چاپ مطلب چاپ مطلب

نوبخت عنوان کرد؛ امتیاز‌ات ویژه برای انصراف‌دهندگان از یارانه/ قهرآمیز عمل نمی‌کنیم

همای گیلان:محمدباقر نوبخت با اشاره به این‌که دولت هیچ‌گاه تاکید بر استقراض از بانک مرکزی و اعمال پول پرفشار به چرخه‌ی اقتصادی را ندارد، افزود: براین اساس نمی‌خواهیم در اجرای گام دوم هدفمندی یارانه‌ها به گونه‌ای اقدام کنیم که در نهایت به کسری و چاپ اسکناس و افزایش تورم بینجامد.axe10051

وی با اشاره به این‌که دولت می‌داند که چگونه تورم را کنترل و کاهش دهد، افزود: براین اساس از شهریورماه تاکنون تورم از ۴۳ درصد به ۳۲ درصد کاهش یافته، در حالی که پیش‌بینی ما ۳۳ درصد بود، براین اساس با وجود این‌که ما حتی جرات نکردیم که برای سال جاری تورم را کمتر از ۲۵ درصد تخمین بزنیم، اما مجامع بین‌المللی و کارشناسان معتقدند با روندی که اقتصاد ایران در پیش گرفته حتی تورم در پایان سال ۹۳ به کمتر از ۲۵ درصد هم خواهد رسید.

نوبخت هم چنین با اشاره به این‌که دولت در مرحله‌ی اول اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها تا پایان اسفند‌ماه ۹۲ از محل افزایش ۵۵۰ درصدی قیمت حامل‌های انرژی بالغ بر ۹۵ هزار میلیارد تومان به دست آورده است، افزود: این در حالی است که می‌باید براساس قانون هدفمندی یارانه‌ها ۴۷.۵ هزار میلیارد تومان را بین خانوارها و ۳۰ درصد را به تولید و ۲۰ درصد را برای هزینه‌های خود مصرف می‌کرد.

وی ادامه داد: آنچه که در واقعیت رخ داده است نشان می‌دهد که تا از آذرماه سال ۸۹ تا پایان سال ۹۲ حدود ۱۳۴ هزار میلیارد تومان بین خانوارهای ایرانی در قالب هر نفر ۴۵ هزار تومان توزیع شده است که نشان می‌دهد بیش از ۳۴ هزار میلیارد تومان از منابع به دست آمده کسری بودجه بوده که از خزانه‌ عمومی دولت هزینه شده که به طرح‌های عمرانی آسیب جدی وارد کرده است.

افزایش منابع انصرافی به معنای افزایش کمتر قیمت حامل‌های انرژی است

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور با بیان این‌که برای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها در تبصره ۲۱ بودجه ۴۸ هزار میلیارد تومان از محل اصلاح قیمت حامل‌های انرژی و ۱۱ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان از خزانه عمومی برای هزینه پیش‌بینی شده است، گفت: بر این اساس ما حتی ریالی از درآمد کسب شده را برای هزینه‌کرد در طرح‌های دولت استفاده نمی‌کنیم و تمامی آن به جامعه باز می‌گردد.

نوبخت با اشاره به این‌که دولت به منظور افزایش کمتر قیمت حامل‌های انرژی برای تامین منابع ۴۸ هزار میلیارد تومانی از مردم دعوت کرد تا به‌طور اختیاری از دریافت یارانه نقدی انصراف دهند، ادامه داد: دولت هیچ‌گاه به فکر افزایش قیمت کالا و خدمات و یا حامل‌های انرژی به گونه‌ای که بر مردم فشار وارد شود نیست، چرا که ما درد اقتصاد کشور را به خوبی می‌دانیم از این‌رو هرچه که انصراف‌دهندگان بیشتری وجود داشته باشد و به تبع آن منابع قابل توجهی در اختیار دولت قرار گیرد از میزان مبلغی که از اصلاح حامل‌های انرژی در نظر گرفته بودیم کاسته خواهد شد.

وی توضیح داد: شیب افزایش قیمت حامل‌های انرژی در مرحله‌ی دوم هدفمندی یارانه‌ها تا اندازه قابل ملاحظه‌ای وابسته به منابع دریافتی از انصراف یارانه‌بگیران از مبلغ نقدی است که در هر ماه به حساب آنها واریز می‌شود که در این حالت از مجموعه‌ی این رقمی که در اختیار دولت قرار می‌گیرد از منبع ۴۸ هزار میلیارد تومانی بودجه کم خواهد شد، یعنی قیمت حامل‌هایی مانند بنزین و گازوئیل کمتر از آنچه که ما تخمین می‌زنیم افزایش می‌یابد.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور با قدردانی از مردم که تاکنون با دولت همکاری کرده و از دریافت یارانه منصرف شده‌اند، افزود: ما آنها را مختار گذاشتیم که اگر نیازمند به یارانه ۴۵ هزار تومانی هستند ثبت نام کنند در غیر این صورت اگر این مبلغ بخش قابل توجهی از هزینه‌ی آنها را پوشش نداده و در زندگی آنها چندان موثر نیست از دریافت آن انصراف دهند تا در اختیار دولت قرار گرفته و در بخش‌های بهداشت و درمان، اشتغال، تولید که در نهایت به کاهش تورم و افزایش قدرت خرید مردم می‌انجامد هزینه شود.

