملکرد دولت پیرامون تصمیماتی که موجب تحت فشار قرار گرفتن شهرداریها از جمله شهرداری رشت به لحاظ مالی در مباحثی از جمله ارزش افزوده، عوارض و غیره می شود انتقاد شد.
به گزارش همای گیلان .نقل از روابط عمومی و امور بین الملل شورای رشت رئیس کمیسیون بهداشت ، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر در جلسه ظهر امروز این کمیسیون در ساختمان میرزا خلیل رفیع با اشاره به بررسی عوارض و بهای خدمات پیشنهادی سال ۹۸ شهرداری رشت اظهار کرد: این تعرفه ها باید بر اساس مقررات در اسرع وقت بررسی و مورد تصویب شورا قرار گرفته و در پانزدهم بهمن ماه نیز از طریق روزنامه های کثیرالانتشار به اطلاع عموم رسانده شود.
فاطمه شیرزاد با اشاره به اینکه شهرداریهای سراسر کشور با مشکلات مالی مواجه هستند اظهار کرد: بخشی از درآمدهای شهرداری از محل عوارض شهری کسب می شود و در شرایطی که شهرداریها به واسطه مشکلات اقتصادی نیازمند حمایت بیشتر از جانب دولت هستند شنیده ها حاکی از آن بوده که قرار است منابع مالی شهرداریها دولتی شده و یقینا با این اقدام مشکلات مالی شهرداری رشت بیشتر می شود.
وی به بارندگیهای شدید طی چند روز اخیر در رشت اشاره کرد و گفت: روز پنجشنبه هفته گذشته شاهد بارش باران شدیدی در رشت بودیم که خوشبختانه با تمهیدات انجام شده و حضور به موقع نیروهای خدمات رسان شهرداری رشت مشکل خاصی در شهر ایجاد نشده و از این بابت به نیروهای خدوم شهرداری خسته نباشید و خداقوت می گوئیم.
شیرزاد با مساعد خواندن شرایط جسمانی پاکبان شهرداری رشت که اخیرا در حین انجام فعالیت دچار مصدمیت شده بود افزود: خوشبختانه وضعیت جسمانی این پاکبان زحمتکش رو به بهبودی بوده و امیدواریم پس از این شاهد بروز چنین حوادثی نباشیم.
رئیس کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای رشت با اشاره به نزدیک شدن به ایام الله دهه مبارک فجر و پیروزی انقلاب بیان کرد: انتظار می رود نسبت به کاشت گل و گیاه و همچنین تنوع بخشیدن به فضای سبز شهری توجه بیشتری معطوف شود.
شیرزاد با اشاره به کاهش قدرالسهم شهرداری رشت از مالیات بر ارزش افزوده دولتی طی ماه های اخیر تصریح کرد: در ماه های گذشته شاهد کاهش فراوان در پرداخت ارزش افزوده سهم شهرداری رشت بوده و امیدواریم در ماه های پایانی سال قدرالسهم شهرداری رشت از این بخش افزایش پیدا کرده تا شهرداری بتواند خدمات بیشتر و بهتری به شهروندان ارائه کند.
وی با بیان اینکه سهم شهرداری رشت از عوارض سوخت در سال ۹۷ توسط دولت پرداخت نشده است افزود: متاسفانه برخی از کدهای درآمدی شهرداری حذف و یا به دستگاه های دیگر پرداخت می شود و گویا دولت با چنین اقداماتی قصد دارد کمبود منابع مالی خود را با تحت فشار دادن شهرداریها برطرف کند.
رئیس کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای رشت به مباحث مطرح شده پیرامون حذف اعتبارات دولتی در حوزه پسماند استان های شمالی کشور اشاره کرد و گفت: علیرغم تمامی مطالبی که پیرامون حمایت دولت از حوزه پسماند استان های شمالی کشور مطرح شده شنیده ها حاکی از آن است که در بودجه سال ۹۸ کشور اعتبار ۱۳ هزار میلیارد تومانی پسماند توسط دولت حذف شده و این در حالی است که مشکلات پسماند استان های شمالی کشور همچنان پا بر جاست.
شیرزاد با اشاره به مخالفت کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای رشت با افزایش هزینه انبارداری ستاد رفع سد معبر شهرداری رشت تصریح کرد: در دفترچه عوارض و بهای خدمات سال ۹۸ شهرداری رشت پیشنهاد افزایش هزینه انبارداری ستاد رفع سد معبر شهرداری رشت مطرح شده که به منظور حمایت از اقشار آسیب پذیر و کاهش مشکلات اقتصادی شهروندان با این بخش مخالفت می شود.

محمد حسن عاقل منش عضو کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای رشت نیز در این جلسه با اشاره به اینکه منابع درآمدی شهرداری رشت به شدت کاهش یافته است اظهار کرد: امیدوارم با ارائه ساز و کارهای مناسب بتوانیم تحولاتی در این حوزه ایجاد کنیم.

مدیر درآمد شهرداری رشت نیز در این جلسه با اشاره به نحوه وصول عوارض در شهرداریها اظهار کرد: با تصویب مجلس شورای اسلامی عوارض به دو بخش محلی و ملی تعریف شده است.
جواد حرفت خواه با اشاره به اینکه در گذشته ۸۰ درصد از بودجه شهرداریها از طریق کارخانجات و ۲۰ درصد از محل دریافت عوارض تامین می شد افزود: تعرفه عوارض شهرداری رشت از سال ۹۲ جهشی غیر منطقی داشته و متاسفانه در حال حاضر عوارضی از جمله سوخت و غیره که در گذشته مستقیما به شهرداری داده می شد دیگر پرداخت نمی شود.
وی با بیان اینکه برخی از کدهای عوارضی را از شهرداری ها سلب کرده اند گفت: متاسفانه عوارض خودرو و غیره بر اساس بودجه جدید دولت در حال تبدیل شدن به مالیات بوده و عملا با این اقدام شهرداریها از منابع درآمدی خود محروم می شوند.
حرفت خواه با اشاره به اینکه دولت قصد دارد تمامی سازمانها را از پرداخت عوارض به شهرداری معاف کند افزود:
یقینا چنین اقداماتی وضعیت مالی شهرداری رشت را بحرانی تر می کند.
مدیر درآمد شهرداری رشت با تاکید بر اینکه بودجه شهرداری های همطراز رشت حدود پانصد میلیارد تومان است بیان کرد: متاسفانه به واسطه جهش غیر عادی بودجه شهرداری از سال ۹۲ در حال حاضر نسبت به شهرداری هایی از جمله همدان و غیره که همطراز با شهرداری رشت هستند بالغ بر چهارصد میلیارد تومان افزایش بودجه داریم و این در حالی است که بودجه شهرداری رشت در کدهایی از جمله وام و غیره محقق نشده است.

در این جلسه دفترچه تعرفه عوارض و بهای خدمات پیشنهادی سال ۹۸ شهرداری رشت مربوط به کمیسیون بهداشت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر بررسی و تصویب شد.
انتهای پیام

با کانال همای خبر همراه باشید

About عطیه نصرتی

Check Also

ستاد کل نیروهای مسلح، گزارش اولیه هیئت عالی بررسی ابعاد و علل سانحه بالگرد حامل رئیس جمهور را منتشر کرد

ستاد کل نیروهای مسلح، گزارش اولیه هیئت عالی بررسی ابعاد و علل سانحه بالگرد حامل …