چاپ مطلب چاپ مطلب

مدیر جهاد کشاورزی آستانه‌اشرفیه: برنج‌کاران آستانه‌اشرفیه بذر پرمحصول کشت نکنند

مدیر جهاد کشاورزی آستانه‌اشرفیه گفت: به دلیل کمبود آب زراعی در سال جاری برنج‌کاران از کاشت بذر پرمحصول برنج گوهر ۱ و ۲ خودداری کنند.

خبرگزاری فارس: برنج‌کاران آستانه‌اشرفیه بذر پرمحصول کشت نکنند

 گودرز کمال‌پور ظهر امروز در نشست کارکنان اداری جهاد کشاورزی این شهرستان نسبت به کمبود آب کشاورزی در سال جاری هشدار داد.

وی ۲۳ هزار و ۵۷۰ هکتار شالیزارهای موجود را در آستانه‌اشرفیه عنوان کرد و گفت: تاکنون ۴۰ درصد از زمین‌های شالیزار آستانه‌اشرفیه شخم شیار اولیه انجام گرفته است.

مدیر جهاد کشاورزی آستانه‌اشرفیه با تاکید بر اینکه کشاورزان از کشت اقلام پرمحصول خودداری کنند، تصریح کرد: از آن جا که بذر پر محصول احتیاج به آب‌دهی بیشتر دارد بنابراین کشاورزان از بذر محلی که با شرایط محیطی مناسبت‌تر باشد و مقاومت آن در مقابل کمبود آب بهتر است استفاده کنند.

وی ادامه داد: در شهرستان آستانه‌اشرفیه سید حسین موسوی ساکن روستای «محسن‌آباد دستک» تنها برنج‌کاری است که در ۲۸ اسفند سال گذشته خزانه برنج خود را از نوع «هاشمی» برای ۳ هکتار از مزارع آماده کرده است که در صورت مناسب بودن آب و هوا تا نیمه دوم فروردین نشا می‌کند.

به گفته کمال‌پور، برای آبرسانی بهتر و استفاده بهینه از انهار عملیات لایروبی بیش از ۶۰ درصد انهار ۱۰۷ روستای شهرستان آستانه‌اشرفیه انجام شده است.

وی از اختصاص ۵۲ میلیارد تومان تسهیلات از صندوق توسعه ملی در بخش کشاورزی گیلان خبر داد و افزود: تاکنون از ۳۸ نفر متقاضی وام تعداد ۱۲ نفر از طریق بانک‌های عامل مبلغ ۵۹میلیارد و ۷۵۰ میلیون ریال تسهیلات وام دریافت کرده‌اند.

این مسئول آماده شدن بند انحرافی آب رودخانه «فتحعلی چرا» را از جمله اقدام‌های جهاد کشاورزی خبر داد.

وی اضافه کرد: این بند انحرافی که با هزینه بالغ بر ۷۰۰ میلیون ریال احداث شده است می‌تواند آب زارعی ۱۵۰ هکتار از زمین‌های منطقه را تامین کند.

کمال‌پور درباره تامین سوخت ماشین‌آلات کشاورزی منطقه برای سال زارعی اظهار کرد: در این شهرستان ۲۰۰ دستگاه ماشین دروگر، ۸ هزار دستگاه تیلر کشاورزی، ۸۰۰ دستگاه تراکتور و ۲۰۰ دستگاه ماشین نشا وجود دارد که سوخت همگی آنها تامین شده است.

به گفته وی، آستانه‌اشرفیه چهارمین شهر گیلان است که ۲۴ درصد از شالیزارهای منطقه به مساحت ۵ هزار و ۷۰۰ هکتار تسطیح شده است.

مدیر جهاد کشاورزی آستانه‌اشرفیه خاطرنشان کرد: در سال جدید بالغ بر ۱۰ هزار هکتار از شالیزارهای این شهرستان در طرح تسطیح اراضی قرار می‌گیرد.

وی متذکر شد: با انجام این کار بالغ بر ۷۰ درصد از شالیزارهای آستانه‌اشرفیه تسطیح می‌شود./فارس

About

Check Also

استاندار گیلان : انقلاب اسلامی مرهون شهادت وایثارگری شهدای والا مقام است

استاندار گیلان : انقلاب اسلامی مرهون شهادت وایثارگری شهدای والا مقام است   رودسر -استاندار …