چاپ مطلب چاپ مطلب

نحوی نژاد:مددجویان گیلانی به دنبال وام/ بانکها همکاری نمی کنند

همای گیلان:مدیرکل بهزیستی استان گیلان افزایش ساخت مسکن مددجویان بهزیستی را منوط به افزایش اعتبارات دولت دانست و همکاری بیشتر بانک ها برای تخصیص تسهیلات کم بهره به مددجویان را خواستار شد.

1612562

حسین نحوی نژاددو حوزه مسکن و اشتغال مددجویان را از اولویت های سازمان بهزیستی عنوان کرد و اظهار داشت: نهضت مسکن مددجویان در سال های اخیر از اولویت های این سازمان بوده که تحقق آن یکی از خواسته های این سازمان از رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی است.

طی چند سال اخیر تهیه مسکن و اشتغال یکی از دغدغه های مددجویان بهزیستی بوده است. با توجه به اینکه استان گیلان در زمینه تحقق مسکن به مددجویان بهزیستی در چند سال اخیر رشد قابل توجهی نداشته است تا چه میزان رفع این دغدغه در اولویت های سازمان بهزیستی استان قرار گرفته است؟

طی شش سال اخیر نهضتی در بهزیستی ایجاد شده که تهیه مسکن برای مددجویان از اولویت های سازمان قرار گرفته است. در سال جاری ۷۰۰ واحد مسکن برای مددجویان در حال ساخت داشتیم که تحویل مددجویان داده شده یا تعدادی از آن ها در حال ساخت است.

اخیرا در سفری که محمدباقر نوبخت رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی به گیلان داشت، ظرفیت گیلان برای مسکن مددجویان بهزیستی را بیش از میزان کنونی عنوان و تاکید کرد که ظرفیت افزایش تعداد این واحدها در گیلان وجود دارد. آیا سازمان بهزیستی در استان برای سال آینده سیاستگذاری مشخصی را در نظر گرفته است؟

البته سیاست ساخت مسکن برای مددجویان بهزیستی از دولت قبل در اولویت بوده است. با آغاز دولت تدبیر و امید، خوشبختانه این همت در دولت یازدهم نیز وجود داشته و بر اساس وعده هایی که رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی در استان داد مبنی بر اینکه تعداد مسکن ها در سال آینده افزایش یابد تحقق این وعده نیازمند تامین اعتبارات است که اداره کل بهزیستی استان با ارائه درخواست خود پیگیر این مهم است. به عبارت بهتر ما به دنبال این هستیم که سهم آورده مددجویان بهزیستی در سیاست گذاری ها و اعتبارات دولت افزایش یابد. همچنین دایره وسعت پوشش خود را افزایش دهیم. زیرا تاکنون اولویت بهزیستی خانواده هایی بوده است که دو تا سه معلول داشته اند و یا خود دارای زمین برای ساخت مسکن بوده اند و با مشارکت به ساخت خانه پرداخته اند. سال آینده با وعده های دولت این روند تسریع می شود و پیش بینی می کنیم در صورت حمایت های دولت، آمار مسکن مددجویان را افزایش دهیم.

در حوزه اشتغال چه برنامه ریزی هایی صورت گرفته است؟

در حوزه اشتغال دو مشکل وجود دارد. اول اینکه توافقاتی که از سوی مسئولان کشوری با بانک ها انجام می شود منجر به اختصاص سهمیه ای برای اشتغالزایی مددجویان بهزیستی و کمیته امداد استان ها شده که این سهمیه به بانک های عامل استان ها ابلاغ می شود و انتظار می رود که همان میزان سهمیه به بانک ها تعلق گیرد. اما در این میان اختلاف رقمی بین رقم های اعلامی به ما و بانک های استان وجود دارد. در واقع بانک های استان اعلام می کنند که سهمیه لازم به آن ها ابلاغ نشده است.

این بدین معناست که بانک ها همکاری لازم را در حوزه اشتغال مددجویان نشان نداده و سهمیه لازم برای این منظور اختصاص نداده اند؟

بله. برخی بانک ها اصلا همکاری نکرده اند و برخی تا درصدی از این تعهدات خود را به انجام رسانده اند. گزارش مربوط به این اقدامات بانک ها به استاندار اعلام شده است و قرار بر اینست که جلسه ای اختصاصی راجع به این موضوع با حضور بانک های عامل تشکیل شود.

مشکل دوم در حوزه اشتغال مددجویان چیست؟

بحث دوم درباره مدارک، شرایط و ضمانت هایی است که از سوی بانک ها اعلام می شود. بحث ما با بانک ها در این خصوص بیشتر است. ما می خواهیم به مددجو وام دهیم و قرار بر این است که برای کسی شغل ایجاد شود و تسهیلات اشتغال اعطا شود که گاهی تنها درآمد خانواده اش از طریق مستمری بهزیستی و یا یارانه دولت تامین می شود. چنین مددجویی به تسهیلات کم بهره با شرایط آسان تر نیاز دارد. این چالش دوم ما با بانکهاست که البته تلاش شده با حمایت استاندار راهکارهایی برای آن اندشیده شود تا این مشکلات مانع کمک بانک ها به مددجویان نشود.

میزان اشتغالزایی که برای بهزیستی تعیین شده است چه میزان است و چه تعداد آن محقق شده است؟

میزان اشتغالی که برای بهزیستی در سامانه اشتغال در نظر گرفته شده بود  حدود هزار و ۲۰۰ شغل بوده که حدود ۷۰۰ شغل آن محقق شده است که البته تلاش ما اینست تا با کمک بانک ها مابقی نیز محقق شود. البته باید تاکید کنم که کمک گرفتن از ظرفیت خیرین در بحث اشتغالزایی نیز از جمله سیاست هایی است که در بهزیستی استان به دنبال آن هستیم./مهذ

 

About سردبیر ارشد

Check Also

شهردار لاهیجان از برگزاری رویداد ملی عکاسی با محوریت چای خبر داد

شهردار لاهیجان از برگزاری رویداد ملی عکاسی با محوریت چای خبر داد شهردار لاهیجان از …