چاپ مطلب چاپ مطلب

گزارشی ناتمام از مشکلات دو جنسیتی‌ها در گیلان؛ انکار می‌کنند، انکار می‌شوند

همای گیلان: موهای کوتاه با لباس و استیل پسرانه و صدایی که کاملا مردانه است و یا تلاش می‌شود اینگونه به گوش برسد. نام سحر برای کسانی که در مهمانی‌های مختلف میزبانش بوده‌اند با گذشت سال‌ها که می‌شناسندش هنوز با علامت سوال مواجه است. زنان فامیل می‌گویند نزدیکشان که می‌نشیند مطمن می‌شوند که یک مرد در کنارشان است اما کسی به رویش نمی‌آورد. آخرین خبر درباره زندگی‌اش این است که بالاخره دختری را مجاب کرده و با او در یکی از خیابان‌های رشت هم خانه شده است اما نه به عنوان یک دختر که در قالب یک مرد.

avaliha.ir_129
از طریق واسطه‌ای که صمیمیتی با سحر دارد پیشنهاد انجام گفت‌و‌گو درباره تفاوت‌های رفتاری، جسمی و جنسی‌اش و مشکلات این قبیل افراد در جامعه مطرح می‌شود اما او که پیش از این به صورت خصوصی درباره مشکلات و تمایلاتش سخن گفته بود برآشفته می‌شود و می‌گوید: من مشکلی ندارم و دو «جنسیتی» نیستم و مثل تمام زنان دیگر در حال زندگی هستم.
حدود ۲۲ ساله به نظر می‌رسد و علاقه زیادی به بلند کردن مو و برداشتن ابرو و حتی استفاده از لوازم آرایش دارد. تعدادی از مردانی که گذرشان به سمت شرق رشت افتاده می‌گویند فرزین داوطلبانه شماره تلفنش را برای برقراری ارتباط در اختیارشان گذاشته است. فرزین هم می‌گوید حاضر به مصاحبه نیست چون آبرویش می‌رود و باعث مضحکه مردم می‌شود. وعده مخفی ماندن مشخصاتش هم او را راغب به صحبت نمی‌کند و او هم انکار می‌کند که یک ترانس سکشوال است.
اما ترانس سکشوال چیست؟ ترانس سکشوال نوعی اختلال هویت جنسی مادرزادی است که از ۳ یا ۴ سالگی اولین علائم آن ظاهر می‌شود و در دوران بلوغ به اوج می‌رسد. هر چند آن‌ها مانند بقیه انسان‌ها ۴۶ کروموزوم دارند اما تمایلاتشان شبیه تمایلات و خواسته‌های جنس مخالف است.
ترانس سکشوال‌ها در تعریف اختلال خود می‌گویند که ساختارهای جنسیتی مغز که مشخص‌کننده هویت جنسی افراد است، کاملا با اندام‌های جنسیشان متفاوت است و آن‌ها به طور دایمی با خود درگیرند که مرد هستند یا زن. در حالی که ممکن است در جسمشان این موضوع نمود نداشته باشد.
بهزیستی گیلان: فعلا درباره ترانس سکشوال‌ها صحبت نمی‌کنیم
در تماس با سازمان بهزیستی استان گیلان خواستار اظهار نظر مدیران یا کار‌شناسان مربوطه درباره مشکلات بیماران ترانس سکشوال (Teranssexual) در گیلان مطرح می‌شود. بعد از توجیه مدیری که پشت خط بود موضوع به بررسی بیشتر و اعلام نظر موکول می‌شود. بعد از یک روز پاسخ این نهاد حمایتی چنین بیان شد: تصمیم اتخاذ شده در سازمان بهزیستی این است که درباره بیماران ترانس سکشوال‌ها در گیلان فعلا اظهار نظری نشود.
این در حالی است که در سازمان بهزیستی کشور واحدی به نام اداره آسیب دیدگان اجتماعی بهزیستی کشور مسئولیت رسیدگی به این بیماران را به عهده دارد. آن‌ها البته درصدد کمک هم برآمدند و گفتند برای کسب اطلاعات در این ارتباط می‌توانید با دانشگاه علوم پزشکی تماس بگیرید.
علوم پزشکی گیلان: ترانس سکشوال‌ها در تهران جراحی می‌شوند
