چاپ مطلب چاپ مطلب

متهم یکی از دستیاران کی روش به پول گرفتن از یک بازیکن تیم ملی  

همای گیلان:کی از دستیاران کی روش به پول گرفتن از یک بازیکن تیم ملی متهم شده. دبیرکل فدراسیون ادعا کرده مدارکی دارد که این ادعا را ثابت می کند. در صورتی که چنین اتفاقی رخ داده باشد دبیرکل فدراسیون می تواند کی روش را بدون پرداخت غرامت اخراج یا اینکه مجبور به استعفا کند…

axe30819

 «جلسه با اسدی دبیرکل فدراسیون فوتبال »،«مشکلات مالی فدراسیون فوتبال» و «منافع تیم ملی ایران وکارلوس کی روش » دلایلی است که برای جدایی سرمربی تیم ملی مطرح شده . دلایلی که به نظر می رسد سرمربی را مجاب به جدایی کرده است.هر چند این روزها تقریبا همه می دانند که کی روش بعد از بازی با سوئد از ایران می رود اما اکثرا دلیل اش را نمی دانند. البته کامنت های منتشر شده در سایت های مختلف نشان می دهد که اکثر مردم وزارت ورزش یا فدراسیون فوتبال را مسوول این اتفاق می دانند اما همچنان هیچ اظهار نظر رسمی ای در مورد دلایل جدایی کی روش ازتیم ملی ایران وجود ندارد. البته کارلوس کی روش پس از جلسه ای که با دبیرکل جدید فدراسیون فوتبال ، اسدی داشت به صورت رسمی جدایی اش را اعلام کرد و در مصاحبه های مختلف ، جدایی اش را به محتوای جلسه اش با دبیرکل فدراسیون فوتبال مرتبط دانسته است. جمله مشخص کی روش در مورد جدایی که بارها تکرار شده این است:« ظاهرا مسوولان از کار من رضایت ندارند » این تنها اظهار نظر رسمی است که در مورد دلایل جدایی کی روش وجود دارد اما نشانه های وجود دارد از این که دلایل جدایی کی روش خیلی هم به این جلسه مربوط نیست. مهم ترین آنها صحبت های علی کفاشیان است. رییس فدراسیون فوتبال در مصاحبه ای که نزدیک به یک هفته قبل انجام داده بود مشخص کرد که خودش طرف دعوای کی روش نیست و همین طور هم گفت که سرمربی تیم ملی بعدا دلایلش را شفاف اعلام خواهد کرد. از صحبت های رییس فدراسیون برمی آید که کی روش مشکلاتی برای ادامه کار در ایران دارد که به انها واکنش نشان داده . البته یک مسیر دیگر هم وجود دارد و آن پیشنهادی از یک تیم دیگر برای سرمربی تیم ملی است.جدایی کی روش چه به دلیل جلسه با اسدی باشد چه به دلایلی که بعدا احتمالا گفته خواهد شد در ۳ دسته قابل بررسی است.

محتوای جلسه با دبیرکل فدراسیون فوتبال چه بوده؟

روزنامه ایران ورزشی در روزهای پایانی سال قسمت هایی از جلسه دبیرکل فدراسیون فوتبال و کارلوس کی روش را رسانه ای کرد. قسمت هایی که هیچ وقت تکذیب نشد و به همین دلیل به عنوان تنها فکت مورد نظر بررسی می شود.ایران ورزشی نوشت که در این جلسه یکی از دستیاران کی روش به پول گرفتن از یک بازیکن تیم ملی متهم شده است. این طور که این روزنامه دولتی نوشته بود دبیرکل فدراسیون ادعا کرده مدارکی دارد که این ادعا را ثابت می کند. هرچند به نظر می رسد چنین مدارکی دلیلی محکم برای جدایی کی روش باشد اما در صورتی که چنین اتفاقی رخ داده باشد دبیرکل فدراسیون می تواند کی روش را بدون پرداخت غرامت اخراج یا اینکه مجبور به استعفا کند. نکته مهم اینجاست که کی روش در چند روز اخیر درخواست کرده او را اخراج کنند وهیچ وقت از استعفا و پرداخت غرامت صحبتی به میان نیاورده است. در صورتی که اگر چنین رابطه مالی بین مربیان تیم ملی و بازیکنان کشف شود می تواند منجر به پرداخت غرامت ۵۰۰ هزاریورویی توسط کی روش هم بشود. اما اینکه کی روش زیر بار استعفا نمی رود خود نشانگر این است که مدرکی قابل استنادی برای طرح این ادعا وجود ندارد . اما نارضایتی دبیرکل از عملکرد کارلوس کی روش به تنهایی نمی تواند به جدایی این سرمربی منجر شود. چون وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال اگر از کار کی روش ناراضی هستند می توانند اخراجش کنند و ۱.۵ میلیون یورو را هم بپردازند، دیگر دلیلی برای این بازی های رسانه ای وجود ندارد.

