چاپ مطلب چاپ مطلب

شایعه وجود وهابیون در گیلان ودوختن لبان و چشم زنان از کجا به وجود آمد

همای گیلان:ماجرا از آنجا آغاز شد که خبری در شبکه های اجتماعی و نرم افزار ارتباطی واتس آپ گوشی های موبایل مبنی بر ورود یگ گروه وهابی به نام خفاش شب به بندرعباس و پس از آن به استان فارس منتشر شد. بر اساس این خبر این گروه پس از ربودن دختران جوان توسط خودروی پژو ۴۰۵ لبها و چشمان آنها را می دوختند و پس از آزار و اذیت آنها را می کشتند. این شایعه با انتشار عکسی تکمیل و با سرعت دوچندان در فضای مجازی پیچید.

axe11642-400x260

اخیرا هم خوزستان و گیلان هدف حملات افراد شایعه پراکن قرار گرفتند. اما واقعیت ماجرا چیست؟

خفاش شب در هرمزگان

خبر حضور گروه های وهابی در کشورمان اول از همه در استان هرمزگان پیچید. انتخاب نام خفاش شب از سوی افراد شایعه پراکن به آن دلیل بود که خاطره فردی که سال ها پیش اقدام به آزار و اذیت و قتل دختران جوان می کرد را بار دیگر در اذهان زنده کند. شدت پراکندگی این شایعه در بندرعباس به قدری بالا گرفت که سردار رضا محمدی یگانه، فرمانده انتظامی استان هرمزگان دوشنبه، ۲۹ اردیبهشت ماه با حضور در جمع خبرنگاران از دستگیری عامل انتشار این شایعه خبر داد و افزود: جوانی ۲۰ ساله به نام «س – ش» فرزند شاهین که‌ دانشجو و راننده یکی از آژانس‌های سطح شهر بندرعباس است در ۲۱ اردیبهشت‌ماه به دلیل انتشار شایعه خفاش‌شب در این شهر و فضای مجازی دستگیر شد.

براساس سخنان سردار محمدی‌یگانه این جوان انگیزه خود را از انتشار شایعه ربوده‌شدن زنان و دختران توسط خفاش شب ایجاد فضای ناامن، حس و شور جوانی و تحت تاثیر اغوای آن سوی مرزها اعلام کرده و با انتشار عکسی از ماشین خود آن را به عنوان خودروی خفاش شب معرفی کرد و بار دیگر هم از کشته شدن ۹ زن به دست خفاش شب خبر داد.

سه نفردیگر نیز که در رواج شایعه خفاش شب بندرعباس از طریق صفحه اجتماعی خود در فیس‌بوک نقش عمده‌ای داشتند هم دستگیر شدند؛ یکی از آنان مردی بود که کارمند یکی از ادارات دولتی بندرعباس و متولد سال ۵۸ است و دو زن دیگر که به ترتیب متولد سال ۵۷ و ۶۳ و هر دو کارمند ادارات دولتی هستند نیز به جرم اشاعه شایعات کذب در دنیای مجازی دستگیر شده‌اند.

اما ماجرای عکس منتشر شده و منتسب با این شایعه چیست؟

با جستجوی عنوان” اقدام وحشیانه سعودی ها در مقابل یک زن مسیحی” در اینترنت متوجه می شوید که این عکس نیز مربوط به یک زن مسیحی شاغل در عربستان است که به علت بیان اذکار مسیح مورد خشم صاحب کار خود قرار گرفته و لبان و چشم او دوخته شده است و لذا افراد سودجو از ساده لوحی برخی افراد سوء استفاده کرده و این عکس را منتسب به یکی از قربانیان این حادثه دانسته اند!!

خفاش شب وارد فارس می‌شود!

اما با وجود تکذیب فرمانده نیروی انتظامی هرمزگان، این شایعه از مرزهای این استان گذشته و به فارس رسیده است؛ لار، اوز، خنج، گراش ، جویم و جهرم. «خفاش شب ۹۰ نفر هستند و تنها به زنان حمله می‌کنند. در اوز مردی توسط خفاش شب به وضع وحشتناکی کشته شد. در دهنو پیرمردی بدست خفاش شب به هلاکت رسید. خفاش شب در بیغرد به دو زن حمله‌ور شد و یکی از زنان را با خود برد و هیچگونه اطلاعی از وی در دست نیست. مردی بلند قامت وارد خانه‌ای در محله اکبرآباد شده و تنها زن خانه، در اتاق را بر روی خود بسته و با تلفن همراه به بستگان خود خبرداد که خفاش به من حمله کرده. در خنج هم یک منزل مورد هجوم خفاش شب قرار گرفته است!»

