چاپ مطلب چاپ مطلب

مزد مقاومت از همدان تا دمشق/فرهاد پردخته

اختصاصی همای گیلان:فرماندهی که با دریافت دونشان فتح ، سومین نشان خود،نشان شهادت الی الله را دریافت نمود.

download321-55x55

باید که از این باده به من هم بچشانی در معرکه با خصم مرا هم بکشانی

نوشیدن این جام طهورای شهادت منت بنهی برمن عاشق بچشانی

تکلیف است برادر ، تا هر جا که داد مظلومی بلند است ؛ برای یاری جبهه مقاومت باید رفت.
در مقدمه کتاب تکلیف است برادر که روایتی است از انقلاب، حوادث کردستان و جبهه غرب می خوانیم: رخدادهای مربوط به سال های مبارزه علیه دیکتاتوری پهلوی، انقلاب اسلامی بهمن ۵۷، استقرار نظام نوین، تاسیس سپاه پاسداران، نبردهای داخلی جبهه کردستان و سرانجام ناگفته های پیکارهای جبهه غرب در مصاف با سپاه دوم ارتش متجاوز رژیم عراق.
وبعد مهتاب خین: کتاب مهتاب خیّن”، روایتی دیگر از فرمانده بسیجی سردار سرتیپ پاسدار شهید حسین همدانی؛ از فرماندهان ارشد جبهه میانی سر پل ذهاب، از بانیان گمنام لشکر ۲۷ محمد رسول ا ، نخستین فرمانده لشکر ۳۲ انصار الحسین و فرمانده لشکر ۱۶ قدس سپاه در دوران دفاع مقدس هشت ساله ملت ایران است.

مهتاب خیّن روایتی است دست اول؛ از جنس ” تاریخ شفاهی ، که رخدادهای مربوط به سال های مبارزه ، نبردهای داخلی جبهه کردستان و سرانجام ناگفته های فراوان از پیکارهای جبهه ی غرب و جنوب در مصاف با ارتش متجاوز رژیم به عدم پیوسته بعث عراق را در بر می گیرد.”

مزد مقاومت : این کتاب از مجموعه فاتحان خرمشهر است. این روایت در دی ماه ۱۳۸۶ صورت گرفته است وشهید همدانی در آن به شرح ماوقع فتح خرمشهر از نگاه خود پرداخته است. در این کتاب آمده است: وقتی به سمت اروند می رفتیم، جلوتر از ما زنان و مردان خرمشهری بی سلاح بودند؛ با وانت های شخصی. ما داد می زدیم نروید، اما آنها می رفتند. اصلا دیگر آرایش نظامی نبود. کتاب مزد مقاومت را بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس منتشر کرده است.

بعد از مرگ پدرم همراه با مادر و دو خواهر و برادرم به زاد بوم خانوادگی نقل مکان کردیم و مقیم همدان شدیم. در مورد خودم صادقانه باید بگویم که به محض اینکه از آب و گل درآمدم و دست چپ و راست خودم را شناختم، کار کردم. از همان کلاس اول ابتدایی در بازار همدان کار می کردم و درس می خواندم. به کشتی علاقه زیادی داشتم. حدود سال ۱۳۴۱ در حالی که دوازده سال بیشتر نداشتم برای تماشای مسابقات کشتی آزاد به سالن های ورزشی همدان می رفتم. ابتدا فقط علاقه داشتم، اما سه سال بعد تصمیم گرفتم به صورت عملی و پیگیر وارد این ورزش پهلوانی شوم. تا اینکه در رشته آزاد وزن ۵۷ کیلو کشتی می گرفتم اما به دلیل شرایط نامناسبی که داشتم نمی توانستم شش دانگ به کشتی بپردازم چون هم متکفل معیشت خانواده بودم و کار می کردم و هم شب ها درس می خواندم.
سردار همدانی تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی دارای تحصیلات دیپلم بود. بعد از انقلاب در سال ۱۳۵۸ وارد سپاه شد و عضو واحد عملیات سپاه بود. وی دارای تحصیلات نظامی دافوس(معادل کارشناسی ارشد نظامی) است. در شرارت های ضد انقلاب کردستان، منطقه پاوه و بیجار حضوری فعال داشت. وی در عملیات آزادسازی سنندج در اردیبهشت ماه ۱۳۵۹ در رکاب سردار شهید حسین شاه حسینی در محور گردنه صلوات آباد حضور داشت که در این راه شاه حسینی به شهادت رسید و محاصره سنندج از این راه شکسته شد.

همدانی در حادثه خنثی سازی کودتای نقاب در پایگاه شهید نوژه از عناصر فعال و از مسئولان سپاه بود.

در مردادماه ۱۳۵۹ در پاسگاه های مرزی سرپل ذهاب و قصر شیرین حضور می یابد. همچنین در عملیات های ۱۱ شهریورماه سال ۱۳۶۰ و در عملیات دوم مطلع الفجر حضوری فعال داشت. اواخر سال ۱۳۶۰ از بنیان گذاران تیپ ۲۷ محمد رسول ا (ص) بود و در عملیات های فتح المبین و بیت المقدس نقش تاثیرگذاری داشت.

همدانی در سال ۱۳۶۴ بنیانگذار لشکر ۱۰۵ قدس سپاه بود و فرمانده عملیات های کربلای ۴، ۵ بود. در سال ۱۳۶۶ فرمانده عملیات سپاه سوم قدس بود و در سال ۱۳۶۸ بار دیگر فرماندهی لشکر ۳۲ انصارالحسین(ع) همدان را بر عهده گرفت تا سال ۱۳۷۰ که به عنوان جانشین لشکر ۴ بعثت کرمانشاه استقرار داشت نقش آفرینی کرد و در سال های بعد به عنوان ریاست ستاد نیروی زمینی سپاه، جانشین مقاومت سپاه و فرماندهی لشکر ۲۷ محمد رسول ا (ص)، معاون مرکز راهبردی سپاه، مشاور عالی فرمانده کل سپاه و نیز جانشینی فرمانده نیروی مقاومت بسیج را برعهده داشته است.

سردار شهید حسین همدانی از فرماندهان عالی رتبه سپاه بوده و مسئولیت هایی چون فرماندهی لشکر ۲۷ محمد رسول ا (ص) را بر عهده داشت و تجربه فرمانده قرارگاه ثارا… تهران از آخرین سمت های وی است.
که سرانجام برای دفاع از حرم حضرت زینب(س) در سوریه حضور داشت که روز گذشته در حومه شهر حلب به دست تروریستهای داعش به شهادت رسید.

شهادت سردار سرافراز انقلاب اسلامی ایران، شهید حسین همدانی بر همه بسیجیان پیرو راه شهداء ، تسلیت وتهنیت باد.

 

About سردبیر ارشد

Check Also

جشنواره عصر قلم/ شهرسازی نوین برای رشت در قالب طرح ” رها “

جشنواره عصر قلم / شهرسازی نوین برای رشت در قالب طرح ” رها “ ویژه …