چاپ مطلب چاپ مطلب

پیگیری پرداخت دیه دختر خشکبیجاری؛ کلاس درسی که به گلوله ختم شد

همای گیلان:عصر آخرین روز پاییز سال ۹۲ بود که وقوع حادثه‌ای ناگوار در خشکه بیجار استان گیلان، مسیر زندگی دو دختر ۱۴ ساله را تغییر داد.

t3_53431013920306080409605584353

دختری نوجوان در عصر یک روز پاییزی، همکلاسی خود را به خانه‌شان دعوت می‌کند تا با هم درس بخوانند. این دختر و خانواده‌اش در مزرعه‌ای در خشکه بیجار استان گیلان زندگی‌ می‌کردند و پدر وی از محل کشاورز و پرورش ماهی زندگی می‌گذراند. پدر خانواده با توجه به دوری مزرعه از شهر، در خانه اسلحه داشت.

دختر مرد کشاورز بعد از ساعتی درس خواندن، تصمیم می‌گیرد اسلحه پدرش را به دوست خود نشان دهد اما همین که اسلحه را از روی دیوار بر می‌دارد، گلوله داخل آن شلیک می‌شود و از بد حادثه به پیشانی همکلاسی‌اش اصابت می‌کند.

با وقوع این حادثه، دختر کشاورز که ۱۴ سال داشت و عاقله محسوب می‌شد، تحت عنوان قتل شبه عمد به پرداخت دیه کامل یک زن ( ۷۵ میلیون تومان) محکوم می‌شود. دختر نوجوان در سال ۹۲ با حکم دادگاه به مدت ۱۱ روز در کانون اصلاح و تربیت به سر می‌برد اما وضعیت روحی و روانی وی بر اثر شوک وارد از این حادثه، به قدری نامناسب بود که مسئولان کانون تصمیم می‌گیرند وی خارج از کانون تحت مراقبت‌های پزشکی باشد.

با توجه به نوع پرونده و وضعیت نامناسب خانواده دختر نوجوان برای پرداخت دیه، موضوع در دستور کار ستاد دیه قرار گرفت و با مساعدت این ستاد، از مجموع دیه ۷۵ میلیون تومانی، ۲۲ میلیون به مرد کشاورز وام داده شد و او برای پرداخت دیه حدود ۵۳ میلیون تومان کسری دارد.

ستاد دیه قصد دارد با کمک خیرین و نیکوکاران، این مبلغ را تامین کند و دختر نوجوان و خانواده‌اش را از این وضعیت رها کند. خیرین و نیکوکاران می‌توانند برای کمک به زندانیان نیازمند و محکومان جرائم مالی غیرعمد، کمک‌های نقدی خود را به حساب ۷۴/۷۴ بانک ملت به نام ستاد مردمی رسیدگی به امور دیه و کمک به زندانیان نیازمند پرداخت کنند. / تسنیم

About سردبیر ارشد

Check Also

جامعه ملل چه سازمانی بود و چه سرنوشتی داشت؟!

جامعه ملل چه سازمانی بود و چه سرنوشتی داشت؟! یادداشت از امیـرحسین تقی زاده/ دانشجوی …