چاپ مطلب چاپ مطلب

دکتر محمدباقر نوبخت: افزایش ۲۰ درصدی حقوق در سال آینده/ یارانه این ماه ۲۰ اسفند

 «محمد باقر نوبخت» روز چهارشنبه پس از پایان جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران افزود: دولت به دنبال آن است تا هموطنان در روزهای پایانی سال از نظر وجوه نقد دچار مضیقه نشوند.

axe9174

وی ادامه داد: یارانه نقدی خانوارها که معمولا در ۲۲ هرماه پرداخت می شد در این ماه تا ۲۰ اسفندماه به حساب آنها واریز می شود.

**افزایش ۲۰ درصدی حقوق کارکنان دولت در سال ۹۳

سخنگوی دولت هم چنین به مصوبه امروز هیات دولت درباره افزایش حقوق کارکنان دولت اشاره کرد و افزود: حسب مصوبه ای امروز در هیات وزیران، حقوق و مزایای کارکنان اعم از شاغلین و بازنشستگان در سال آینده ۲۰ درصد افزایش می یابد و به این ترتیب کارکنان دولت حقوق فرودین ماه را با ۲۰ درصد افزایش دریافت خواهند کرد.

نوبخت با بیان این که قرار بود قبلا ۱۸ درصد افزایش حقوق در نظر گرفته شود، خاطرنشان کرد: با تمهیداتی که انجام شد این رقم به افزایش ۲۰ درصدی انجامید.

**یارانه های فروردین ماه بدون تغییر

وی هم چنین درباره نحوه اجرای هدفمندی یارانه ها در سال آینده اظهار داشت: پرداخت یارانه ها در فروردین ماه، بدون تغییر انجام می شود و یارانه خانواده های محترم کما فی السابق پرداخت خواهد شد.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهوری یادآور شد: مردم با ثبت نام نکردن خود این فرصت را ایجاد می کنند تا بتوانیم در سال آینده به صورت کاملا محسوس افزایش بهبود خدمات بهداشت و درمان داشته باشیم و همچنین بیمه کسانی که اکنون از دفترچه بیمه برخوردار هستند، ارزش دفترچه ها افزایش یابد.

** آرزوی آزادی مرزبانان قبل از اتمام سال

نوبخت در پاسخ به سوالی درباره آزادی مرزبانان ربوده شده نیز گفت: من هم همانند شما و همه ایرانیان پر عاطفه لحظه شماری می کنم که خبر استخلاص مرزبانان غیور را داشته باشیم.

وی ادامه داد: امیدوارم من به عنوان سخنگوی دولت خبر تلاش و مساعی بی وقفه ای که در انجام است را اعلام کنم، آرزو می کنم قبل از اتمام ماه اسفند شاهد آزادی این عزیزان باشیم.

** جلسات مستمری با صاحب نظران اصولگرا و اصلاح طلب دارم

سخنگوی دولت هم چنین به سوال خبرنگاری درباره گلایه های محمد رضا عارف پاسخ داد و گفت: بدون تردید دکتر عارف یکی از شخصیت های محترم و مجرب این نظام هستند و مورد احترام و اعتماد هستند، دولت هم خرسند می شود که از نظراتشان بهره مند شود.

نوبخت با یادآوری دوران انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری، اضافه کرد: تردیدی ندارم که اظهار نظرهای دکتر طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی نوعی نظرات دکتر عارف هم خواهد بود.

وی ادامه داد: در مناظره ای که در زمان انتخابات برگزار شد، من از طرف دکتر روحانی و طیب نیا از طرف دکتر عارف درباره مسایل و برنامه های اقتصادی مناظره داشتیم که مشخص شد نقطه نظراتمان خیلی مشترک است.

وی با بیان این که اقتصاددانان زیادی بودند که می شد از آنان در دولت استفاده کرد، افزود: به همین دلیل از علیرضا طیب نیا استفاده کردیم، فکر می کنم با حضور ایشان و دیگر دوستان دکتر عارف در دولت در واقع به نظرات دکتر عارف توجه شده است.

نوبخت خاطرنشان کرد: به نمایندگی از دولت به خدمت دکتر عارف می رسم و نظرات وی را استماع می کنم، همان گونه که جلسات مستمری با صاحب نظران اصولگرایان و اصلاح طلبان دارم.

وی تاکید کرد: دولت تدبیر و امید از همه صاحبان نظران بدون جایگاه سیاسی آنها استفاده می کند.

