چاپ مطلب چاپ مطلب

شرایط خرید سربازی برای مشمولان غایب اعلام شد: دیپلمه ها ۱۰ میلیون تومان، پزشکان متخصص ۵۰ میلیون تومان

همای گیلان:سخنگوی کمیسیون تلفیق گفت که این کمیسیون در مصوبه‌ای میزان جرایم تعیین شده برای معافیت از خدمت سربازی مشمولان غایب ۸ سال و بیشتر از آن را تعیین کرد.

index1

محمدمهدی مفتح در حاشیه جلسه علنی مجلس به ارائه توضیحاتی در مورد مصوبه کمیسیون تلفیق پرداخت و گفت: کمیسیون تلفیق در حال برگزاری آخرین جلسات‌اش است و قطعاً گزارش کمیسیون جهت بررسی در صحن علنی بعد از تعطیلات ۲۲ بهمن آماده می‌شود.

وی ادامه داد: در جلسات قبل در مورد معافیت از خدمات سربازی مصوبه‌ای داشتیم که جزئیات آن مشخص شده است.

سخنگوی کمیسیون تلفیق توضیح داد: طبق مصوبه کمیسیون کسانی که ۸ سال به بالا غیبت از سربازی دارند با پرداخت جریمه از خدمت سربازی معاف می‌شوند، در واقع جرایمی را به تصویب رساندیم تا بر اساس آن فردی که بیش از ۸ سال غیبت از سربازی داشته بتواند با پرداخت این جرایم معافیت بگیرد.

به گفته مفتح، این جرایم برای غایبان زیر دیپلم ۱۰ میلیون،‌ دیپلم ۱۵ میلیون، فوق دیپلم ۲۰ میلیون، لیسانس ۲۵ میلیون، فوق لیسانس‌۳۰ میلیون، دکترای غیرپزشکی ۳۵ میلیون، دکترای پزشکی ۴۰ میلیون و پزشکان متخصص و بالاتر ۵۰ میلیون است که با پرداخت این جرایم این دسته از افراد از خدمت سربازی معاف می‌شوند.

سخنگوی کمیسیون تلفیق با تأکید مجدد بر این‌که این میزان از جرایم برای مشمولان غایب بیش از ۸ سال است،‌ گفت: به ازای هر سال غیبت مازاد بر ۸ سال، ۱۰ درصد به مبلغ جریمه اضافه می‌شود. غیبت بیش از ۶ ماه نیز یک سال محسوب می‌شود. برای مشمولان متأهل ۵ درصد و برای مشمولان دارای فرزند به ازای هر فرزند ۵ درصد از مجموع جرایم کم می‌شود.

وی افزود: نکته دیکر آن است که دارندگان این نوع کارت‌های معافیت از نمایندگی مجلس، عضویت در شوراهای اسلامی و انتصاب در سمت‌های مدیریتی اعم از سیاسی و اداری دستگاه‌های موضوع ماده ۵ قانون خدمات کشوری محروم هستند و نمی‌توانند همچون فردی که خدمت سربازی را انجام داده از تمامی مزایا برخوردار باشند.

سخنگوی کمیسیون تلفیق با اشاره به برخی دیگر از مصوبات این کمیسیون، گفت: دولت مکلف شد ۵۰ درصد تخفیف بهای بلیط هواپیمای فرزندان شهدا، والدین،‌ همسران شهدا و جانبازان ۲۵ درصد به بالا را در کلیه خطوط هواپیمایی منظور کند. تاکنون این موضوع برای خطوط هواپیمایی دولتی لحاظ می‌شد اما با توجه به وجود ایرلاین‌های غیردولتی این تخفیف برای این خطوط از هواپیما نیز لحاظ خواهد شد.

وی ادامه داد: طبق مصوبه دیگر کمیسیون تلفیق دولت موظف است نسبت به برقراری و پرداخت مستمری به رزمندگان معسر دارای حداقل ۶ ماه سابقه حضور در جبهه به گونه‌ای عمل کند که مستمری ماهانه آنها کمتر از ۷۵ درصد حداقل دستمزد سال ۹۴ نباشد.

وی در پایان گفت: کمیسیون تصویب کرد قانون آزمایشی بیمه شخص ثالث در سال ۹۴ نیز برای یک سال دیگر تمدید شود.ایسنا

About سردبیر ارشد

Check Also

تامین آب کشاورزی املش نیازمند بیش از ۵ میلیارد تومان اعتبار

تامین آب کشاورزی املش نیازمند بیش از ۵ میلیارد تومان اعتبار   فرماندار املش در …