چاپ مطلب چاپ مطلب

رئیس اتحادیه بازرگانان گیلان: ‌چای در ایران برای نخستین بار ‌در حومه شهر لاهیجان کشت شد‌

همای گیلان:قاسم رضاییان صبح امروز در نشست اتحادیه صادر کنندگان و بازرگانان گیلان با اشاره به اهمیت تولید چای در کشور اظهار کرد: بوته چای برای نخستین بار در چین و حدود ۵ هزار سال پیش شناخته شد.

j8t4rgzd0ar3

وی با بیان اینکه به تدریج خواص درمانی چای کشف شد، افزود: از چای برای مصارف رنگ‌آمیزی نیز استفاده می‌شود.

رئیس اتحادیه صادر کنندگان و بازرگانان گیلان با اشاره به اینکه نوشیدن چای از پوسیدگی دندان‌ها جلوگیری می‌کند، ادامه داد: چای پس از آب پرمصرف‌ترین نوشیدنی در دنیا است و روزانه یک میلیارد چای در دنیا مصرف می‌شود.

وی پیشینه مصرف چای در ایران را به سده هفدهم میلادی عنوان کرد و گفت: چای توسط محمد میرزای چایکار ملقب به «کاشف‌السلطنه» در ایران رونق یافت.

رضاییان با اشاره به اینکه کاشف‌السلطنه توانست فنون کشت و تولید چای را در هندوستان بیاموزد، افزود: وی با مطالعه و بررسی شرایط آب و هوایی ایران و مشابهت هوای شمال کشور با هندوستان با فداکاری زیاد تعداد زیادی بذر چای را به ایران انتقال داد و در لاهیجان گیلان و کلارآباد مازندران اقدام به احداث باغ چای کرد.

وی با تصریح بر اینکه این اقدام موجب تشویق و ترغیب کشاورزان به کشت بوته چای شد، گفت: برای نخستین بار تعدادی از کشاورزان در حومه شهر لاهیجان اقدام به کشت چای کردند و بعد به تدریج در دیگر نقاط گیلان و مازندران کشت این محصول گسترش یافت.

این مسئول حمایت از چایکاران را امری مهم و ضروری دانست و یادآور شد: حمایت از محصول چای و چایکار می‌تواند به رونق دوباره آن کمک کند./فارس

About

Check Also

دیدار سرپرست بخشداری ضیابر با رییس و اعضای شورای نگهبان شهرستان صومعه سرا

دیدار سرپرست بخشداری ضیابر با رییس و اعضای شورای نگهبان شهرستان صومعه سرا   به …