چاپ مطلب چاپ مطلب

شرط نتانیاهو برای ملاقات با روحانی در داووس!

نخست‌‌وزیر رژیم صهیونیستی اعلام کرد درصورتی که ایران اسرائیل را به رسمیت بشناسد آماده دیدار با رئیس‌جمهور ایران در اجلاس جهانی اقتصاد در ژنو است.

تسنیم به نقل از جورزالم پست نوشت: نخست‌وزیر اسرائیل در مصاحبه با یک شبکه تلویزیونی مدعی شد که خاورمیانه درحال تغییر است و بسیاری از کشورهای عربی دریافته‌اند که در یک جبهه با اسرائیل علیه ایران و افراطی‌گری اسلامی می‌جنگند.

بنیامین نتانیاهو اعلام کرد که هفته آینده در اجلاس جهانی اقتصاد در داووس با حسن روحانی دیدار نخواهد کرد اما درصورتی که تهران اسرائیل را به رسمیت بشناسد نتانیاهو دیدار با روحانی را مورد بررسی قرار خواهد داد.

نتانیاهو در مصاحبه با یک شبکه تلویزیونی از کشور کانادا گفت: “اگر روحانی دولت یهود را به رسمیت بشناسد و درصورتی که ایران آماده صلح با اسرائیل باشد، آنگاه در داووس یا هرجای دیگری مایل به دیدار با روحانی هستم.”

نخست‌وزیر اسرائیل مدعی شد که خاورمیانه درحال تغییر است و بسیاری از کشورهای عرب دیگر اسرائیل را نه تنها به عنوان یک دشمن نمی‌بینند بلکه یک دوست می‌دانند، هرچند بسیاری این مساله را آشکار بیان نکنند.نتانیاهو در ادامه گفت: ” زمانی که کانادا اعلام می‌کند اسرائیل دوست ما است این الزاما بدان معنا نیست که با اعراب دشمن است.”

این اظهارات درحالی مطرح شده است که اسرائیل اصلی‌ترین دشمن ایران تلقی می‌شود و تاکنون مقامات کشورمان به هیچ‌عنوان حاضر به به رسمیت شناختن این رژیم جعلی ظالم نشده‌اند.

وی مدعی شد بسیاری از کشورهای عرب به این درک رسیده‌اند که اسرائیل همسو با آنها و مخالف با تبدیل شدن ایران به یک کشور هسته‌ای و افزایش افراطی‌گری اسلامی در منطقه است که با ظهور اخوان‌المسلمین در مصر گسترش یافته است.

وی درخصوص مذاکرات سازش با فلسطین اعلام کرد: “هیچ‌کس به اندازه اسرائیل خواستار سازش با فلسطین نیست زیرا ما از این جنگ‌ها ضربه خورده‌ایم.”نتانیاهو بر اهمیت حفظ امنیت اسرائیل در هر توافق آتی تاکید کرد. وی دراین‌باره گفت: ” آخرین چیزی که می‌خواهیم این است که دولت فلسطین به آنچه از اسرائیل باقی مانده حمله کند. تصور می‌کنم این محور آن بحث خواهد بود.

نخست‌وزیر اسرائیل افزود: ” ما به اندازه‌ای نزدیک به یکدیگر هستیم که می‌توانیم همیشه به این مناقشه ادامه داده یا به آن پایان دهیم. من می‌خواهم این مناقشه پایان یابد. اما نمی‌خواهم با ارائه یک زندگی بهتر به فلسطینی‌ها این امکان را به آنها بدهم که به ما حمله کنند. می‌خواهم به آنها بگویم شما می‌توانید کشور خود را داشته باشید اما باید دولت یهود را نیز به رسمیت بشناسید.”

نتانیاهو در پاسخ به سوالی پیرامون مساله شهرک‌سازی اسرائیل که با انتقاد بسیاری از کشورها و نهادهای بین‌المللی مواجه شده است ابراز اطمینان کرد که این مساله با مذاکره قابل حل خواهد بود. وی با تاکید بر این که این موضوع به امتناع فلسطین از به رسمیت شناختن اسرائیل باز می‌گردد گفت: ” به مدت ۴۷ سال از ۱۹۲۰ تا ۱۹۶۷ ما از مناطقی که در آن زمان در آن حضور نداشتیم هدف حمله قرار گرفتیم. درآن زمان ساخت‌و‌سازی در آن مناطق صورت نگرفته بود، سربازی در آن مناطق مستقر نشده بود و با اینحال به مدت نیم قرن هدف حمله قرار داشتیم.

About

Check Also

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی در افتتاحیه رویداد صدرا: همکاری نهاد دانشگاه و صنعت با محوریت مناطق آزاد گامی در اجرای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی است

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی در افتتاحیه رویداد صدرا: همکاری نهاد دانشگاه و صنعت با …