چاپ مطلب چاپ مطلب

دکتر محمد باقر نوبخت سخنگوی دولت: رئیس‌جمهور مستحق عذرخواهی از مردم نبود/۹۵ میلیارد تومان کمک بلاعوض برای خسارت دیدگان برف

 

به گزارش همای گیلان محمد باقر نوبخت سخنگوی دولت پس از جلسه هیات دولت، گفت: باتوجه به مشکلات تهران به ویژه مسئله آلودگی هوا که درجلسات قبلی دولت به آن توجه شده بود امروز شهردار، رئیس شورای شهر و استاندار تهران درجلسه هیات دولت حضور یافتند تا گزارش جامعی ارائه کنند.

nobakht محمدباقر نوبخت افزود: باتوجه به اینکه گفته شده بود برنامه هایی در شهرداری تهران برای کاهش آلودگی صورت گرفته و نیز عزم دولت درایجاد محیطی سالم و مناسب برای مردم ایران و به ویژه شهر تهران، این گزارش امروز ازسوی شهرداری و شورای شهر تهران ارائه شد.

وی گفت: در این جلسه دولت اعلام آمادگی کرد تا با همه امکانات برای رفع آلودگی های شهرتهران و رشد فزاینده جمعیت شهری اقدام کند و به همین منظور برای تعامل وهمکاری بیشتر با شهرداری، درهیات وزیران تصویب شد تا کمیسیونی خاص مرکب از اعضای دولت، شورای شهر و استانداری تهران تشکیل شود تا به صورت مستمر مشکلات شهر تهران و کاهش آلودگی هوای پایتخت را پیگیری کند.

نوبخت افزود: قرار بر این شد تا مصوبات امروز هیات وزیران به سرعت اجرا شود و رئیس جمهور تاکید داشت که دولت از هیچ اقدامی برای کاهش آلودگی هوا دریغ نخواهد کرد و مقرر شد به صورت ویژه مسئله بهبود سوخت در شهر تهران بخصوص کیفیت بنزین مورد توجه و عمل قرار گیرد.

وی همچنین گفت: شهرداری هم از عزم دولت درحمایت مستقیم از مسئولان شهری پایتخت برای کاهش آلودگی هوا ابرازخرسندی کرد.

سخنگوی دولت گفت: در پی بررسی و جمع‌بندی گزارش ستاد مدیریت بحران کشور درباره خسارات ناشی از بارش برف در استان‌های شمالی کشور ارقامی به عنوان تسهیلات و کمک بلاعوض به مردم گیلان و مازندران در نظر گرفته شد.

*۹۵ میلیارد تومان کمک بلاعوض برای خسارت دیدگان برف

نوبخت افزود: برای کمک بلاعوض و کارهای زیربنایی در استان‌های شمالی رقمی معادل ۹۴۹ میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال در نظر گرفته شد و هزار و ۲۹۹ میلیارد و ۸۴۰ میلیون ریال نیز تسهیلات با کارمزد ۵ درصد با یک دوره ۱۵ ساله برای احداث و بهسازی خانه‌های شهری و روستایی اختصاص یافت.

وی ادامه داد: صندوق بیمه محصولات کشاورزی نیز مکلف شد با تأمین خسارات ناشی از حادثه برف که تاکنون در فهرست مشمولان دریافت خسارت نبود، نسبت به جبران خسارات وارده به بخش‌های زراعی و دامی و طیور و شیلات اقدام کند.

*دولت در حال رایزنی فشرده برای آزادی مرزبانان ایرانی است

سخنگوی دولت در پاسخ به سؤالی در خصوص اقدامات دولت جهت آزادی مرزبانان ربوده شده ایرانی توسط اشرار شرق کشور اظهار داشت: دولت حفظ صلابت و امنیت شهروندان خود را یک وظیفه می‌داند.

نوبخت افزود: در حال حاضر رایزنی‌ها و مذاکرات فشرده‌ای در خصوص مرزبانان عزیز با پاکستان و دیگر مقامات مربوطه انجام شده و این موضوع به صورت ویژه در دستور کار دولت قرار دارد.

وی تصریح کرد: برای ما سلامت این مرزبانان شجاع و ارزشمندمان در رأس همه مسائل مطرح است.

