چاپ مطلب چاپ مطلب

نمایش «رمئو و ژولیت» به شیوه نقالی دررشت

همای گیلان:نمایش «مجلس نقالی رومئو و ژولیت» کاری از گروه تئاتر «نیست» به نویسندگی و کارگردانی حسین جمالی هم اکنون در خانه فرهنگ و هنر رشت ابتدای خیابان سعدی به روی صحنه است. این نمایش تک نفره با اقتباس از نمایشنامه «رومئو و ژولیت » ویلیام شکسپیر و بر اساس شیوه نقالی و استوار بر شیوه اجرایی نمایش ایرانی اجرا می شود. حسین جمالی و مجید رحمتی در قالب گروه نیست، مدت هاست که در حوزه نمایش های ایرانی از جمله نقالی به فعالیت می پردازند و با اقتباس از متون غربی با رویکردی پژوهشی بر روی تکنیک های نمایش های ایرانی، آثار متعددی را به روی صحنه برده اند.

13931104000477_PhotoA

به این بهانه نظر تعدادی از اساتید و پژوهشگران فعال در این حوزه را جویا شدیم.

 

دکتر اردشیر صالح پور-کارگردان و مدرس دانشگاه- دبیر سی و سومین جشنواره تئاتر فجر

mail.google

این گروه در زمره گروه هایی محسوب می شوند که با گونه های نمایش ایرانی آشنا هستند و با تسطی که بر اصول، مبانی و شاخصه های این نمایش ها کسب کرده اند به سراغ آثار کلاسیک غربی می روند و به دلیل نوآوری و خلاقیتی که در این حوزه دارند شایستگی این را دارند که فرصت ارایه نقالی که مبتنی بر روایت است برای آن ها مهیا شود.

داود فتحعلی بیگی- نویسنده، بازیگر و کارگردان

mail.google

حسین جمالی و دوستانش با این کار روایت تازه ای از آثار بزرگ غربی در حوزه نمایش ارایه کرده اند و در نشان دادن و استفاده از کارکردهای نقالی در نمایش امروز موفق بوده اند.

 

 

فرامرز طالبی- نویسنده و پژوهشگر

mail.google

استفاده از فرم اجرایی نقالی برای شاهکارهای نمایشی جهان ریسک شجاعانه ای است که اگر بتواند تداوم داشته باشد و در طی زمان دچار نوزایی شود می تواند افزوده ای به تاتر معاصر ما اضافه کند.

 

 

 

دکتر افشین عموزاده- نویسنده و مدرس دانشگاه

mail.google

نقالی قوی ترین جریان تاتری شرقی از هندوستان تا ایران است و  این نمایش در واقع خاستگاه تلاقی دو اتفاق در شرق و غرب است. در نمایش«رومیو و ژولیت» از هر سه شیوه نقالی اعم از شیوه روایت زبانی، روایت تصویری و استفاده از عناصر بدن به خوبی توسط اجرای استادانه نقال استفاده شده است.

 

اجرای این  نمایش تا ۹ بهمن  ادامه دارد و همزمان با آن کارگاه سه روزه بازیگری روایی توسط این گروه برای علاقه مندان برگزار می شود.

تهیه و تنظیم گزارش : محمد حسن فتوتی

 

About سردبیر ارشد

Check Also

#اختصاصی_همای_خبر اقدام نامتعارف پرسنل شهرداری،دزدی در روز روشن/ حقوق میگیرم که خیانت کنم!

#اختصاصی_همای_خبر   اقدام نامتعارف پرسنل شهرداری،دزدی در روز روشن/ حقوق میگیرم که خیانت کنم!   …