این‌ها تنها بخشی از شایعاتی است که از سوی برخی افراد ناآگاه دهان به دهان و موبایل به موبایل می‌چرخد. عبدالله محمدی رئیس دادگستری خنج این شایعات را کذب محض خوانده و به مردم گفته که خیال‌شان راحت باشد چرا که خنج در امنیت کامل است.

سرهنگ شکوهی فرمانده نیروی انتظامی این شهرستان هم خبر ورود خفاش شب به خنج را شایعه‌ای بی‌اساس خواند. نیروی انتظامی گراش نیز این خبر را از اساس تکذیب کرد. اما سردار سجادیان فرمانده نیروی انتظامی استان فارس هم ضمن تکذیب این خبر در کل استان فارس، گفت: افرادی که به این شایعات دامن می‌زنند از گروه‌های افراطی در جامعه هستند و نمی‌خواهند که جامعه آرامش لازم را داشته باشد.

سیروس سجادیان رئیس پلیس استان فارس با تاکید بر این که فرماندهی انتظامی استان فارس بر این موضوعات اشراف کامل دارد بیان کرد: مردم بدانند چنان‌چه افرادی بخواهند با این‌گونه اقدامات باعث ایجاد ناامنی در جامعه شوند آخرین نقطه حیات زندگی این افراد است.

وی افزود: افرادی که با این شایعات و دامن‌زدن به آن قصد ناامن کردن فضای عمومی را دارند، توسط پلیس فتا استان ردیابی و با آن‌ها برخورد خواهد شد.

خفاش شب این بار در گیلان!!

شایعه خفاش شب این بار اما همزمان با گم شدن دختری در انزلی به اوج خود رسید. عده ای افراد سودجو همزمان با گم شدن این دختر بچه ۷ ساله از نگرانی خانواده وی و مردم انزلی و استان سوء استفاده کرده و خیلی زود آن را به گروه وهابیون ربط دادند!! باید گفت گم شدن یک دختربچه فرصت طلایی را در اختیار افراد شایعه پراکن قرار می دهد تا این بار شایعه حضور خفاش شب تکفیری را در گیلان مطرح کنند. اما ذکر چند نکته در این میان ضروری است:

اول: ماجرای ناپدید شدن این دختر بچه ساعت ۱۱:۰۰ صبح چهارم خرداد سال جاری به پلیس گزارش شد که بر این اساس تیمی از پلیس آگاهی، ماموریت یافت تجسس های ویژه شان را آغاز کنند، آنان ابتدا به مقابل مدرسه ابتدایی رفتند و با انجام تحقیقات در آنجا در یافتند در چند متری مدرسه، یک ایستگاه تاکسی که همیشه چند خودرو در حال مسافر کشی هستند، قرار دارد و کمی آن طرف تر نیز مجتمع مسکونی قرار دارد که نگهبانش همیشه مقابل آن جا حضور دارد، یعنی این که منطقه، منطقه شلوغی است و اگر آدم ربایی صورت می گرفت به طور حتم افراد بسیاری شاهد آن بودند و برای جلوگیری از این ماجرا دست به کار می شدند. پس یکی از فرضیات کار آگاهان نشان می دهد یک آشنا در این ارتباط دخالت داشته است.

رئیس پلیس آگاهی استان گیلان هم می گوید که سایر تجسس ها نشان می دهد مائده النگو و گوشواره همراه داشته است که احتمال آدم ربایی برای سرقت طلاهایش یکی دیگر از فرضیه ها را ترسیم می کند.

دوم: از نکات جالب توجه این شایعات کشته شدن صدها نفر به دست این گروه در شهرهایی مثل رشت است و مردم ضمن اینکه علاقه شدیدی به دامن زدن این شایعات نشان داده اند هیچ وقت هم از خود نپرسیده اند که بالاخره خانواده این صدها نفر قربانی چه کسانی هستند و قاعدتاً سرتاسر رشت در حال حاضر باید شاهد برگزاری مراسم برای این چند صد نفر قربانی باشد!!