*تعطیلی فعالیت‌های هسته‌ای صحت ندارد

خبرنگاری از سخنگوی دولت درباره تعطیلی بخشی از فعالیت‌های هسته‌ای کشورمان و اخراج کارشناسان از سازمان انرژی اتمی سؤال کرد که وی هر دو موضوع را شایعه دانست و رد کرد.

نوبخت گفت: تعطیلی فعالیت‌های هسته‌ای صحت ندارد و در بحث غنی‌سازی نیز به فعالیت‌های خود ادامه می‌دهیم اما سقف آن در حد ۵ درصد است.

وی تصریح کرد: برای ما نیروی انسانی متخصص بسیار ارزشمند است اما امکان دارد با اتمام پروژه‌ای پایان مأموریت مهندسان و عوامل فنی پروژه اعلام و از آنها یا تیم جدید دیگری برای آغاز پروژه دیگر استفاده شود.

نوبخت تأکید کرد: در فعالیت‌های هسته‌ای به صورت قانونمند و گسترده در چارچوب توافقات ژنو کارها را پیگیری می‌کنیم و بحثی در خصوص تعطیلی فعالیت‌های هسته‌ای‌مان نداریم.

* حضور شهردار تهران در جلسات کمیسیون حل مشکلات شهر تهران

سخنگوی دولت در خصوص تداوم حضور شهردار تهران در جلسات هیأت وزیران اظهار داشت: بحث رفع مشکلات شهر تهران و شهروندان در پایتخت از برنامه‌های مستمر و اولویت‌دار دولت است.

نوبخت افزود: در دولت کمیسیون خاصی مسائل مربوط به تهران و کلانشهرها را پیگیری می‌کند که شهردار تهران یکی از اعضای این کمیسیون است و باید در راستای همکاری با مسئولان اجرایی در این جلسات شرکت کنند.

وی ابراز امیدواری کرد: آثار حضور شهردار تهران در جلسات کمیسیون مربوط به مسائل کلانشهرها موجب افزایش رضایتمندی مردم به خصوص شهروندان پایتخت شود.

*سیاست اقتصاد مقاومتی به عنوان یک سند فرادستی در دستور کار قرار می‌گیرد

nobakhtسخنگوی دولت در خصوص ابلاغ سیاست‌های کلان «اقتصاد مقاومتی» از سوی رهبر معظم انقلاب و اقدامات دولت در اجرای این سیاست‌ها اظهار داشت: دولت در فرآیندتهیه و تدوین سیاست‌های اقتصاد مقاومتی مشارکت فعالی داشت.

نوبخت افزود: این سیاست‌ها به عنوان سند فرادستی برای اجرا در دستور کار دولت قرار خواهیم داد و همه دستگاه‌های دولت به ویژه معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری به طور خاص برای اتکاء به توانایی‌های داخلی و مقاوم‌سازی اقتصاد کشور برنامه‌ریزی کرده‌اند.

وی تصریح کرد: ما در چارچوب همین تفکر که نسخه بسیار اثربخش و مؤثر برای کشور در چنین شرایطی است و حتی برای حالتی که نتوانیم نفت را عرضه کنیم برنامه‌هایی تهیه کرده‌ایم که البته امیدواریم شرایط بهبود یافته و منابع ما بیش از ارقام بودجه سال آینده تحقق یابد.

سخنگوی دولت گفت: ما قویا معتقدیم که اتکاء به نیروهای داخلی و منابع طبیعی و مالی می‌تواند کشور را در مذاکرات مختلف با جوامع بین‌المللی از اقتدار برخوردار کند و لذا در چارچوب اقتصاد مقاومتی برنامه‌های خود را طراحی کرده‌ایم.

نوبخت در خصوص نگاه رئیس‌جمهور به موضوع امنیت ملی و توسعه که مورد سؤال خبرنگاری بود، اظهار داشت: آقای روحانی در زمینه امنیت ملی و توسعه صاحب‌نظر هستند.

وی تصریح کرد: مدل مورد نظر آقای روحانی در بحث امنیت ملی این است که توسعه مقوم امنیت باشد و از سوی دیگر امنیت نیز می‌تواند ضامن توسعه باشد و امنیت، بدون توسعه و ایجاد رضایت در مردم تحقق نمی‌یابد.

