چاپ مطلب چاپ مطلب

ندیمی با اشاره به تذکرات محیط زیستی رهبر معظم انقلاب:کوه‌خواری، واقعیتی انکار ناپذیر است ماجرای اعطای ۲۳ هکتار از مرغوب‌ترین زمین های برنج برای ساخت حوزه علمیه

همای گیلان:نماینده مردم لاهیجان در مجلس گفت: قرار بود در یکی از استان‌ها، ۳ هکتار از زمین‌های مرغوب برای حوزه علمیه تخصیص یابد اما معاون وقت ذیربط استانداری، ۲۳ هکتار نوشته‌اند؛ آن هم در مرغوب‌ترین زمینی که برنج کشت می‌شد.

نماینده مردم لاهیجان در مجلس گفت: قرار بود در یکی از استان‌ها، ۳ هکتار از زمین‌های مرغوب برای حوزه علمیه تخصیص یابد اما معاون وقت ذیربط استانداری، ۲۳ هکتار نوشته‌اند؛ آن هم در مرغوب‌ترین زمینی که برنج کشت می‌شد.
nadimi7808607ایرج ندیمی نماینده مردم لاهیجان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به دیدار فعالان محیط‌زیست با رهبر معظم انقلاب اظهار داشت: نشست اخیر مقام معظم رهبری با جنگلبانان و فعالان محیط‌زیست، دارای چند پیام روشن بود. اولا ما پیام روشنی در دنیا داریم و آن این است که زمین گسترش نمی‌یابد و نمی‌توان آن را زیاد کرد؛ وسعت کره زمین و ایران همین‌قدر است و تغییر نمی‌کند. حتی ممکن است وسعت زمین کاهش پیدا کند؛ چراکه کویر پیشروی می‌کند و رانش رخ می‌دهد.

وی افزود: مساله دیگر این است که همه زمین‌های ما ثروتمند نیستند و برخی از آنها از لحاظ مواد آلی و معدنی فقیر به شمار می‌روند. بنابراین نباید زمین‌های ثروتمند دارای املاح را از بین ببریم؛ چراکه خاک در جهان یک ماده ارزشمند است و برخی زمین‌ها مستعد هستند و برخی دیگر، بی‌استعداد.

نماینده مردم لاهیجان در مجلس با بیان این‌که نیاز نیست که برای بهره‌مندی از طبیعت، ویلا داشته باشیم، خاطرنشان کرد: ما می‌توانیم ارتفاع‌سازی کنیم یا در مناطق بایر و کم‌استعداد کار کنیم. متاسفانه از فرصت کمبود مالی و بی‌انگیزگی تولید کشاورزان گیلان، مازندران و گلستان، سوءاستفاده می‌شود و این سوءاستفاده‌ها در بخش زمین‌های زراعی و باغی، به تغییر کاربری و ساخت بی‌رویه ویلا منجر می‌شود؛ یعنی افرادی برای ۵ یا ۱۰ روز در سال، یک زمین را از بین می‌برند.

ندیمی گفت: اگر ما به جای همه این ویلاها، هتل مجانی در اختیار مردم قرار بدهیم، بازهم خاک را به‌عنوان ثروت ملی از بین نمی‌بریم. بنابراین اگر کشاورزی، تولید، خرید تضمینی، واردات از خارج، حمایت از کشاورزان، بیمه محصولات، بیمه اجتماعی و بیمه درمانی کشاورزان به درستی انجام شود، بسیاری از این اتفاقات رخ نمی‌دهد و ما زمین ثروتمند را از دست نمی‌دهیم.

وی با اشاره به مسئله جنگل و کوه‌ها تصریح کرد: همان‌طور که مقام معظم رهبری بیان کردند، ما در حوزه جنگل‌ها نسبت به سایر کشورها فقیر هستیم و بعد از انقلاب – به هر دلیلی – بسیاری از جنگل‌های ما از بین رفته که بخش عمده آن، ناشی از سوءمدیریت بوده است. زمانی‌که رهبر معظم انقلاب، رئیس‌جمهور بودند، ما به همراه آقای زالی وزیر وقت کشاورزی خدمت ایشان رسیدیم و ایشان در همان زمان هم این دغدغه را داشتند که ما نباید در مسئله جنگل، وادادگی داشته باشیم.

نماینده مردم لاهیجان در مجلس، با اشاره به تعرضات صورت‌گرفته به جنگل‌ها اظهار داشت: این تعرضات در دو قالب قانونی و غیرقانونی صورت می‌گیرد که پیمانکاری‌ها و تک‌گزینی‌ها جزو تعرضات قانونی است. همچنین تصرفات غیرقانونی و آنچه ایشان از آن به «کوه‌خواری» یاد کردند، واقعیتی انکار ناپذیر است که مشهودترین تعرضات غیرقانونی است. در خصوص موضوع حوزه علمیه که ایشان به آن اشاره کردند، قرار بود که در یکی از استان‌ها، ۳ هکتار از زمین‌های مرغوب برای حوزه علمیه تخصیص یابد اما متاسفانه در دولت سابق، معاون ذیربط استانداری، ۲۳ هکتار نوشته‌اند؛ آن هم در مرغوب‌ترین زمینی که در آن برنج کشت می‌شد!

ندیمی با بیان این‌که تذکرات رهبر معظم انقلاب از جهات مختلف موثر بود، یادآور شد: واقعیت در خصوص محیط‌زیست این است که ما با شخص رئیس سازمان محیط‌زیست حرف‌هایی داریم اما این مسئله ربطی به موضوع محیط‌زیست ندارد. محیط‌زیست، زندگی خود ماست و همان‌طور که مقام معظم رهبری گفتند، ربطی به این دولت یا آن دولت ندارد؛ موضوع محیط‌زیست یک موضوع ملی و بین‌نسلی است.

وی با اشاره به مسئله گرد و غبار در چند استان کشور اظهار داشت: دیروز هم شاهد این پدیده در تهران بودیم در حالی‌که درخت‌ها جزء مهمی از محیط‌زیست هستند. حتی قرآن کریم هم چندین بار از کلمه درخت استفاده کرده و ما را به موضوع محیط‌زیست توجه داده است. حضرت علی(ع) نیز با کاشت درختان، بر اهمیت مسئله محیط‌زیست تاکید داشتند.

نماینده مردم لاهیجان در مجلس، با بیان این‌که اگر طبیعت را از دست بدهیم، ثروت خود را از دست داده‌ایم، تصریح کرد: اگر زمین خوب و مطلوب را از بین ببریم، دارایی‌های خود را از دست داده‌ایم؛ بنابراین چنین رویکردی، یک رویکرد واقعی است. این‌که ایشان تاکید کردند که در هر پروژه باید یک پیوند زیست‌محیطی وجود داشته باشد، مسئله‌ای بسیار قابل‌اعتنا و مهم است. اصل انجام یک کار خوب، باعث نمی‌شود که ما یک کار بد انجام دهیم؛ یعنی نباید برای ساخت حوزه علمیه و تربیت طلاب دینی، زمین‌های مرغوب از بین برود./تسنیم

About سردبیر ارشد

Check Also

دیدار همزمان نمایندگان رشت و صومعه سرا با سیاهکار زاده: ترسیم فرصت های هم افزایی نمایندگان مجلس گیلان با سازمان منطقه آزاد انزلی

دیدار همزمان نمایندگان رشت و صومعه سرا با سیاهکار زاده: ترسیم فرصت های هم افزایی …