** فریادهای اوباما ناشی از مغبونیت است

سخنگوی دولت همچنین درباره اظهارات اوباما گفت: قطعا آقای اوباما از این که می بیند سرمایه گذاران خارجی برای آمدن به ایران صف کشیده اند، احساس مغبونیت می کند و می داند که اوضاع از دستشان خارج می شود.

نوبخت به استقبال گسترده سرمایه گذاران خارجی اشاره کرد و اظهار داشت: دیوار تحریم ها در حال کوتاه شدن و فروریختن است و نشان می دهد که اقتصاد ایران در عرصه جهانی چقدر مهم است.

وی یادآور شد: معلوم می شود، ایران از نظر اقتصادی و مبادلات تجاری مهم است.

سخنگوی دولت تصریح کرد: اوباما و کسانی که می بینند اوضاع از دستشان خارج می شود، فریاد می کشند و این فریاد کشیدن ها ناشی از مغبونیت است

** نقشه راه اجرای سیاست اقتصاد مقاومتی تدوین می شود

نوبخت هم چنین درباره اقتصاد مقاومتی توضیح داد: اقتصاد مقاومتی برای دستیابی به اهداف توسعه در سند چشم انداز و برنامه های پنج ساله بسیار سیاست تکمیلی و کمک کننده است.

وی خاطرنشان کرد: همه دولت خود را موظف به اجرای این سیاست ها می داند.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهوری ادامه داد: رییس جمهوری هم به جهت جایگاه معاون اول، این سیاست ها را به ایشان ابلاغ کردند و همه دستگاه های دولتی به فراخور وظایف موظف به اجرای آن هستند.

نوبخت ادامه داد: تا پایان ماه برنامه های همه دستگاه ها جمع آوری می شود و نقشه راه را منتشر و از همان زمان آن را اجرا خواهیم کرد.

وی باردیگر تاکید کرد: همه اعضای دولت، خود را ملزم به اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی می دانند.

**کاهش تورم به معنی کاهش قیمت نیست

نوبخت بار دیگر به برخی از پیش بینی های دولت در ارتباط با نرخ تورم در سال آینده و همچنین کاهش یافتن نرخ تورم در سال جاری اشاره کرد و گفت: کاهش نرخ تورم به منزله کاهش قیمت ها نیست، بلکه شتاب و رشد افزایش قیمت ها کاهش پیدا می کند.

سخنگوی دولت با بیان اینکه تلاش دولت بر تحقق برنامه های اقتصادی استوار است، افزود: قول هایی که دولت در ارتباط با بحث اقتصاد در سال جاری داده بود تا حدود زیادی محقق شده است و اگر در یک جایی پیش بینی که انجام می دهیم درست در نیاید، حتما متواضعانه از خدمت مردم ایران عذرخواهی و پوزش می خواهیم و تمام تلاش خود را برای تحقق آن پیش بینی به کار می گیریم.

نوبخت اظهار داشت: قرار نیست پولی که از اصلاح قیمت ها ایجاد می شود در خزانه دولت برود و دولت آن را برای خود خرج کند، همه درآمد ناشی از این موضوع به خود مردم برگردانده می شود و در راستای کمک به اقتصاد، تولید کشور و بهداشت مصرف می شود.

وی با بیان این که ممکن است ۴۵ هزار تومان برای برخی از خانوارها عدد تعیین کننده ای نباشد، تصریح کرد: این ارقام برای بهبود تولید و سلامت بسیار مهم است و در همین راستا از کسانی که چندان نیازمند به دریافت این رقم و یارانه نیستند و برای آنها این رقم در مجموع دارایی هایشان خیلی تعیین کننده نیست، می خواهیم که از دریافت یارانه ها انصراف بدهند و این فرصت را برای دولت فراهم کنند که این یارانه های نقدی به کسانی پرداخت شود که به واقع نیازمند هستند.

سخنگوی دولت به عزم دولت برای رونق تولید و کمک به واحدهای تولیدی و همچنین بهبود سلامت و افزایش اعتبار بیمه های درمانی اشاره کرد و گفت: دولت تلاش دارد که با اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها این اقدامات صورت گیرد به گونه ای که ما بتوانیم در سال آینده شاهد بهبود خدمات درمانی به صورت محسوس باشیم.

نوبخت همچنین از کسانی که نیاز به دریافت یارانه نقدی ندارند، خواست که از دریافت یارانه انصراف دهند.

