چاپ مطلب چاپ مطلب

نیمی از دانشگاه علمی کاربردی فروخته شد

همای گیلان:مرکز جامع علمی کاربردی فرهنگ و هنر رشت از آن دست دانشگاه هایی است که باید در تاریخ ثبت شود، چراکه هر ترم دانشجویان و اساتید و کارکنان آن دستخوش تغییر و تحولات و معضلات گسترده ای هستند که حتی بقایشان را هم تضمین نمی کند. ترم قبل را یادمان هست که دانشجویان در نامه ای سرگشاده از وضعیت بغرنج نحوه ثبت نام شکایت داشتند، در بحبوحه ترم نیز نه اساتید منظم بودند و نه دانشجویان، ظاهرا این بی نظمی ها و مشکلات میراث گذشتگان برای مدیر جدید است و مدیر جدید هم با توجه به انبوه مشکلات راه حلی به ذهنش نمی رسد.

axe10113

امروز نیز شنیده شد که این مرکز برای تامین برخی هزینه های جاری، طبقه هم کف و طبقه اول ساختمان چهار طبقه خود (واقع در میدان مصلی) را فروخته است و دانشجویان و اساتید و حتی کارکنان خود را دچار مشکلات عدیده ای از بابت کمبود فضای آموزشی کرده است.

اگر گریزی به گذشته این دانشگاه بزنیم شاید شما هم دریابید علت فروختن نیمی از دانشگاه چیست؟

مرکز علمی کاربردی فرهنگ و هنر رشت در گذشته نه چندان دور زیر نظر مستقیم اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گیلان بود و مدیریت آن هم بر عهده مدیر کل وقت ارشاد می بود، بعد از تعرضات مالی فراوانی که در حساب دانشگاه در گذشته انجام شد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تصمیم می گیرد موسسه ای در وزارتخانه راه اندازی و مدیریت این مراکز را در آنجا یکپارچه کند.

از این رو چند صباحی است که اداره کل استان در دخل و خرج این مرکز چندان دخالتی ندارد و بعد از کسر ۱۵ درصد سهم دانشگاه جامع علمی کاربردی، مابقی در حساب موسسه ساکن در وزارتخانه ریخته شده تا آنها پس از بررسی هزینه ها و درآمدها با کسر ۱۰ درصد دیگر، مابقی را طی پروسه ای طولانی به حساب دانشگاه ریخته، از این رو اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گیلان دیگر رسما سهمی از این دانشگاه نمی برد.

علاوه بر این سیستم جدید، موسسه آموزش عالی فرهنگ و هنر وزارتخانه بدلیل تخلفات گسترده مالی که در فرهنگ و هنر رشت در گذشته رخ داد چند وقتی است که به این مرکز – به استناد کد ۱۰ – اجازه جذب دانشجوی جدید را نمی دهد تا تنها منبع درآمد دانشگاه هر روز کم و کمتر شود تا به جاییکه مجبور گردند نیمی از ساختمان خود را به فروش برسانند.

گفته می شود مدتی است دست اندرکاران دانشگاه حاضر به اجاره مجتمع فرهنگی هنری خاتم الانبیا رشت شدند تا با رفع همیشگی مشکل مکان این دانشگاه را به جایگاه اصلیش برسانند ولی در این مسیر علیرغم موافقت ضمنی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سنگ اندازی هایی می شود تا این مهم انجام نگردد.

در مجتمع خاتم الانبیا اداره فرهنگ و ارشاد شهرستان رشت، کانون مساجد و بسیج رسانه مستقر هستند. /خزرآنلاین

About

Check Also

🎬 پوستر کمدی اکشن «تمساح خونی» رونمایی شد /نخستین ساخته جواد عزتی در راه اکران نوروزی

🎬 پوستر کمدی اکشن «تمساح خونی» رونمایی شد /نخستین ساخته جواد عزتی در راه اکران …