چاپ مطلب چاپ مطلب

سرطان پستان در میان زنان و سرطان پوست در میان مردان از شایع ترین انواع سرطانهادرکشور

همای گیلان:رییس پژوهشکده سرطان پستان جهاد دانشگاهی با بیان این که بر اساس آمارهای سال ۸۸ سرطان پستان در میان زنان و سرطان پوست در میان مردان بیشترین شیوع را داشته است،‌ گفت: سرطان پستان در تمامی استان‌ها بالاترین میزان شیوع را دارد.

26592557cec344d5b5b242a1353cc260_L

دکتر کیوان مجیدزاده با اشاره به گزارش آژانس بین‌المللی ثبت سرطان افزود: طبق این گزارش، ۵۷ درصد موارد جدید سرطان و ۶۵ درصد مرگ‌های ناشی از سرطان در مناطق در حال توسعه اتفاق می‌افتد. در حال حاضر سرطان عامل ۱۲ درصد از تمامی مرگ‌ها در سراسر جهان بوده و بار جهانی سرطان به علت پیری و رشد جمعیت و نیز رفتارهای پرخطر، در حال افزایش است.
وی افزایش بار ناشی از بیماری‌های مزمن را یکی از بزرگترین چالش‌های نظام بهداشتی در سراسر جهان در قرن بیست و یکم ذکر و اظهار کرد: افزایش طول عمر و مدرنیزه شدن سبک زندگی مردم همراه با افزایش تماس با بسیاری از عوامل خطر بروز بیماری‌های مزمن، منجر به تغییر بار ناشی از بیماری‌ها شده و در حال حاضر تهدیدی جدی برای سلامت و طول عمر است.
مجیدزاده با تاکید بر این که یکی از مهمترین تهدیدات بازار اقتصاد جهانی، خطرات ناشی از بیماری‌های غیرواگیر و مزمن است، خاطر نشان کرد: بر اساس برآوردها حدود سه چهارم کل مرگ‌های جهان در سال ۲۰۳۰ مربوط به بیماری‌های غیر واگیر چون سرطان، قلب و عروق خواهد بود و در عین حال تخمین زده می‌شود ۱.۳ تمامی موارد سرطان قابل پیشگیری و یک سوم دیگر به شرط تشخیص زود هنگام بالقوه درمان پذیر است.
سرطان دومین بیماری شایع در کشورهای توسعه یافته
رییس پژوهشکده سرطان پستان جهاد دانشگاهی با بیان این که سرطان پس از بیماری‌های قلبی و عروقی دومین عامل شایع و سومین عامل مرگ در کشورهای کمتر توسعه یافته است گفت: سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده است که ۷.۶ میلیون نفر (حدود ۱۳ درصد ازکل مرگ‌ها) مرگ ناشی از سرطان درسال ۲۰۰۸ ثبت شده است. همچنین برآورد شده که مرگ‌ها
وی ادامه داد: علاوه بر آن ۷۰ درصد از کل مرگ‌های سرطانی در کشورهای با درآمد پایین و متوسط اتفاق می‌افتد در حالی که بسیاری از این گروه مرگ‌ها قابل جلوگیری هستند؛ چراکه بیش از ۳۰ درصد سرطان‌ها با سیکل زندگی سالم و با ایمن‌سازی علیه عفونت‌های عامل سرطان (HBV,HPV) قابل پیشگیری هستند ضمن آنکه سایر سرطان‌ها نیز با تشخیص بهنگام می‌توانند درمان و مراقبت شوند حتی درد بیمارانی که در مرحله پیشرفته سرطان هستند با مراقبت‌های طب تسکینی بهبود می‌یابد.
مجیدزاده با اشاره به تاکید سازمان جهانی بهداشت در سال۲۰۱۲ در زمینه پیشگیری از سرطان و بالا بردن کیفیت زندگی بیماران سرطانی، خاطر نشان کرد: با کنترل عوامل خطر نزدیک به ۴۰ درصد مرگ‌ ناشی از سرطان قابل پیشگیری خواهد بود و با درمان و تشخیص به موقع یک سوم بار آن کاهش خواهد یافت از این رو تدوین برنامه‌های ملی پیشگیری و کنترل سرطان‌ها از ضرورت‌های بهداشتی هر جامعه و مؤثرترین عامل در راستای کاهش بروز و بار بیماری سرطان محسوب می‌شود.
وی با بیان که سرطان پستان در میان زنان و سرطان پروستات در میان مردان شایع‌ترین سرطان در استانهای کشور است گفت: سرطان پستان در تمامی استان‌ها بالاترین میزان شیوع را دارد به جز استان اردبیل که شیوع این بیماری پس از سرطان‌های معده و مری بوده و استان کهگیلویه و بویراحمد که سرطان پوست شیوع بیشتری دارد.
مجیدزاده با اشاره با بیان اینکه در سال ۱۳۸۸ از تعداد کل ۷۴ هزار و ۶۷ مورد سرطان ثبت شده تعداد ۴۱ هزار و ۱۶۹ مورد (۵۵.۵۸ درصد) آن مربوط به مردان و ۳۲ هزار و ۸۹۸ مورد (۴۴.۴۸ درصد) مربوط به زنان بوده است،‌ اضافه کرد: نسبت جنسیتی بروز سرطان در این سال برابر ۱۲۵ است یعنی در مقابل هر ۱۰۰ بیمار زن ۱۲۵ بیمار مرد وجود داشته‌ است.
وضعیت شیوع سرطان در استان‌های کشور
رییس پژوهشکده سرطان پستان جهاد دانشگاهی با بیان این که در سال ۱۳۸۸ تعداد ۷۸۲۲ مورد جدید سرطان پستان در ایران شناسایی شد، گفت: شیوع این بیماری در زنان همچنان در رتبه اول قرار دارد و با ASR (میزان شیوع تطبیق داده شده برای سن) معادل ۲۸.۲۵ بالاتر از موارد گزارش شده سرطان پوست است.
مجیدزاده اوج سنی ابتلا به سرطان پستان در ایران را بین سنین ۵۰ تا ۵۵ سال ذکر کرد.
به گفته وی به طور کلی ۱۰ سرطان‌ پوست، پستان، معده، روده، مثانه، پروستات، لنفوم، مری،‌ ریه و لنفوم غیر هوچکین از جمله سرطان‌های شایع در کشور است که میان زنان و مردان شیوع بیشتری دارد.
نمودار ۱۰ سرطان شایع در کل کشور بر اساس مجموع زنان و مردان در سال۱۳۸۸