نوبخت خاطر نشان کرد: نگاه امنیتی جمهوری اسلامی با نگاه امنیتی در دیگر کشورها که اتکاء به قدرت مردم ندارند متفاوت است و آقای روحانی در کتاب امنیت ملی و نظام اقتصادی ایران رابطه وثیق بین امنیت و توسعه را تشریح کردند که امنیت و قدرت ما به حمایت‌های گسترده مردم وابسته است.

وی متذکر شد: ما بر همین اساس نسبت به حرکت سنجیده، ارزشمند و اثربخش مردم در ۲۲ بهمن پیش‌ آمد و ملت فهیم و متدین ایران نشان دادند چقدر نسبت به اهداف انقلاب اسلامی پایبندند و این پایبندی روزافزون است به عنوان مولفه امنیت ارج می‌نهیم.

سخنگوی دولت در بخش دیگری از نشست خبری خود در پاسخ به سؤالی در خصوص وضعیت خدمات درمانی بیمارستان‌های دولتی در سال آینده، اظهار داشت: خدمت رسانی بیمارستان های دولتی به مردم و اعتبار دفترچه های بیمه را به مردم در سال آینده افزایش می دهیم.

سخنگوی دولت با اشاره به توزیع سبد کالا و انتقادات نسبت به آن اظهار داشت: اشکالات سبد کالا طبیعی بود، دید که رئیس جمهور نیز با فروتنی از مردم عذرخواهی کرد در حالی که استحقاقش را نداشت؛ توزیع هزار میلیارد تومان در قالب سبد کالا آنهم در این شرایط کار بسیار دشواری است.

*رسیدگی به مسائل موشکی ایران صرفا آرزوی آمریکایی‌ها است

وی با اشاره به موضع گیری صبح امروز سخنگوی کاخ سفید مبنی بر اینکه ایران باید با موضوعات مرتبط با برنامه موشکی بالستیکی اش رو برو شود، با بیان اینکه مواضع رسمی اعلام شده است گفت: به هیچ وجه بحث در خصوص مسائل موشکی در مذاکرات ایران و ۱+۵ مطرح نیست و این صرفا جزو آرزوهای کسانی است که این حرف ها را می زنند.

سخنگوی دولت با بیان اینکه ناچار به اجرای گام دوم هدفمندی یارانه ها و افزایش قیمت حامل های انرژی هستیم، تاکید کرد: افزایش قیمت ها شیب کندی خواهد داشت به گونه ای که بتوانیم تورم را در سال آینده نیز کاهش دهیم.

*کاهش یک درصدی نرخ بیکاری در فصل پاییز

وی در پاسخ به سوالی درباره اشتغال زایی نیز خاطر نشان کرد: اشتغال را با شاخصی به نام بیکاری می سنجند؛ ما در

فصل پاییز نسبت به فصل قبل یک درصد کاهش نرخ بیکاری داشتیم و این نشانگر افزایش نرخ اشتغال است.

نوبخت با بیان اینکه در دی ماه نرخ تورم به ۳۵ درصد تقلیل یافت گفت: امیدواریم در بهمن و اسفند کاهش نرخ تورم و بیکاری ادامه یابد.

*با ناقضان توافق ژنو برخورد می‌کنیم

nobakht نوبخت در پاسخ به سوال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه با توجه به اعتراف یکی از کشورهای ۱+۵ در خصوص تحریم های جدید علیه ایران و نقض توافق ژنو دانستن این اقدام آمریکا،‌ آیا دولت تصمیمی برای برخورد با این رفتار آمریکا دارد؟ گفت: اگر اقدامی بر خلاف توافق ژنو و منافع ملی ما از سوی طرف مقابل صورت گیرد قطعا در برابر آن مقاومت می کنیم و این واکنش در صورتی است که آنها نقض عهد کنند.

سخنگوی دولت با بیان اینکه گزارش رسمی در خصوص اینکه آمریکا توافقنامه ژنو را نقض کرده به دست ما نرسیده است تصریح کرد: حرف‌های آمریکایی‌ها از روی ناراحتی از حجم بالای سفر گروه‌های اقتصادی به ایران است.

وی با اشاره به طرح استیضاح وزیر راه از سوی نمایندگان مجلس گفت: باید صحبت نمایندگان در خصوص استیضاح وزیر راه را شنید،من شهادت میدهم آخوندی کوتاهی نکرده است.