سوم: تمامی افرادی که در استان های فارس و هرمزگان اقدام به انتشار این شایعه کرده بودند دستگیر شدند و مشخص شد این شایعه از اساس کذب محض بوده و به هیچ عنوان صحت نداشته است و بسیاری از آن ها اصلا نمی دانستند که چه کاری دارند می کنند!!

چهارم: سرهنگ رحیم شعبانی، فرمانده انتظامی شهرستان رشت چندی پیش با رد این خبر به خزرآنلاین گفت: “اساساً وجود گروه های وهابی در شهرستان کذب محض است و تا کنون هیچ گزارش و یا شکایتی در این ارتباط به فرماندهی انتظامی شهرستان نرسیده است.”

وی در خصوص اینکه چه کس و یا کسانی دامن زننده این شایعات در شهر هستند پاسخ داد: ” اطلاع رسانی می بایست بر اساس مستندات انجام بگیرد. عده ای سعی دارند تا با ملتهب نشان دادن اوضاع امنیتی شهرستان، از آب گل آلود ماهی بگیرند و به نفع خود اقداماتی را انجام دهند که یقینا با این افراد که روح التهاب را در جامعه می دمند،به شدیدترین نحو برخورد خواهد شد.”

رییس پلیس فرماندهی شهرستان رشت در خصوص دختر ۷ ساله ای که در انزلی ربوده شد، نیز گفت: “این دختر هفت ساله فرزند یک کارمند نیروی دریایی است که دزدیده شده و پرونده آن توسط ماموران اداره آگاهی استان در حال رسیدگی است و دستور تسریع در رسیدگی نیز صادر گردیده است.”

رحیم شعبانی در پایان اذعان داشت: “مردم به شایعات توجه ای نکنند و مطمئن باشند اگر هر اتفاقی رخ دهد توسط پایگاه خبری پلیس به اطلاع خواهد رسید.”

پنجم: یکی از مقاصد این افراد القای حس بی اعتمادی نسبت به نیروهای خدوم امنیتی در استان است. استان گیلان به گواه آمار همواره یکی از آرامترین استان های کشور بوده است. باید بپذیریم که استان گیلان شاید در زمینه های گوناگون نسبت به سایر استان ها دارای عقب ماندگی هایی باشد اما از نظر امنیت و آرامش روانی همواره جز استان های برتر بوده است و این به لطف جانفشانی نیروهایی بوده است که خیلی از اوقات مردم حتی متوجه حضور فعال این نیروها در سطح جامعه نمی شوند اما آرامش استان مرهون زحمات شبانه روزی این عزیزان است. پس باید قبول کنیم که نیروهای امنیتی استان در بالاترین سطح آمادگی همه فعالیت ها را رصد می کنند و هیچ گاه به عده ای اجازه نخواهند داد با گل آلود کردن آب از آن ماهی بگیرند.

ششم: پدیده دزدیدن کودکان که معمولا به قصد دزدیدن طلا و جواهراتشان انجام می پذیرد، متاسفانه چیز تازه ای نیست. همه ما بارها در صفحه حوادث روزنامه ها خوانده ایم که افرادی معتاد اقدام به فریب دختربچه ها می کنند تا بتوانند طلا و جواهرات آن ها را به چنگ بیاورند. همزمان با گم شدن دختر خردسال انزلی چی عده ای سعی کردند گم شدن وی را به پای وجود گروه های تکفیری و وهابی در گیلان بنویسند و از این فرصت کمال سوءاستفاده را ببرند.

اما جالب اینکه در پس این شایعات یکی خبر از حمله وهابیون تنها به دخترها می دهد یکی از حمله خفاش شب به پیرمردها می نویسد و دیگری از حمله آنان به دختربچه ها و این یعنی در هر استان هر ربایش یا قتلی که در آن فرد دزدیده شسده یا مقتول از هر جنسیتی و هر سنی باشد خیلی زود به وهابیون نسبت داده می شود و جالب آنکه وهابیون در آن استان از آن پس فقط به همان جنسیت و همان رده سنی حمله می کنند و این خود ادعایی خنده آور است زیرا افرادی که شایعه پراکنی می کنند از اولین فردی که دزدیده شده و یا به قتل رسیده به عنوان اولین گواه درستی شایعه شان استفاده می کنند چون می دانند که این تنها شایعه ای بیش نیست و لذا سعی می کنند همین اتفاق شوم را به نفع وجود گروه های وهابی مصادره کنند!!

