چاپ مطلب چاپ مطلب

چند میلیون مجرد در کشور داریم؟

مدیرکل آمار و اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت احوال کشور با اشاره به اینکه تأخیر سن ازدواج برای خانم‌ها تجرد قطعی را افزایش داده است گفت:‌۱۱ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در کشور در سن ازدواج مجرد هستند و سن ۴۹ سالگی سن تجرد قطعی محسوب می‌شود.

چند میلیون مجرد در کشور داریم؟

به گزارش جهان به نقل از فارس، علی‌اکبر محزون در نشست خبری که در خصوص آمار ثبت وقایع کشور در سال ۱۳۹۲ اظهار داشت: در سال گذشته یک میلیون و ۴۷۱ هزار و ۸۳۴ ولادت در کشور ثبت شده است که از این تعداد ۷۵۵ هزار و ۸۴۹ مورد پسر و ۷۱۵ هزار و ۹۸۵ مورد دختر است.

محزون بیان داشت: در هر ماه به طور متوسط ۱۲۲ هزار و ۶۵۳ واقعه ولادت به ثبت رسیده است که آمار آن در هر شبانه‌روز و در هر ساعت نیز به ترتیب ۴۰۳۲ مورد و ۱۶۸ مورد بوده است.

مدیرکل آمار و اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت احوال کشور بیان داشت: تعداد ولادت در مقایسه سال گذشته ۳.۵ درصد رشد داشته است.

وی خاطرنشان کرد: استان‌های خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان و هرمزگان بیشترین تأثیر را در سال ۹۲ در رشد موالید داشته‌اند.

وی با اشاره به اینکه از هر هزار نفر جمعیت حدود ۱۹ ولادت در سال گذشته ثبت شده است، گفت:‌ کمترین نرخ موالید به استان‌های گیلان، مازندران و تهران مربوط می‌شود.

محزون ادامه داد: بر اساس قانون تمامی شهروندان موظف هستند، ظرف قانونی ۱۵ روز نسبت به ثبت ولادت در سازمان ثبت احوال اقدام کند که تاکنون ۹۸ درصد موالید در مدت قانونی برای نوزادان به ثبت رسیده است.

در ادامه این نشست خبری محزون درباره کل فوت در سال گذشته، اظهار داشت: ۳۷۲ هزار و ۸۹۷ مورد فوتی در سال ۹۲ در کشور به ثبت رسیده که از این تعداد ۲۰۹ هزار و ۹۵۵ مورد آقایان و ۱۶۲ هزار و ۹۴۲ مورد خانم‌ها بوده‌اند.

وی بیان داشت: در هر ماه به طور متوسط ۳۱ هزار و ۷۵ واقعه فوت به ثبت رسیده است که این آمار در هر شبانه‌روز و در هر ساعت به ترتیب ۱۰۲۲ واقعه و ۴۳ واقعه بوده است.

محزون در خصوص مقایسه آمار فوت امسال نسبت به سال گذشته، اظهار داشت: در سال ۹۲ نسبت به سال گذشته ۱.۵ دهم درصد رشد آمار فوت را در کشور داشته‌ایم.

وی با بیان اینکه به ازای هر هزار نفر جمعیت ۵ نفر فوت می‌کند، گفت: خراسان جنوبی، خراسان شمالی و گیلان بیشترین نرخ ثبت فوت و البرز، کرمان و بوشهر کمترین نرخ ثبت فوت را داشته‌اند.

مدیرکل آمار و اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت احوال کشور بیان داشت: از لحاظ قانونی شهروندان ۱۰ روز مهلت دارند که به سازمان ثبت احوال اعلام فوت کنند و تاکنون ۹۵.۹ درصد فوت‌ها در مهلت قانونی به ثبت رسیده است.

وی در خصوص آمار ثبت ازدواج در کل کشور، اظهار داشت: در سال گذشته ۷۷۴ هزار و ۵۱۳ ازدواج به ثبت رسیده است که به طور متوسط در هر ماه ۶۴ هزار و ۵۴۳ واقعه ازدواج در هر شبانه‌روز ۲۱۲۲ واقعه ازدواج و در هر ساعت ۸۸ واقعه ازدواج در کل کشور اتفاق می‌افتد.

وی بیان کرد: در پی ۱۵ روز بر اساس قانون باید اعلامیه‌های ازدواج و طلاق در سازمان ثبت احوال کشور اعلام و ثبت شود.

محزون خاطرنشان کرد:‌میانگین سن ازدواج برای آقایان ۲۸ و برای خانم‌ها ۲۳ سال است که نسبت به سال گذشته نیز منفی ۶.۷ دهم درصد آمار ازدواج کاهش یافته است.

