چاپ مطلب چاپ مطلب

فیاض زاهد:” تا۵۰ سال آینده،ایران و آمریکا مهمترین متحدان منطقه ای خواهند بود”

همای گیلان:نکاتی در باره توافق هسته ای به نطر می رسد:

download

۱.بدون تردید دستآوردهای این توافق بالاتر از حد انتظار بود.بسیاری از کارشناسان بین المللی و روزنامه نگاران باسابقه از مفاد بیانیه می شود گفت شوکه شدند.ایران به تمام خواسته های کلیدی خود دست یافت.این دستآوردها در سه حوزه رفع تحریمها، تحقیق و توسعه و عدم امکان بازرسی از تجهیزات نظامی مربوط می شود.

۲.هم ایران و هم آمریکا از این بیانیه استقبال کرده هر چند کار اوباما از ایرانی ها در این باره سخت تر است.اوباما هم باید سنا و کنگره،همپیمان های منطقه ای خود و رهبران اسراویل را توجیه کند.

۳.دولت روحانی حال فرصت توجه و بازگشت به داخل کشور را خواهد داشت.حال روحانی دست بالاتر را در داخل کشور خواهد داشت.بدون تردید نقش حمایتهای مقام رهبری در این راستا قابل تامل است.

۴.ظریف نام خود را در تاریخ ایران تثبیت کرد. در کنار نامهای بزرگانی چون امیرکبیر،مصدق و قوام

۵. ایران توانست طرفیت غنی سازی خود را حفظ کند. هر چند برای سالها ما تنها در شکلی آزمایشی به کشوری با دانش هسته ای بدل شده ایم. اما مهم دانش این کار است. به زبان ساده تر ایران به عنوان قدرتی اتمی به رسمیت شناخته شده است.

۶. حجم سرمایه گزاری های بین المللی در اقتصاد ایران افزایش و فرصتهای جدیدی در اختیار ایران قرار خواهد داد.

۷. ایران و آمریکا می توانند افق های همکاری بهتری را به سوی خود بگشایند.همانطور که بارها عرض کرده ام، در ۵۰ سال آینده،ایران و آمریکا مهمترین متحدان منطقه ای خود خواهند بود.

۸. اینک اهمیت انتخاب مردم ایران در انتخابات ریاست جمهوری خود را نشان داد. میلیاردها دلار به این کشور ضرر وارد آمد.پول های فراوانی که می توانست ایران را بهتر و قدرتمندتر و مرفه تر سازد.

۹. سرانجام ثابت شد هزینه و تلاش بی وقفه و طاقت فرسایی لازم است تا سنگی را که دیوانه ای به چاه انداخته از آن خارج ساخت.ما هزینه های بسیاری دادیم تا به رفع تنها بخش مهمی از آنچه آن مرد رفته! کاغذپاره می نامید مبادرت ورزیم.

فیاض زاهد/روزنامه نگار

About سردبیر ارشد

Check Also

“بخش سلامت شهرستان املش در مسیر  بازدید رئیس و هیئت رئیسه دانشگاه علوم پزشکی گیلان از مراکز بهداشتی و درمانی شهرستان املش

“بخش سلامت شهرستان املش در مسیر بازدید رئیس و هیئت رئیسه دانشگاه علوم پزشکی گیلان …