چاپ مطلب چاپ مطلب

مجلس مصوب کرد:پرداخت عیدی ممنوع شد!/واگذاری قطعی واحد های مسکن مهر به مالکان

همای گیلان: نمایندگان مجلس پرداخت و افزایش حقوق، مزایا و پاداش تحت هر عنوان، عیدی و نظایر آن را از سوی شرکت های دولتی، موسسات انتفاعی وابسته به دولت، نهادها، موسسات عمومی غیردولتی، بانک ها و بیمه ها ممنوع کردند.

بر اساس تصمیم مجلس، سقف افزایش حقوق و مزایا و سایر پرداختی های نقدی و غیرنقدی شرکت های دولتی، مؤسسات انتفاعی وابسته به دولت، نهادها و مؤسسات عمومی و غیردولتی، بانک‌ها و بیمه‌ها موضوع قانون مدیریت خدمات کشوری به کارکنان و مدیران خود سالانه در هیئت وزیران تعیین می شود و از ابتدای هر سال اجرای بودجه این شرکت ها در سقف یاد شده امکان پذیر است.

نحوه ارائه تسهیلات قرض الحسنه به زندانیان جرایم غیر عمد

در ادامه نشست علنی امروز مجلس ، نمایندگان ماده الحاقی ۵۲ طرح الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت را با ۱۷۱ رأی موافق، ۳ رأی مخالف و ۶ رأی ممتنع تصویب کردند.

براساس ماده الحاقی ۵۲ طرح مذکور به‌ منظور تأمین اعتبار برای پرداخت تسهیلات به زندانیان نیازمند در محکومیت‌های مالی مانند دیه و امثال آن که ناشی از قتل و یا جرح غیرعمدی است و محکومین مالی نیازمند غیرکلاهبرداری، مبلغی که در قوانین بودجه سالانه تعیین می‌شود از محل وجوه قرض‌الحسنه بانکها اختصاص می‌یابد و در اختیار ستاد مردمی رسیدگی به امور دیه و کمک به زندانیان نیازمند قرار می‌گیرد تا با نظارت وزارت دادگستری اقدام نماید.

آیین‌نامه اجرائی پرداخت تسهیلات مذکور توسط وزارت دادگستری و ستاد دیه تهیه می‌شود و به‌ تصویب هیأت وزیران می‌رسد. دولت مکلف است نسبت به تضمین تسهیلات اعطائی این بند اقدام نماید.

اجازه به شهرداری‌ها برای انتشار اوراق مشارکت

نمایندگان مجلس شورای اسلامی به شهرداری‌ها و سازمان‌های وابسته اجازه دادند اوراق مشارکت منتشر کنند. بر اساس مصوبه مجلس به شهرداری ها و سازمان های وابسته اجازه داده شد به طور مشترک یا انفرادی با مجوز بانک مرکزی و تأیید وزارت کشور تا سقف مبالغی که در قوانین بودجه سنواتی تعیین می شود اوراق مشارکت با تضمین خود و تعهد پرداخت اصول سود ازجانب شهرداری‌ها منتشر کنند.

معافیت مالیات درآمد مراکز پژوهشی

نمایندگان مجلس شورای اسلامی تصویب کردند ، درآمد حاصل از طرح های تحقیقاتی و پژوهشی دانشگاه ها و مراکز پژوهشی و آموزش عالی دارای مجوز از وزارتخانه‌های علوم ، بهداشت و درمان از پرداخت مالیات معاف شوند.

بر اساس تصمیم نمایندگان، درآمد حاصل از طرح های تحقیقاتی و پژوهشی دانشگاه ها و مراکز پژوهشی و آموزش عالی دارای مجوز قطعی از وزارتخانه‌های علوم، بهداشت و درمان که در چارچوب نقشه جامع علمی کشور انجام می شود با تایید شورای پژوهشی موسسه پژوهشی آموزشی مربوطه مشمول مالیات با نرخ صفر است.

در تبصره این ماده الحاقی نیز آمده است: دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی مکلفند هر ساله گزارش این طرح را به وزارتخانه های بهداشت و علوم ارائه کنند.

همچنین در مصوبه دیگر نمایندگان شرکت های مشمول اصل ۴۴ قانون اساسی که واگذار شده یا درحال واگذاری هستند و یا در فهرست واگذاری قرار گرفته یا می‌گیرند موظفند برای ایثارگران شاغل در زمان واگذاری از قوانین و مقررات مربوط به ایثارگران تبعیت کنند.

تصمیم مجلس درباره توسعه حمل‌ونقل ریلی

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ادامه رسیدگی به طرح تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت توسعه حمل و نقل ریلی را مدنظر قرار دادند.

براین اساس برای جلب مشارکت سرمایه گذاران و حمایت از سرمایه گذاری در توسعه حمل و نقل ریلی به شرکت راه آهن و شهرداری‌ها اجازه داده شد تا در مقابل اخذ تضمین های لازم از محل منابع داخلی خود بدون ایجاد هرگونه تعهد برای بودجه عمومی دولت نسبت به تضمین اصل و سود تسهیلات مربوط به سرمایه گذاری بخش های غیردولتی در این بخش، استفاده از ابزار کمک‌های فنی و اعتباری برای اقتصادی کردن طرح‌های موردنظر و تضمین اثر نوسانات نرخ ارز در سرمایه‌گذاری‌های مربوط اقدام کنند.