*اولویت دولت حمایت از سرمایه‌گذاری ایرانیان خارج از کشور در ایران است

نوبخت در پاسخ به سوالی درباره حمایت از فعالیت سرمایه‌گذاران خارج از کشور و اینکه آیا دولت یازدهم مانند دولت قبل از این سرمایه‌گذاران حمایت می‌کند گفت: اولویت دولت یازدهم حمایت از سرمایه‌گذاری ایرانیان مقیم خارج از کشور در داخل است و تسهیلات لازم برای حضور آنها در ایران و امکان سرمایه گذاری ایجاد شده و آنها می توانند به کشور بازگردند.

نوبخت در پاسخ به سوالی درباره اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها اظهار داشت: این مصوبه برای سال ۹۳ است و تلاش می کنیم سازو کارهای اجرایی را فراهم و همه نقاط آسیب پذیر را شناسایی کنیم.

سخنگوی دولت در پاسخ به این سوال که آیا علاوه بر پرونده بابک زنجانی، پرونده دیگری در راستای دستور رئیس‌جمهور مبنی بر مبارزه با ویژه خواری وجود دارد اظهار بی اطلاعی کرد و تصریح کرد که این پرونده همچنان باز است.

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره نظارت دولت بر جلوگیری از گرانی ها در اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها گفت: ستادی فعال شده و با ساز و کارهای مختلف تلاش می کند با گرانفروشی برخورد کرده تا اجحافی در حق مردم نشود.

*نباید با افزایش قیمت حامل‌های انرژی شاهد افزایش قیمت دیگر کالاها باشیم

نوبخت بابیان اینکه نظارت بر قیمت‌ها حتی در کشورهایی با سابقه سرمایه‌داری نیز اجرا می‌شود، چون همه کالاها باید برچسب قیمت داشته باشند و باید پذیرفت نمی‌شود اقتصاد را بدون نظارت گذاشت گفت: به طور مثال نباید با افزایش قیمت حامل‌های انرژی شاهد افزایش قیمت دیگر کالاها باشیم و در مرحله دوم اجرایی شدن هدفمندی یارانه‌ها نیز یکی از کارهای ما کنترل نظارت بر گرانفروشی است که با تورم تفاوت می‌کند.

سال آینده بیش از ۱۳۰۰ میلیارد تومان از خزانه دولت برای هدفمندی یارانه‌ها هزینه می‌شود

نوبخت گفت: نمی‌خواهیم مردم در برابر عده محدودی از تولیدکنندگان بهانه‌گیر بی‌دفاع بمانند، درآمدهای ناشی از اصلاح قیمت حامل انرژی حتی به خزانه دولت برای امور اجرایی و عمرانی واریز نخواهد شد و به اقتصاد جامعه برمی‌گردد و حتی برای سال آینده بیش از ۱۳۰۰ میلیارد تومان از خزانه دولت در راستای هدفمندی یارانه‌ها هزینه خواهد شد.

نوبخت در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه نگاه دولت به اقتصاد، نگاهی مداخله جویانه نیست تاکید کرد: نگاه ما این است که بتوانیم در چارچوب قوانین و مقررات عرصه فعالیت را برای بخش خصوصی فراهم کند و جز در مواردی که قانون تعیین کرده، مداخله‌ای صورت نگیرد.

وی در ادامه با بیان اینکه قطعا نظارت بر قیمت‌ها اعمال می‌شود و نمی‌شود اقتصاد را بدون نظارت گذاشت تاکید کرد: در مرحله دوم اجرای هدفمندی یارانه‌ها، کنترل و نظارت بر گرانفروشی در دستور کار دولت است.

نوبخت در پاسخ به سوالی در خصوص اصلاح قیمت بنزین در سال آینده با بیان اینکه دولت به تکالیف قانونی خود پایبند است و فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها باید در سال ۹۳ اجرا شود گفت که قیمت بنزین هنوز نهایی نشده است.

نوبخت خاطر نشان کرد: منطق حکم می‌کند که با کاهش قیمت ارز، قیمت خودرو باید کاهش یابد و شورای رقابت در این خصوص در حال بررسی است./فارس

About

Check Also

نماینده تالش، رضوانشهر و ماسال مطرح کرد: احیای کامل چوکا مطالبه جدی مردم است/ انتقاد از برخی فرصت سوزی ها در رضوانشهر

نماینده تالش، رضوانشهر و ماسال مطرح کرد: احیای کامل چوکا مطالبه جدی مردم است/ انتقاد …