هفتم: استفاده از نام خفاش شب همانطور که پیشتر گفته شد تنها دلیلی برای ترساندن مردم است در کنار آن این افراد شایعه پراکن همزمان با انتشار تصویری از زنی که در عربستان توسط کارفرمایش مورد شکنجه قرار گرفته است کمال استفاده را برده و به استناد آن مدعی می شود که این تصویر متعلق به یک دختر نوجوان در ایران است و وهابیون با او این کار را کرده اند!! و اینکه گم شدن دختربچه خردسالی در انزلی هم فرصتی را به دست این افراد شایعه پراکن می دهد تا کمال استفاده را از این قضیه ببرند. حال سوال اینجاست چرا یک عده وهابی باید به دختران یا مردم عادی حمله کنند؟؟ چرا باید یک دختربچه را بدزدند؟ مگر نه اینست که بسیاری از آنان در کشور سوریه در قالب افرادی تروریست با دولت بشار اسد می جنگند؟ اگر هم قرار است عملیاتی در خاک کشورمان توسط این گروه های تکفیری صورت پذیرد مطمئنا هدف آن ضربه زدن به توان دفاعی و بازدارندگی نیروهای مسلح کشورمان خواهد بود نه دزدیدن یک دختربچه و درگیری با نیروی انتظامی!!

هشتم: بار دیگر عکسی که این روزها در فضای مجازی به اشتراک گذارده می شود را با هم مرور می کنیم:

و حال به دنبال به دنبال منبع اصلی این عکس در اینترنت می گردیم:

نتایج حاکی از این است که این تصویر مربوط به اقدام وحشیانه سعودی ها در مقابل یک زن مسیحی است که در یک اقدام وحشیانه مقامات سعودی یک مرکز کار در عربستان، خواستار دوختن لب‌ها و چشم وی به اتهام گفتن ذکر یا مسیح شدند.

نمونه ای در سایت های خارجی

hiip://weaselzippers.us/182383-report-christian-woman-has-mouth-eye-sewn-shut-in-saudi-arabia-for-professing-jesus-as-her-savior/

hiip://www.mrconservative.com/2014/04/38883-christian-woman-has-eye-mouth-sewn-shut-by-muslims-graphic/

نتایج سایت های فارسی

عربستانی ها لب‌ و چشم این زن را دوختند

اقدام وحشیانه سعودی ها در مقابل یک زن مسیحی

در هر حال به همان اندازه که شایعه وجود گروه های وهابی در گیلان بی اساس و بی بنیان است، وجود افرادی سودجو که اقدام به انتشار این شایعات می کنند محرز و مسلم است و باید هر چه سریعتر این افراد که امنیت روانی جامعه را ملتهب می کنند شناسایی شوند و با آنان به شدیدترین نحو ممکن برخورد شود تا دیگر شاهد بروز چنین شایعاتی نباشیم./خزرآنلاین

About

Check Also

امام جمعه لاهیجان در خطبه های نماز جمعه امروز : ‘عبادت و صبر بر مشقت و بلا ‌’ دو راه اتصال به مقام قرب الهی است/ آقای پزشکیان رئیس‌جمهور همه مردم ایران است

امام جمعه لاهیجان در خطبه های نماز جمعه امروز : ‘عبادت و صبر بر مشقت …

One comment

  1. با تشکر از اطلاع رسانی دقیق شما
    در انزلی به خاطر این شایعات دختران جوان از ترس تنهایی بیرون نمی آیند .
    آقای علی پور لطفا این مطلب را در سایتهای دیگر نیز با ذکر منبع اطلاع رسانی کنید .
    تا از رعب و وحشت کاذبی که در میان مردم رشت و انزلی به وجود آمده جلوگیری و رفع شود .
    با تشکر