چاپ مطلب چاپ مطلب

مهلت نعمت‌زاده به پایان رسید

یکی از طراحان طرح استیضاح وزیر صنعت با اشاره به پایان مهلت دو هفته‌ای به وزیر صنعت برای برطرف کردن مشکلات این وزارتخانه گفت: هنوز از استیضاح وزیر صنعت منصرف نشده‌ایم ولی نعمت‌زاده برخی از وعده‌هایش را عملیاتی کرده است.

به گزارش تسنیم، سیدمحمد بیاتیان یکی از طراحان طرح استیضاح وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به پایان مهلت دو هفته‌ای به وزیر صنعت برای برطرف کردن مشکلات این حوزه اظهار داشت: وزیر صنعت طی این دو هفته بخشی از قول‌های خود را انجام داده و در واقع کارهایی صورت گرفته اما کلیات ایرادات باقی مانده است.

وی ادامه داد: این هفته مجلس تعطیل است و اگر بخواهیم طرح استیضاح وزیر صنعت را اجرایی کرده و به هیئت رئیسه مجلس تحویل دهیم، چنین کاری به هفته آینده موکول می‌شود.

طراح طرح استیضاح وزیر صنعت با بیان اینکه ما هنوز از استیضاح وزیر صنعت منصرف نشده‌ایم، گفت: قرار نیست جلسه‌ای با وزیر صنعت برگزار کنیم چرا که با وی جلسه‌ای داشتیم و مطالب خود را در آن جلسه طرح کردیم و مابقی، به اقدامات وزیر و مجموعه وی بازمی‌گردد.

بیاتیان تاکید کرد: برخی از بزرگان مجلس در مورد استیضاح وزیر صنعت ملاحظاتی مبنی بر زود بودن این اقدام را دارند، ولی ابهامات، مطالبات و سوالاتی هنوز در ذهن نمایندگان وجود دارد چرا که بخشی از این مطالبات، مربوط به کلیات کار وزارتخانه است.

وی با اشاره به ارسال نامه‌ از سوی احمد توکلی عضو کمیسیون بودجه مجلس خطاب به رئیس جمهور و نامه معاون اول رئیس جمهور و وزیر صنعت خاطرنشان کرد: در بحث ۶۵۰ میلیون یورو، احساس می‌شود که تخلف صورت گرفته است و این دست اقدامات ابهاماتی را در ذهن نمایندگان باقی گذاشته است ولی ما منتظر هستیم تا در جلسه آینده مجلس بررسی کنیم که چه اقدامی در این زمینه صورت خواهد گرفت.

۷ دی ماه ۱۳۹۲ محسن بیگلری یکی از طراحان طرح استیضاح وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به برگزاری جلسه‌ای با نعمت‌زاده گفته بود که طراحان استیضاح، برای رفع مشکلات و موارد مطرح شده در استیضاح، به وزیر صنعت دو هفته مهلت داده‌اند تا مشکلات را در این مدت برطرف کند اما استیضاح همچنان به قوت خود باقی است و فعلاً مسکوت گذاشته شده است.

متن طرح ۱۶ محوری استیضاح وزیر صنعت به شرح ذیل است:

هیئت رئیسه محترم مجلس شورای اسلامی

با سلام و احترام

به استحضار می‌رساند برابر اصل ۸۹ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و اختیاری که قانون به نمایندگان مجلس شورای اسلامی جهت استیضاح وزیران داده است، ما نمایندگان امضاکننده تقاضای استیضاح وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت جناب آقای مهندس نعمت‌زاده را به دلایل ذیل داریم، لذا مستدعی است اقدامات لازم برابر قوانین و مقرارت را مبذول فرمایید.

۱- نابسامانی در بازار و گرانی روزافزون ملزومات و مایحتاج ضروری مردم

۲- تعطیلی واحدهای تولیدی و صنعتی و عدم ارائه برنامه مدون در راستای نجات صنعت کشور

۳- اظهارنظرهای غیرکارشناسی درخصوص صنعت و التهابات و تورم در بازار علی‌الخصوص در بازار خودرو

۴- واردات بی‌رویه خودروها و کالاهای لوکس خارجی و عدم توجه به حمایت از تولید ملی

۵- استفاده از مدیران بازنشسته و ناکارآمد و مسئله‌دار

۶- عزل مدیران باتجربه و انتصاب افراد مسئله‌داری که بعضاً استعلامات آنها منفی می‌باشد.

۷- عدم اعتقاد به استفاده از نخبگان جوان و به حاشیه راندن نیروهای توانمند

۸- گستردگی وزارت صنعت، معدن و تجارت و عدم توانایی جسمانی با توجه به کهولت سن ایشان

۹- عدم توجه به مناطق ویژه اقتصادی که هنوز عملیات اجرایی آنها شروع نشده است.

۱۰- ناکارآمدی بسیاری از مدیران کل صنعت معدن و تجارت و عدم عزل آنها

۱۱- اخراج کارمندان و کارکنان شرکت شهرک‌های صنعتی در استان‌های مختلف

۱۲- لغو بلاجهت طرح ایران‌کد و شبنم

۱۳- عدم تحقق قانون انتزاع اختیارات وزارت جهاد کشاورزی از وزارت صنعت، معدن و تجارت

۱۴- عدم توجه به معادن و عدم برگزاری مزایده معادن بزرگ و بلاتکلیفی آنها که می‌تواند باعث اشتغال و رونق اقتصادی شود.

۱۵- عدم نظارت بر واگذاری معادن سنگ‌آهن بویژه معادن پلاسری

۱۶- دعوت از خودروسازان مانند پژو با وجود ضررهای زیادی که با همراهی با تحریم‌های ظالمانه غرب به کشور وارد کردند و ارتباط دولت فرانسه با اسرائیل در مذاکرات ژنو./۲۵۰

About

Check Also

تامین آب کشاورزی املش نیازمند بیش از ۵ میلیارد تومان اعتبار

تامین آب کشاورزی املش نیازمند بیش از ۵ میلیارد تومان اعتبار   فرماندار املش در …