** آمار مرکز آمار ایران مستند است

وی به آمارهای بانک مرکزی و مرکز آمار ایران درباره تورم اشاره کرد و توضیح داد: ارقامی که اعلام شده نزدیک به هم هستند، البته مبنای محاسباتی بانک مرکزی و مرکز آمار کمی متفاوت است، ولی در مقایسه ای که صورت می گیرد می بینیم که این آمار نزدیک به یکدیگر هستند.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهوری اضافه کرد: طبق قانون، آماری که برای همه دستگاه ها مستند است، آمار مرکز آمار ایران است.

** آیین نامه اجرایی بودجه ۹۳ هفته آینده به تصویب می رسد

سخنگوی دولت درباره علل کنترل نرخ رشد تورم در کشور نیز اظهار داشت: اینکه نرخ رشد تورم در کشور مهار شده و رو به کاهش است ناشی از انضباط مالی و پولی است.

نوبخت با بیان این که این انضباط را در دفترچه قانون بودجه ۱۳۹۳ نیز می توانیم مشاهده کنیم، تصریح کرد: هنوز سال به پایان نرسیده ولی قانون بودجه ما برای سال ۹۳ مشخص است و امروز نیز بررسی ضوابط و آیین نامه های اجرایی بودجه در دستور کار دولت بود و ان شاءالله یکشنبه این آیین نامه ها به تصویب می رسد.

سخنگوی دولت با بیان اینکه در تبصره ۲۱ قانون بودجه سال ۱۳۹۳ اعلام شده که ۱۰ هزار میلیارد تومان برای کمک به تولید از منابع حاصله صرف شود، گفت: چهار هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان برای بهبود سلامت و بهبود وضعیت بیمه و همچنین دو هزار میلیارد تومان در ارتباط با بیمه بیکاری در نظر گرفته شده است.

** افزایش تدریجی قیمت حامل های انرژی

نوبخت در پاسخ به سوالی در مورد افزایش بهای حامل های انرژی در سال آینده، اظهار داشت: اصلاح قیمت حامل های انرژی در سال آینده تدریجی و با رشد بسیار کند خواهد بود.

وی خاطر نشان کرد: اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها و اصلاح قیمت حامل های انرژی می تواند فشارهای هزینه ای در فرآیند تولید ایجاد کند که این رقم ها از سوی دولت در سناریوهای مختلف محاسبه شده است.

سخنگوی دولت با تاکید بر اینکه رشد تغییرات قیمتی حامل های انرژی کند و تدریجی با آثار تورمی حداقل است، تصریح کرد: البته در کنار آن به تولید نیز کمک صورت می گیرد و عرضه کالاها نیز به خاطر بهتر شدن وضعیت تولید بیشتر و بهتر خواهد بود.

نوبخت با اشاره به اتخاذ انضباط مالی و پولی از سوی دولت، عنوان کرد: با توجه به کمکی که به تولید خواهد شد و اتخاذ انضباط مالی و پولی، تلاش خواهد شد که تقاضا به صورت منطقی کنترل شود و ناهماهنگی بین عرضه و تقاضا ایجاد نشود.

وی همچنین ادامه داد: اصلاح قیمت های حامل های انرژی آنقدر کند و تدریجی خواهد بود که سرجمع آن به گونه ای می شود که ان شاءالله نرخ تورم در سال آینده کمتر از نرخ تورم سال جاری و اکنون باشد.

**اجرای فاز دوم با تکمیل فرم تقاضای خانوارها آغاز می شود

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درباره هدفمندی یارانه ها، گفت: طبق قانون، دولت از آغاز سال ۱۳۹۳ اجازه دارد که مرحله دوم قانون هدفمندی یارانه ها را اجرا کند و طبق قانون این اجرا با تکمیل فرم تقاضای خانوار ها جهت دریافت یارانه شروع می شود.

نوبخت با بیان اینکه ما در حال آماده کردن این فرم ها هستیم و به محض اینکه این فرم ها آماده شد کار را انجام می دهیم، گفت: تا زمانی که جمع بندی نهایی کار در مورد فاز دوم هدفمندی یارانه ها شروع شود و مقدمات لازم فراهم شود از جمله پر کردن فرم ها، پرداخت یارانه ها به همان روال قبل ادامه می یابد اما به گونه ای عمل خواهیم کرد که بتوانیم کل قانون هدفمندی یارانه ها را طبق ضوابط انجام دهیم.

