چاپ مطلب چاپ مطلب

پس از گذشت ۵ سال از افتتاح ۱۱ کیلومتر از آزادراه قزوین – رشت جا ماند

همای گیلان: با گذشت بیش از پنج سال از افتتاح آزادراه قزوین – رشت هنوز ۱۱ کیلومتر پایانی این آزادراه ساخته نشده است؛ بخشی که در صورت افتتاح گره ترافیک منجیل را باز خواهد کرد. 

 t3_2853862
آزادراه قزوین – رشت که افتتاح آن یکی از بزرگترین پروژه‌های زیربنایی دولت احمدی‌نژاد به حساب می‌آید با طول ۱۳۸ کیلومتر دو مرکز استان‌ ایران را به هم متصل کرد. 
 
این آزادراه در کنار محور هراز، فیروزکوه و آزادراه نیمه کاره تهران – شمال یکی از اصلی‌ترین محورهای مواصلاتی مرکز کشور به شمال است و با توجه به اینکه تنها آزادراه فعال در این حوزه به حساب می‌آید در روزهای پیک سفر، در شمار پرترددترین مسیرهای کشور ثبت می‌شود. 
 
این آزادراه اما بخش جا مانده‌ای دارد که بنا بوده در اولین فرصت احداث شود؛ مسیری ۱۱ کیلومتری که بناست از شرق منجیل آغاز شوه و تا جنوب غرب رودبار ادامه یابد. 
 
این بخش که خود به عنوان طرحی جداگانه تحت عنوان آزادراه منجیل – رودبار ساخته خواهد شد در دو فاز قرار است ساخته شود. 
 
اجرای فاز نخست این طرح در سه کیلومتر با هدف حل مشکل ترافیکی شهر منجیل در اولویت شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل قرار دارد. 
 
اما تکلیف فاز دوم این طرح که در هشت کیلومتر اجرا می‌شود هنوز مشخص نیست و در حال حاضر در مرحله تکمیل مطالعات و شناسایی چگونگی تامین منابع مالی قرار دارد تا پس از آن دستور اجرایی کار صادر شود. 
 
بنا به گفته معاون ساخت آزادراه‌های شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل ونقل کشور وجود رودخانه سفیدرود و البته مناطق مسکونی گسترده در اطراف این رودخانه، عملیات اجرایی این بخش را کند کرده اما ترافیک همیشگی بین این دو شهر، اولویت ساخت را بالا برده تا با تمام توان کار روی آن ادامه پیدا کند. 
 
علیرغم قول مسئولان دولت قبل، کار احداث این پروژه چند کیلومتری به دولت یازدهم رسید تا در کنار طرح بزرگ آزادراه تهران – شمال دیگر شاهراه ارتباطی شمال کشور نیز همچنان در انتظار تکمیل نهایی باقی بماند. /ایسنا

 

 

About

Check Also

چچن؛تهدیدی خاموش در روسیه

چچن؛تهدیدی خاموش در روسیه جمهوری چچنستان یا چچنیا یکی از جمهوری های خودمختار روسیه است …