مدیرکل آمار و اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت احوال کشور بیان داشت:‌به ازای هر هزار نفر جمعیت ۱۰ ازدواج به ثبت رسیده است و استان‌های اردبیل، کردستان و خراسان رضوی بیشترین نرخ ازدواج و استان‌های تهران، البرز و کرمان کمترین نرخ ثبت ازدواج را داشته‌اند.

وی درباره طلاق در سال گذشته اظهار داشت: ۱۵۵ هزار و ۳۶۹ مورد طلاق در سال گذشته در کشور به ثبت رسیده است که به طور متوسط در هر ماه ۱۲ هزار و ۹۴۷ مورد، در هر شبانه‌روز ۴۲۶ مورد و در هر ساعت ۱۸ مورد طلاق به ثبت رسیده است.

محزون بیان داشت:‌آمار طلاق در سال ۹۲ نسبت به سال گذشته ۳.۴ دهم درصد رشد داشته است.

وی بیان داشت: ۱۴.۲ دهم درصد از طلاق‌ها مربوط به سال اول و حدود ۵۰ درصد از طلاق‌ها مربوط به ۵ سال اول است.

مدیرکل آمار و اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت احوال کشور به رشد افزایش طلاق اشاره کرد و گفت: در سال ۹۱ حدود ۱۶ طلاق در هر ساعت اتفاق می‌افتاد که در سال ۹۲ به ۱۸ طلاق در هر ساعت افزایش یافته است.

محزون یادآور شد:‌در سال ۹۲ در مقابل هر هزار نفر دو واقعه طلاق به ثبت رسیده و استان‌های گیلان، کردستان و خراسان رضوی بیشترین و استان‌های سیستان و بلوچستان، ایلام و یزد کمترین طلاق را داشته‌اند.

وی درباره ارتباط مستقیم ازدواج و طلاق، اظهار داشت: در سال گذشته به ازای هر ۵ ازدواج یک طلاق و به عبارت دیگر به ازای هر ۱۰۰ ازدواج ۲۰ طلاق در کشور اتفاق افتاد. در صورتی که در ۱۰ سال گذشته به ازای هر ۱۰۰ ازدواج ۱۰ طلاق داشته‌ایم و این نشان می‌دهد سرعت رشد طلاق نسبت به سرعت رشد ازدواج بیشتر بوده است.

مدیرکل آمار و اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت احوال کشور درباره ثبت تعبیر نشانی، بیان داشت: بر اساس قانون تغییر ثبت نشانی برای افرادی که شماره ملی و کد پستی دارند، الزامی است و باید نسبت به تغییر نشانی خود در اولین فرصت اقدام کنند.

وی افزود: در این مورد نیز یک میلیون و ۴۴۰ هزار و ۷۷۵ مورد تغییر نشانی داشته‌ایم و استان‌هایی که بیشترین جابجایی را داشته‌اند به ترتیب استان‌های تهران، البرز و اصفهان بوده‌اند.

وی درباره آمار ثبت نامگذاری در پایگاه اطلاعاتی جمعیتی کشور گفت:‌ در سال گذشته نام‌هایی که بیشترین فراوانی را داشته‌اند برای پسران، به ترتیب امیرعلی،‌امیرحسین، ابوالفضل، محمدطاها، محمد و علی بوده است و برای دختران، فاطمه، زهرا، نازنین زهرا، یسنا و زینب بوده است.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا آمار ازدواج‌هایی که زوجه سن بیشتری نسبت به زوج دارد، افزایش یافته است، گفت: بر اساس آمارها تغییر خاصی در این خصوص نداشته‌ایم. ۱۰.۵ درصد از کل ازدواج‌ها مربوط به ازدواج‌هایی است که زوجه سن بیشتری نسبت به زوج داشته است ولی ۹۰ درصد ازدواج‌ها زوجه و زوج همسن و یا زوج بزرگتر از زوجه بوده است.

وی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه علت بیشترین فوت‌ها در کشور چه بوده است گفت:‌علت بیشترین فوت‌ها مربوط به بیماری‌های قلبی عروقی، سرطان‌ها و تومورها، حوادث غیر عمدی و بیماری‌های تنفسی بوده است.

محزون در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه چه تعداد مجرد در کشور داریم، گفت: ۱۱ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در کشور در سن ازدواج (مجرد) هستند.

وی گفت:‌ سن ۴۹ سالگی سن تجرد قطعی محسوب می‌شود و تأخیر سن ازدواج برای خانم‌ها تجرد قطعی را افزایش داده است.

About

Check Also

شهردار املش خبر داد: احداث بوستان ها و پارک‌های محله در نقاط مختلف شهر املش

شهردار املش خبر داد: احداث بوستان ها و پارک‌های محله در نقاط مختلف شهر املش …