چاپ مطلب چاپ مطلب

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان: چشمه طبیعی دمکش چابکسر ثبت ملی شد

همای گیلان:محمدرضا برجی با تاکید بر حفاظت از محیط زیست در آستانه بهار اظهار کرد: گیلان از سه عنصر رایگان آب، هوا و خاک استفاده می‌کند و حفظ محیط زیست به‌ عهده همگان است.

13931204000184_PhotoA-85x85

وی با بیان اینکه آنچه در عرصه و پهنه گیلان مشاهده می‌شود شایسته استان نیست، افزود: امسال ۳۰ میلیون نفر مسافر به استان سفر کردند و ریخت و پاش زباله فاجعه است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان با تاکید بر اینکه آنچه در داخل خودرو مصرف می‌شود نباید به خیابان و معابر پرتاب شود، تصریح کرد: مسافران زباله‌های تولیدی داخل خودروی خود را در داخل کیسه زباله بریزند.

وی خاطرنشان کرد: مسافران از ریخت و پاش زباله در خیابان‌ها و معابر شهری و روستایی گیلان خودداری کنند؛ آلوده کردن محیط زیست استان دور از شأنیت اسلامی است.

برجی خواستار پاکسازی معابر و محیط زیست استان در آستانه بهار شد و گفت: همه باید برای پاکسازی گیلان از زباله اقدامی جهادی کنند.

وی گیلان را دارای چهار اثر طبیعی و ثبت ملی دانست و یادآور شد: چهار اثر طبیعی گیلان شامل گل سوسن چلچراغ، سرو هرزویل در منجیل و چشمه دمکش چابکسر بوده که اخیراً ثبت ملی شده و نخستین پارک ملی خشکی‌دریایی بوجاق در بندر کیاشهر است.

این مسئول تنوع پرندگان در پارک ملی بوجاق را بی‌نظیر خواند و اضافه کرد: بوجاق قابلیت‌های بی‌نظیری دارد و اخیراً تیم پرنده‌شناسان خارجی برای تنوع پرنده به ویژه غاز پیشانی سفید به پارک ملی بوجاق آمدند.

وی از وجود ۳۳۵ گونه پرنده در پارک ملی بوجاق بندر کیاشهر خبر داد.

 چشمه طبیعی دمکش در زیر درخت کهنسالی از گونه افرا واقع شده که از داخل گودال بزرگی که در زیر آن وجود دارد آب به صورت گرداب بیرون می‌ریزد.

آمدن آب چشمه دم به دم است یعنی گاهی چند ساعت و حتی چند روز خشک است و آبی ندارد و گاهی هم چند روز به طور مستمر آب دارد و نسیم خنکی که همواره قبل از آمدن آب چشمه می‌وزد از ویژگی‌های منحصر به‌ فرد این چشمه است.

قبل از اینکه آب چشمه دمکش بالا بیاید دو نسیم خنک در فاصله چند دقیقه می‌وزد و اهالی متوجه بالا آمدن آب آن می‌شوند./فارس

About سردبیر ارشد

Check Also

ماجرای دستگیری متخلفی که با روغن سوخته آب را آلوده می‌کرد!

ماجرای دستگیری متخلفی که با روغن سوخته آب را آلوده می‌کرد! رئیس اداره حفاظت محیط …