بند یک ماده الحاقی ۳۲ و ماده الحاقی ۳۵ نیز با تصمیم نمایندگان حذف و ماده الحاقی ۳۱ به علت پیشنهادهای زیاد نمایندگان به کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ارجاع شد.

تصویب ماده ۴۲ الحاقی طرح مقررات مالی دولت

نمایندگان مجلس شورای اسلامی ماده ۴۲ الحاقی به طرح الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت را تصویب کردند.

برای نگهداری راه‌های کشور و تلاش درزمینه تثبیت تعرفه حق دسترسی شبکه ریلی و کمک به احداث، توسعه ظرفیت و بهسازی خطوط، ناوگان و شبکه حمل و نقل ریلی برون‌شهری و نگهداری راه‌های کشور با هدف صرفه‌جویی در مصرف سوخت، کاهش آلایندگی محیط زیست و کاهش تلفات ناشی از تصادفات جاده‌ای، ۲۰ درصد قیمت نفت گاز (گازوئیل) به‌استثنای مصارف بخش کشاورزی به عنوان عوارض توسط شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران محاسبه و دریافت می‌شود.

منابع حاصل به حساب خاصی نزد خزانه‌داری کل کشور واریز و در قالب ردیف‌هایی که در قوانین بودجه سنواتی مشخص می‌شود به نسبت مساوی به توسعه و بهسازی خطوط و ناوگان شبکه حمل و نقل ریلی و نگهداری راه‌ها پس از مبادله موافقتنامه بین دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط با معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی اختصاص می‌یابد.

تصویب سه ماده دیگر از طرح الحاق موادی به مقررات مالی دولت

نمایندگان با تصویب ماده ۴۳ الحاقی طرح الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت مقرر کردند ، شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان یک درصد از سرجمع کل اعتبارات و تملک دارایی سرمایه ای استان را به منظور احداث و توسعه و تجهیز به پایگاه‌های حوزه‌های مقاومت بسیج اختصاص دهد.

همچنین با تصویب ماده ۴۴ الحاقی این طرح، دولت مکلف شد برای گسترش، تکمیل و پوشش کامل دیجیتالی شبکه‌های تلویزیونی کشور از جانب سازمان صدا وسیما در مدت زمان شش ساله، به پیش‌بینی اعتبار لازم در قوانین بودجه سنواتی اقدام کند.

بر اساس ماده ۴۷ الحاقی نیز که به تصویب رسید، نمایندگان مقرر کردند در همه دستگاه‌های اجرایی کمک‌ هزینه فوت و ازدواج ۶۵۰۰ و امتیاز حساب پس انداز کارکنان دولت (سهم دولت) ۱۵۰۰ تعیین و پرداخت شود.

رسیدگی به پیشنهاد کمیسیون‌ها درباره مقررات مالی دولت

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با پایان رسیدگی به مواد الحاقی به طرح الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت، بررسی پیشنهادهای کمیسیون‌های تخصصی را درباره این طرح آغاز کردند.

بر اساس پیشنهاد کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، مصوب شد برای برقراری عدالت آموزشی و اجرای اصل ۳۰ قانون اساسی و تجهیز همه آموزشگاه‌های آموزش و پرورش با اولویت مناطق محروم و روستاها، آستان قدس رضوی و مؤسسات و بنگاه‌های اقتصادی زیرمجموعه نیروهای مسلح و ستاد اجرایی فرمان امام و سایر دستگاه‌های اجرایی که تا زمان تصویب این قانون مالیات پرداخت نکرده‌اند موظف به پرداخت مالیات مستقیم و مالیات بر ارزش افزوده هستند.

منابع حاصل صرفا برای توسعه عدالت آموزشی در اختیار آموزش و پرورش قرار می گیرد تا بر اساس آیین نامه ای که به این منظور تهیه می‌شود و به تصویب هیئت وزیران می‌رسد هزینه کند.

واگذاری قطعی واحد های مسکن مهر به مالکان

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با تصویب ماده ۳۶ الحاقی گزارش کمیسون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس درباره مقررات مالی دولت مقرر کردند به وزارت راه و شهرسازی اجازه داده می‌شود در صورت تمایل مالکان اعیانی نسبت به واگذاری قطعی زمین‌های اجاره‌ای ۹۹ ساله طرح مسکن مهر به قیمت کارشناسی روز اقدام و درآمد حاصله را به حساب خزانه واریز نمایند.

تمامی درآمد حاصله از طریق بودجه سنواتی برای اجرای طرح‌های زیرساخت (تاسیاست زیربنایی و روبنایی) مسکن مهر با اولویت همان مجموعه‌ها و یا شهرهای جدید به مصرف می‌رسد.

در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی که به ریاست آقای لاریجانی در حال برگزاری است ، قرار است، طرح بیمه اجتماعی کارگران ساختمانی، ممنوعیت بیش از یک شغل ، طرح حد نگار و طرح حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر رسیدگی شود./آخرین نیوز

 

About

Check Also

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گیلان: بنای واجد ارزش مدیری لنگرود باید عین به عین بازسازی شود

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گیلان: بنای واجد ارزش مدیری لنگرود باید عین به عین …