**سیاست دولت جلوگیری از افزایش غیرمنطقی قیمت ارز است

وی در پاسخ به سوالی درباره افزایش قیمت ارز در بازار طی روزهای اخیر، گفت: یکی از سیاست های دولت همواره این بوده که جلوی افزایش غیرمنطقی قیمت ارز را بگیرد.

خبرنگاری با اشاره به برخی موضع گیری ها علیه تیم فرهنگی دولت و اینکه برخی انتقادهایی را در مورد سیاست های فرهنگی دولت وارد کرده و این سیاست ها را مبتنی بر لیبرالیسم می دانند، افزود: از وزیر ارشاد خواهم خواست تا جلسه آینده در جمع شما حضور یابد و سیاست های انقلابی و واقع بینانه دولت در ارتباط با فرهنگ را تبیین و از سیاست های دولت در این زمینه دفاع کند.

سخنگوی دولت با بیان اینکه متاسفانه برخی کلی گویی می کنند، اظهار داشت: البته برخی از این انتقادات ممکن است از سر دلسوزی باشد و شاید آنها تمام اطلاعات لازم را در اختیار نداشته باشند.

وی با بیان اینکه حق می دهیم افراد نظرات خود را بیان کنند، گفت: سیاست های فرهنگی کاملا در چارچوب نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و انقلاب اسلامی است.

نوبخت تاکید کرد که دولت به دغدغه های رهبر معظم انقلاب در عرصه فرهنگی کاملا واقف و آنها را مدنظر دارد و با توجه به این اصول ، کنش ها و فعالیت های فرهنگی خود را انجام می دهد.

نوبخت تصریح کرد: دولت به واقعیت های موجود در جامعه بی توجه نیست.

** تلاش همه بخش های دولت برای اجرای اقتصاد مقاومتی

سخنگوی دولت درباره اقتصاد مقاومتی گفت: سیاست های ابلاغی در ارتباط با اقتصاد مقاومتی با توجه به بندهای مختلفی که در آن وجود دارد کاملا برای دستیابی به اهداف توسعه در سند چشم انداز و برنامه پنج ساله سیاست های تکمیلی مناسبی است و همه دولت نیز خود را موظف به اجرای اقتصاد مقاومتی می کنند.

وی با اشاره به اینکه به همین جهت رییس جمهوری این سیاست ها را به معاون اول خود ابلاغ کرد، ادامه داد: بدین ترتیب همه دستگاه ها به فراخور نوع مسوولیت و ماموریتی که بر عهده دارند آن را انجام دهند و تا پایان اسفند ماه تمام اطلاعات مربوط به این موضوع و نقشه راه سیاست اقتصاد مقاومتی را منتشر و از همان زمان اجرای آن را آغاز می کنیم.

**طی روزهای آینده جلسه شورای عالی اشتغال برگزار خواهد شد

سخنگوی دولت در مورد برگزاری جلسه شورای عالی اشتغال و تصمیمات این شورا گفت: هنوز جلسه شورای عالی اشتغال برگزار نشده است.

وی در این ارتباط توضیح داد: در دستور کار دولت بود که این جلسه روز دوشنبه صبح برگزار شود که همزمان با آن، جلسه فوق العاده هیات وزیران تشکیل شد و ان شاءالله طی روزهای آینده این جلسه برگزار خواهد شد.

نوبخت افزود: آنچه را که شورا مصوب کند دولت نهایت همکاری را برای تحقق آن خواهد داشت.

سخنگوی دولت همچنین در پاسخ به سوالی درباره واریز قسط اول پول های محدود شده ایران و مسائلی که در این ارتباط مطرح شد، گفت: قسط اول واریز شده و قسط دوم نیز طی دو سه روز آینده واریز خواهد شد.

نوبخت توضیح داد: هنگامی که نفت می فروشیم اینگونه نیست که دلارها و درآمد حاصل از آن با چمدان وارد کشور شود و به طور معمول پول حاصل از آن در حساب بانک مرکزی در خارج از کشور قرار می گیرد.

نوبخت گفت: در حال حاضر برای استفاده از پول های واریز شده به حساب بانک مرکزی هیچ مشکلی وجود ندارد.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهوری در مورد زمان افزایش قیمت حامل های انرژی گفت: افزایش حامل های انرژی پس از پر کردن فرم های مربوطه از سوی متقاضیان دریافت یارانه ها، اعمال خواهد شد./ ایرنا

About

Check Also

قیمت رسمی گوشت و مرغ اعلام شد

قیمت رسمی گوشت و مرغ اعلام شد 🔹سامانه تامین دام و طیور قیمت انواع گوشت …