نوع سرطان میزان شیوع درصد
سرطان پوست ۹۱۱۴ ۱۲.۳
سرطان پستان ۷۸۲۲ ۱۰.۶
سرطان معده ۶۸۸۶ ۹.۳
سرطان روده ۶۲۱۰ ۸.۴
سرطان مثانه ۴۶۰۱ ۶.۲
پرستات ۳۸۵۶ ۵.۲
سرطان لنفوم ۳۴۶۱ ۴.۷
سرطان مری ۳۲۹۷ ۴.۵
سرطان ریه ۲۹۹۲ ۴
سرطان لنفوم غیر هوچکین ۲۳۴۵ ۳.۲

نمودار ۱۰ سرطان شایع کل کشور در زنان در سال۱۳۸۸

نوع سرطان میزان شیوع درصد
سرطان پستان ۷۵۸۲ ۲۳
سرطان پوست ۳۳۳۳ ۱۰
سرطان روده ۲۷۸۳ ۸.۵
سرطان معده ۱۹۹۵ ۶.۱
سرطان مری ۱۴۴۹ ۴.۴
سرطان غده تیروئید ۱۳۶۰ ۴.۱
سرطان خون ۱۳۳۰ ۴
سرطان تخمدان ۱۰۷۷ ۳.۳
سرطان مغز ۹۳۸ ۲.۹
سرطان رحم ۹۳۷ ۲.۸