مشکلات کی روش در ایران چیست؟

سرمربی پرتغالی تیم ملی در دوبرهه متفاوت پس از جام ملت های آسیا و جام جهانی هر دو از احتمال جدایی از ایران خبر داده بود. او دلیل این تصمیم را شرایط کار گفته بود. اینکه تیم ملی ایران به امکانات و اردوهایی نیاز دارد که بدون آنها پیشرفت غیرممکن است . برای فدراسیونی که اسپانسر درست و درمان برای تیم ملی ندارد و از پول دولت برای گذران امور استفاده می کند هم پرداخت قرارداد کی روش مشکل است هم فراهم آوردن امکانات و اردوهایی که کی روش می خواهد. در چنین شرایطی تنها راه باقی مانده وزارت ورزش است. اما وزارت ورزش در جلسه های بودجه سال ۹۴ اصلا از فدراسیون فوتبال برای مباحثه دعوت نکرد. فدراسیون های دیگر به دیدار وزیر و معاونان رفتند و در مورد بودجه شان صحبت کردند اما فدراسیون فوتبال اصلا به این جلسات دعوت نشده است و نشانه های محرزی وجود دارد برای اینکه وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال روابط تیره ای دارند. وقتی فدراسیون فوتبال از طرف وزارت ورزش تامین نباشدعملا توانایی فراهم کردن هیچ کدام از امکانات وجود ندارد و در نتیجه برنامه های کی روش برای تیم ملی غیرقابل اجرا می شود. در این شرایط گمانه هایی وجود دارد در مورد هماهنگی رییس فدراسیون فوتبال و سرمربی تیم ملی برای مطرح کردن بحث جدایی و عبور از مشکلات مالی. البته که فدراسیون فوتبال و کی روش پیش از این چنین رفتاری را نشان داده اند. در فاصله یک سال ونیم مانده به جام جهانی فوتبال وقتی که دستمزد کی روش پرداخت نشده بود ، مرد پرتغالی به مرخصی رفت و اعلام کرد که رقم قراردادش را در دوبی می گیرد و بعد به ایران می آید.خبرجدایی احتمالی کی روش از تیم ملی اینقدر سروصدا ایجاد کرد که درآن برهه وزارت ورزش هزینه لازم را پرداخت کرد. بعدها یکی از نزدیکان فدراسیون درجمعی خصوصی فاش کرد که همه چیز هماهنگ شده بوده است وجدایی کی روش فقط یک بلوف بوده برای فراهم کردن شرایط درست و حسابی مالی. حالا هم اصلا عجیب نیست که کی روش پس از حضور برابر اسدی و نشانه هایی که از نارضایی وزارت ورزش در گفته های اسدی وجود دارد به این نتیجه برسد که از امکانات خبری نیست و به زبان فدراسیون فوتبال برای گرفتن بودجه تبدیل شود ، کاری که پیش ازاین هم انجام داده. این محتمل ترین گزینه موجود است. هرچندکه نه در حرف های امروز رییس و نه در حرفهای کی روش نمی شود اثراتی ازآن پیدا کرد.

منافع تیم ملی یا کی روش

کی روش پیش از این گفته که این جدایی به نفع تیم ملی ایران است ، کفاشیان هم دو روز بعد گفته که کی روش به هر صورتی شده می خواهد ایران را ترک کند. برای چنین جدایی ای ، هم ایران نیاز به گزینه ای خوب برای سرمربیگری دارد هم کی روش نیاز به پیشنهاد. برای وزارت ورزشی که توانسته توافق برانکو را برای حضور در پرسپولیس جلب کند اصلا غیرممکن نیست که گزینه ای مانند برانکو روی میز داشته باشد و برای کی روش و این سابقه هم عجیب نیست که بتواند تیمی پیدا کند. کفاشیان و کی روش این روزها انگشت شان به سمت یکدیگر است. اما بعید به نظر می رسد که از جدایی ایران و کی روش هر دو اینقدر سود داشته باشند که راضی به جدایی از راه فسخ قرار داد شوند . در این شرایط به نظر می رسد امکان گزینه دوم بیش از گزینه های دیگر باشد./صراط

About سردبیر ارشد

Check Also

گزارش تصویری سالگرد زنده یاد سیروس قایقران

گزارش تصویری سالگرد زنده یاد سیروس قایقران محسن بخشنده: سالگرد زنده یاد سیروس قایقران کاپیتان …