چاپ مطلب چاپ مطلب

روحانی: سفارت‌های ایران و آمریکا روزی بازگشایی می‌شوند اما واشنگتن باید «عذرخواهی» کند

همای گیلان: رئیس جمهور ایران در مصاحبه با یک روزنامه ایتالیایی گفت که سفارت‌های ایران و آمریکا روزی بازگشایی می‌شوند اما انتظار دارد تا واشنگتن پیش از آنکه روابط دیپلماتیک را از سر بگیرد از ایران عذرخواهی کند.

 رئیس جمهور ایران در مصاحبه با یک روزنامه ایتالیایی گفت که سفارت‌های ایران و آمریکا روزی بازگشایی خواهند شد.

139408131750165996454284

رئیس جمهور ایران در مصاحبه با روزنامه “کوریه‌را دلا سرا” گفت که توافق هسته‌ای میان قدرت‌های جهانی و ایران می‌تواند به روابط بهتر میان تهران و اشنگتن و سرانجام بازگشایی سفارت‌ها در پایتخت این دو کشور منتهی شود.

اگر چه وی گفت که انتظار دارد تا واشنگتن پیش از آنکه روابط دیپلماتیک را از سر بگیرد از ایران عذرخواهی کند.

رئیس جمهور ایران در این مصاحبه گفت: شیوه‌ای که این توافقنامه اجرایی شد می‌تواند بر آینده تاثیر گذار باشد.

وی اضافه کرد: اگر این [توافقنامه] به خوبی اجرا شود می‌تواند زمینه‌ای را برای کاهش تنش‌ها با آمریکا و ایجاد شرایطی برای بازگشایی دوره‌ای جدید فراهم کند. اما اگر آمریکایی ها به نقش خود در توافق هسته‌ای احترام نگذارند قطعا روابط ما همچنان همانند گذشته باقی خواهد ماند.

رئیس جمهور ایران در پاسخ به سوالی درباره احتمال بازگشایی سفارت‌های ایران و آمریکا گفت: روزی این سفارت‌ها بازگشایی می‌شوند اما چیزی که باید مورد توجه قرار بگیرد رفتارهاست و آمریکایی‌ها نقش کلیدی در این باره دارند.

وی افزود: اگر آنها سیاست‌های خود را اصلاح کنند و اشتباه‌های خود در ۳۷ سال گذشته را تصحیح کنند و از مردم ایران عذرخواهی کنند شرایط تغییر خواهد کرد و چیزهای خوبی می تواند اتفاق بیفتد.

روحانی که در سال ۲۰۱۳ به قدرت رسیده قول داده بود که اصلاحاتی را انجام دهد اما منتقدان وی را متهم می‌کنند که اقدامات اندکی در این زمینه انجام داده است اما رئیس جمهور ضمن دفاع از پیشینه عملکرد خود گفته است که با محدودیت‌هایی مواجه شده است.

وی گفت: قوه مجریه به تنهایی نمی‌تواند همه چیز را حل کند و باید همکاری از سوی قوه مقننه و قضائیه نیز وجود داشته باشد و ما امیدواریم که این موضوع در آینده اتفاق بیفتد.

روحانی قرار است که در روزهای ۱۴ و ۱۵ نوامبر در ایتالیا بسر برد و با نخست وزیر و بازرگانان ایتالیایی در رم دیدار کرده و با پاپ فرانسیس نیز گفت‌وگو کند./ تسنیم

About سردبیر

Check Also

بایدها و نباید های انتخابات در گفتگو با ریاست حوزه قضایی بخش رحیم آباد

بایدها و نباید های انتخابات در گفتگو با ریاست حوزه قضایی بخش رحیم آباد بهزاد …