نمودار ۱۰سرطان شایع کل کشور در مردان درسال ۱۳۸۸

نوع سرطان میزان شیوع درصد
سرطان پوست ۵۷۸۱ ۱۴
سرطان معده ۴۸۹۱ ۱۱.۹
پروستات ۳۸۵۶ ۹.۴
مثانه ۳۷۶۴ ۹.۱
روده ۳۴۲۷ ۸.۳
سرطان لنفوم ۲۱۳۱ ۵.۲
سرطان ریه ۲۱۲۴ ۵.۲
سرطان مری ۱۸۴۸ ۴.۵
سرطان لنفوم غیر هوچکین ۱۴۷۹ ۳.۶
سرطان مغز ۱۲۵۰ ۳
هزینه‌های درمانی بیماری سرطان
رییس پژوهشکده سرطان پستان جهاد دانشگاهی به آمارهای ارائه شده از سوی وزارت بهداشت در خصوص هزینه‌های سالانه درمان سرطان در کشور خاطرنشان کرد: هزینه‌های سالانه درمان سرطان در کشور بیش از ۷۰۰ میلیون دلار بوده که برآورد شده بیش از ۷۰ درصد آن را بیماران و مابقی شامل ۳۰ درصد توسط دولت پرداخت می‌شود.
به گفته وی میزان اهمیت و تأثیر ابتلا به سرطان در فرد و جامعه به حدی است که شبکه پیچیده‌ای از معضلات جسمی، روحی و خانوادگی را در ابعاد انسانی و اجتماعی فراهم می‌آورد و هر بخش هزینه‌هایی در بر دارد که علاوه بر ضرورت انجام محاسبه بار یا برآورد آنها با روش‌های علمی، چالش عظیم تأمین منابع مالی مربوط را برای مردم و سیاستگذاران در پی دارد.
تلاش‌های جهانی برای پیشگیری و کنترل بیمای‌های غیرواگیر
با توجه به اهمیت بیماری‌های غیرواگیر و تأثیر شدیدی که بر ناتوان کردن افراد و همچنین وضعیت اقتصاد کشورها دارد، مجمع جهانی بهداشت برنامه سال ۲۰۰۷ را با عنوان “پیشگیری و کنترل بیماری‍‌های غیرواگیر: اجرای استراتژی جهانی” اعلام کرد.

این استراتژی یک برنامه عملیاتی کامل برای پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیرواگیر را نیز به همراه دارد. این برنامه شامل حمایت‌های مورد نیاز در اجرای موثر و پایش مداوم، برنامه‌های ملی مبارزه با بیماری‌های غیرواگیر و مدیریت بیماران در معرض خطر است.
در این راستا سازمان جهانی بهداشت نیز هدف گذاری روشنی برای کشورهای دنیا انجام داد، مبنی بر اینکه بیماری‌های مزمن باید بین سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۵ به میزان ۲ درصد در هر سال کاهش یابد. دستیابی به این هدف سبب جلوگیری از مرگ ۳۶ میلیون نفر خواهد شد.
هدف کنترل سرطان، کاهش میزان بروز و مرگ و میر و بهبود کیفیت زندگی بیماران مبتلا به سرطان پستان و خانواده آنهاست. رسیدن به این هدف نیاز به دانش روشن در روند سرطان زایی و عواملی دارد که بر سیر بیماری مؤثر بوده ضمن آنکه نیاز به درک فاکتورهای اجتماعی، اقتصادی و سازمانی دارد که مشخص می‌کند چگونه آن دانش می‌تواند استفاده بهینه داشته باشد.
محققان بر این باور هستند که استفاده از کلمه “کنترل” برای سرطان به معنی ایمنی زایی و ریشه کنی آن همچون بیماری‌های عفونی نیست بلکه به مفهوم تأثیر بر علل و عواقب سرطان است

About سردبیر ارشد

Check Also

“بخش سلامت شهرستان املش در مسیر  بازدید رئیس و هیئت رئیسه دانشگاه علوم پزشکی گیلان از مراکز بهداشتی و درمانی شهرستان املش

“بخش سلامت شهرستان املش در مسیر بازدید رئیس و هیئت رئیسه دانشگاه علوم پزشکی گیلان …