چاپ مطلب چاپ مطلب

رئیس اداره آبیاری آستانه اشرفیه : بیش از ۷۰ درصد انهار آستانه اشرفیه لایروبی شدند

همای گیلان:رئیس اداره آبیاری آستانه اشرفیه اعلام کرد : بیش از ۷۰ درصد انهار حوزه های آبیاری این اداره لایروبی شده است .
مهندس محمد عشقی گفت : بخش مهمی از انهارحوزه آبیاری  بخش مرکزی  آستانه اشرفیه که بیش از ۱۰هزار هکتار از شالیزارهای آستانه اشرفیه را تحت پوشش قرار می دهند با ۸ دستگاه ماشین آلات لایروبی انهار را انجام می دهند .
همین مقام مسئول افزود : تاکنون انهار اصلی روستاهای پرکاپشت مهدیخانی ویاور زاده ، استخر بیجار ، نوشر ، گورابجوار ، کارسیدان ، لبشکا ، سوخته کوه ، چهارده جوب ، شیرکوه چهارده ، جسیدان ، ششکل و کانال های بی- پی ۱ و بی – پی ۹۰ لایروبی انجام گرفته است .
و ی با اشاره به اینکه ۳۲  ایستگاه پمپاژ تحت پوشش این اداره برای آبرسانی به شالیزارها از طریق  انهار آماده شده است خاطر نشان کرد : بخش مهمی از حشمت رود و سالارجوب که از داخل شهر استانه نیز می گذرد لایروبی شده است .
مهندس محمد عشقی تاکید کرد : از ۲۵ میلیارد ریال مطالبات این اداره از ۱۸هزار ۸۰۰نفر از مشترکین اداره آبیاری آستانه اشرفیه تاکنون فقط مبلغ ۵میلیارد ریال به این اداره پرداخت کرده اند.
وی پرداخت بموقع قبوض آبیاری را از سوی کشاورزان امری نیکو پسندیده دانست و ادامه داد: با تسریع در پرداخت های قبوض این اداره می تواند هر ساله با توان مالی و قدرت بیشتری در لایروبی و تجهیزات آبرسانی به شالیزارهای عمل نماید.
رئیس اداره آبیاری از دهیاران و اعضای شوراهای اسلامی درخواست کرد با فراهم نمودن بستر فرهنگی در بین روستائیان در حفظ انهار و عدم ریختن نخاله ها به جوب ها و انهار این اداره را در امر آبرسانی بهتر و کاهش هزینه ها یاری رسانند.
لازم به یاد آوری است مهندس مصطفوی بخشدار مرکزی آستانه اشرفیه نیز اظهار داشت : از کل ۱۴۰کیلومتر انهار اصلی این شهرستان تا کنون بالای ۵۰ درصد لایروبی شده است.
وی تصریح کرد : تمامی ایستگاه های پمپاژ منطقه آماده خدمت به روستائیان است و از روستائیان درخواست کرد با آب گذاری انهار که از طریق آب باران انجام گرفته است در آماده سازی شالیزارهای خود که تاکنون اقدام نکرده اند سرعت بیشتری بکار ببندند.
آستانه اشرفیه دارای ۲۳هزار  ۵۶۰ هکتار شالیزار دارد و برنج تولیدی کشاورزان این منطقه بخاطر زمینهای آبرفتی و خاک مناسب از بهترین و مرغوبترین نوع برنج جهان شناخته می شود ./آریا

About

Check Also

دیدار سرپرست بخشداری ضیابر با رییس و اعضای شورای نگهبان شهرستان صومعه سرا

دیدار سرپرست بخشداری ضیابر با رییس و اعضای شورای نگهبان شهرستان صومعه سرا   به …