نوبخت افزود: همان طور که پیش‌بینی می‌شد تاکنون بسیاری از دریافت‌کنندگان یارانه نقدی از ثبت‌نام مجدد انصراف داده‌اند و پیش‌بینی ما این است که تا پایان زمان ثبت‌نام میلیون‌ها نفر عدم تمایل خود برای دریافت یارانه را اعلام کنند.

خدمات ویژه برای انصراف‌دهندگان

وی در ادامه با بیان این‌که انصراف از دریافت یارانه به معنای محروم شدن از سایر خدماتی که دولت پس از اجرای گام دوم انجام می‌دهد بیان کرد: ما حتما برای انصراف‌دهندگان خدمات ویژه‌ای در نظر خواهیم گرفت که در زمان‌های بعدی اعلام می‌شود.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور افزود: به عنوان مثال وقتی که فردی برای دریافت تسهیلات مراجعه می‌کند از او پرسیده می‌شود که آیا یارانه‌بگیر است یا خیر، چرا که افراد یارانه‌بگیر که نمی‌توانند آنقدر از نظر مالی برخوردار باشند که تسهیلات سنگین را بازپرداخت کنند.

نوبخت تاکید کرد: در روزهای ۳۰ و ۳۱ فروردین‌ماه که زمان ثبت‌نام جامانده‌ها از دریافت یارانه است کسانی که تمایل داشته باشند می‌توانند ثبت‌نام خود را پس گرفته و انصراف را اعلام کنند.

گام دوم از اردیبهشت‌ماه

وی هم‌چنین در مورد این‌که بعد از ثبت‌نام روال اجرای فاز دوم یارانه‌ها چگونه خواهد بود، افزود: بعد از این‌که این مرحله به پایان برسد و اطلاعات جمع‌آوری شود مشخص خواهد شد که ما می‌توانیم چقدر بر منابع حاصل از انصراف دریافت‌کنندگان یارانه نقدی تکیه کرده و شیب افزایش حامل‌های انرژی را تعیین کنیم.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور افزود: در اردیبهشت‌ماه گام دوم از اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها که اعلام قیمت جدید حامل‌های انرژی است آغاز می‌شود.

واکنش نوبخت به اظهارات طیب‌نیا

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور در ادامه در مورد اظهارات اخیر طیب‌نیا – وزیر اقتصاد – مبنی بر شناسایی ۱۰ میلیون ثروتمند که اگر ثبت‌نام کنند حذف خواهند شد، گفت: نمی‌دانم ملاک عنوان این ۱۰ میلیون نفر چگونه بوده است اما می‌دانیم حتما براساس اطلاعات دقیقی بیان کرده‌اند.

وی افزود: شناسایی ثروتمندان کار سخت و پیچیده‌ای نیست، چرا که ما بیش از ۲۰ بانک اطلاعاتی دقیق در کشور داریم که از انطباق و هم‌پوشانی اطلاعات آنها می‌توان این ۱۰ میلیون ثروتمند را که تخمین می‌زنیم در کشور وجود دارند، شناسایی کنیم.

نوبخت با بیان این‌که ما هرگز قصد این‌که بخواهیم با مردم برای انصراف از دریافت یارانه قهرآمیز عمل کنیم نداریم، گفت: ما خود از آنها دعوت کردیم انصراف دهند و هیچ‌گونه فشاری بر آنها وارد نخواهیم کرد، این در حالی است که اکنون مردم با ما همکاری داشته و به میزان قابل پیش‌بینی انصراف خود را اعلام کرده‌اند.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور خاطر نشان کرد: اگر افراد ثبت‌نام کننده اطلاعات دقیق و درستی اعلام نکنند قانون دست دولت را باز گذاشته تا آنها را شناسایی کرده و براساس قانون برخورد کنند./ایسنا

About

Check Also

تامین آب کشاورزی املش نیازمند بیش از ۵ میلیارد تومان اعتبار

تامین آب کشاورزی املش نیازمند بیش از ۵ میلیارد تومان اعتبار   فرماندار املش در …