چاپ مطلب چاپ مطلب

پربارش‌ترین و کم‌بارش‌ترین استان‌های کشور در سال ۹۳

استان گیلان به عنوان پربارش‌ترین استان کشور از ابتدای سال آبی جاری تاکنون گزارش شده و استان یزد با ۸۲ میلی‌متر بارش ، کم‌بارش ترین استان را به خود اختصاص داده است.

همای گیلان:  وزارت نیرو (پاون)، استان یزد با ۸۲ میلی‌متر بارش از ابتدای مهرماه ۹۲ تا پایان هفته گذشته، عنوان کم بارش ترین استان کشور را به خود اختصاص داده است.

78839-235334-1402059108 (1)

میزان بارش استان یزد در مقایسه با سال آبی گذشته ۳۹ درصد کاهش و در قیاس با دوره درازمدت ۴۲ ساله چهار درصد کاهش نشان می دهد.

از ابتدای سال آبی جاری تا پایان هفته گذشته در استان خراسان جنوبی ۹۷ میلی‌متر بارندگی صورت گرفته است که این میزان بارش در مقایسه با سال آبی گذشته ۱۴ درصد کاهش و در قیاس با دوره درازمدت ۴۲ ساله ۱۵ درصد کاهش نشان می دهد.

گزارش بارش‌های کشور نشان می‌دهد که از ابتدای سال آبی جاری تا پایان هفته گذشته پس از یزد و خراسان جنوبی، سمنان با ۹۹ میلی‌متر بارندگی، در رتبه بعدی استان های کم‌بارش کشور قرار گرفته است.

بر اساس این گزارش، بارش ۹۹ میلیمتری سمنان در قیاس با سال آبی گذشته و دوره درازمدت ۴۲ ساله به ترتیب ۴۱ و ۴۳ درصد کاهش نشان می دهد.

همچنین استان گیلان به عنوان پربارش ترین استان کشور از ابتدای سال آبی جاری تاکنون گزارش شده است.

حجم بارش های استان گیلان از ابتدای سال آبی جاری (مهرماه ۹۲) تا پایان هفته گذشته، ۷۷۵ میلی‌متر به ثبت رسیده است.

میزان بارش استان گیلان در مقایسه با دوره زمانی مشابه سال آبی گذشته ۱۳ درصد و در قیاس با دوره درازمدت ۴۲ ساله سه درصد افزایش نشان می‌دهد.

پس از این استان، چهارمحال و بختیاری با ۵۷۶ میلی‌متر و کهگیلویه و بویراحمد با ۵۶۷ میلی‌متر بارندگی از ابتدای مهرماه ۹۲ تا پایان هفته گذشته، دیگر استان های پربارش کشور گزارش شده اند.

میزان بارش استان چهارمحال و بختیاری در مقایسه با دوره زمانی مشابه سال آبی گذشته ۹ درصد کاهش و در قیاس با دوره درازمدت ۴۲ ساله ۱۳ درصد کاهش نشان می دهد.

براساس این گزارش، میزان بارش استان کهگیلویه و بویراحمد در مقایسه با دوره زمانی مشابه سال آبی گذشته ۱۲ درصد کاهش و در قیاس با دوره درازمدت ۴۲ ساله ۱۹ درصد کاهش نشان می‌دهد/ فرهنگ نیوز

About

Check Also

🎬 پوستر کمدی اکشن «تمساح خونی» رونمایی شد /نخستین ساخته جواد عزتی در راه اکران نوروزی

🎬 پوستر کمدی اکشن «تمساح خونی» رونمایی شد /نخستین ساخته جواد عزتی در راه اکران …