چاپ مطلب چاپ مطلب

دفن زباله در استان‌های شمالی ممنوع است

همای گیلان:مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان گفت: طبق برنامه پنجم توسعه کشور دفن زباله در استان‌های شمالی ممنوع است.

زباله-3-240x137

محمدرضا برجی در جلسه کارگروه پسماند گیلان با اشاره به مطالعات طرح جامع پسماند استان اظهار کرد: مطالعات در مورد پسماند باید به صورت جامع دیده شود.

وی به برنامه پنجم توسعه کشور در مورد پسماند اشاره کرد و افزود: طبق برنامه مذکور دفن زباله در استان‌های شمالی ممنوع است و مشاور باید براساس قابلیت‌های سرزمینی طرح خود را ارائه کند.

برجی با بیان اینکه مطالعات طرح جامع پسماند گیلان در چهار فصل تدوین شده است، تصریح کرد: نقص‌هایی در سه فصل از طرح مذکور وجود دارد و باید به‌روزرسانی شود.

این مسئول، بر پیش‌بینی پسماند پزشکی، صنعتی و … در مطالعات طرح جامع پسماند تاکید کرد و یادآور شد: طرح مذکور باید برپایه اصول علمی و واقعیت‌های جامعه تدوین شود.

* گزینه‌های پیشنهادی دفن زباله در گیلان مشخص شد

مدیر پروژه مطالعات طرح جامع پسماند گیلان نیز در جلسه مذکور به گزینه‌های پیشنهادی اجرای مدیریت پسماند در نواحی هشت‌گانه استان اشاره کرد و گفت: شهرستان آستارا و روستاهای اطراف آن جزو گروه یک هستند.

حمیدرضا سلطانی شهرستان‌های تالش و رضوانشهر را جزو گروه دوم گزینه‌های پیشنهادی اجرای مدیریت پسماند در گیلان عنوان کرد و افزود: ماسال، شفت، فومن و صومعه‌سرا جزو گروه سوم هستند.

وی با بیان اینکه بندر انزلی و روستاهای اطراف آن جزو گروه چهارم مدیریت پسماند در نواحی هشت‌گانه گیلان است، تصریح کرد: منطقه سراوان و سید آقا شریف در رشت و سایت کنونی دفن زباله منجیل برای دفن زباله شهر رشت انتخاب شده است.

سلطانی شهرستان رودبار را جزو منطقه ششم گزینه‌های پیشنهادی اجرای مدیریت پسماند در گیلان خواند و بیان کرد: لاهیجان، آستانه‌اشرفیه و سیاهکل جزو گروه هفتم قرار دارند و رودسر، املش و لنگرود در گروه هشتم هستند.

مدیر پروژه مطالعات طرح جامع پسماند گیلان از کاهش تدریجی تولید زباله در این طرح خبر داد و یادآور شد: کاهش زباله در قالب طرح ۱۰ ساله زمان‌بندی شده است.

وی با بیان اینکه مدیریت پسماند هنوز در گیلان اتفاق نیفتاده است، خاطرنشان کرد: کاهش میزان پسماند تولیدی، ترویج و تشویق کاهش تولید پسماند و جلوگیری از آلودگی زیست‌محیطی و تبدیل پسماند به انرژی در طرح مطالعات جامع پسماند گیلان لحاظ شده است./آوای رشت

About سردبیر ارشد

Check Also

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گیلان: بنای واجد ارزش مدیری لنگرود باید عین به عین بازسازی شود

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گیلان: بنای واجد ارزش مدیری لنگرود باید عین به عین …