تماس با علوم پزشکی گیلان هم نتیجه‌ای بیشتر از بهزیستی عایدمان نکرد چون این ارگان هم توضیح داد وظیفه‌ای در زمینه حوزه اجتماعی این قبیل بیماران ندارد و اگر فردی نیاز به جراحی داشته باشد قطعا بعد از تصمیم گیری ارگان‌های مختلف در یکی از مراکز تعیین شده که عموما در تهران قرار دارد تحت عمل جراحی قرار می‌گیرد.
واکنش‌های برشمرده از سوی بیماران و ارگان‌های مرتبط ترانس سکشوال‌ها در حالی است که از سال ۱۳۶۵ جراحی افرادی که با اختلال جنسی مواجه هستند در ایران انجام می‌شود. این موضوع پس از آن در ایران امکانپذیر شد که امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی در سال ۱۳۶۳ با صدور فتوایی، عمل تغییر جنسیت را مجاز اعلام کرد، این فتوا به دنبال پیگیری‌های مریم ملک آرا، یکی از ایرانیان دچار اختلال برشمرده ممکن شد. فتوایی که در جهان اسلام بی‌سابقه بود.
۴۰۰۰بیمار ترانس سکشوال‌ در ایران
طبق آمارهای جهانی ممکن است از هر ۱۰۰ هزار نفر ۷ نفر به این اختلال دچارشوند. هر چند در برخی از گزارش‌های منتشر شده از سوی رسانه‌های خارجی با اتکا به آمارهای مبالغه آمیز ایران به عنوان بزرگ‌ترین کشور دارای جمعیت دوجنسیتی در جهان معرفی شده اما براساس آخرین آمار ارایه شده از سوی یک مقام مسوول در ایران که کامران باقری لنکرانی وزیر بهداشت دولت نهم بود حدود ۲۰۰۰بیمار شناسنامه دار دوجنسی در کشور ثبت نام کرده‌اند. البته او توضیح داده است که به دلیل خاص بودن و مخفی نگه داشتن بسیاری از خانواده‌ها و افراد درگیر با این مقوله ممکن است تعداد افراد درگیر با این بیماری در ایران به دو برابر رقم ثبت شده یعنی ۴ هزار نفر برسد.
جمعیت ترانس سکشوال‌ها در گیلان مشخص نیست اما براساس اظهار نظر یک مقام مسوول، گیلان و مازندران در زمره استان‌هایی قرار دارند که تعداد افراد دارای این اختلال در آن‌ها بالا است.
همین مقام دلیل این موضوع را فراهم بودن فضای بهتر از نظر فرهنگی برای زندگی این قبیل افراد در این استان‌ها می‌داند. از جمعیت ثبت شده ترانس سکشوال‌ها زیر ۱۰۰ نفر موفق به اخذ مجوزهای لازم برای عمل جراحی از سازمان پزشکی قانونی و پزشکان معتمد می‌شوند.
براساس اظهارات چند پزشکی که طی ۳ دهه گذشته در ایران این قبیل جراحی‌ها را انجام داده و اظهارات رسانه‌ای شده بیماران تغییر جنسیت داده، عمل تغییر جنسیت در زمره جراحی‌های دشوار دسته بندی می‌شود. گفته می‌شود تعدادی از ترانس سکشوال‌ها به دلیل جراحی‌های ناموفق تبدیل به انسان‌های ناقص شده‌اند و شرایطشان حتی بد‌تر از قبل شده به گونه‌ای که راهی جز خودکشی پیش روی خود ندیده‌اند.
برخی هم که موفق به گذر از مراحل پیچیده مانند راضی کردن خانواده و اخذ موافقت مراجع مختلف می‌شوند موفق به تامین هزینه‌های جراحی که بین۱۲ تا ۵۰ میلیون تومان برآورد می‌شود نمی‌شوند. هر چند بخشی از این مبلغ از سوی سازمان بهزیستی به صورت وام به این افراد پرداخت می‌شود.
همچنین انجمن حمایت از بیماران مبتلا به اختلال هویت جنسی که موسسانش جمعی از روانپزشکان و روان‌شناسان پزشکی قانونی و تعدادی از فعالان اجتماعی هستند هم برای رهایی از وضعیت گرفتار شده ترانس سکشوال به یاریشان می‌شتابند.//فاطمه صابری /ناجه

 

14380610577

About سردبیر

Check Also

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گیلان: بنای واجد ارزش مدیری لنگرود باید عین به عین بازسازی شود

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گیلان: بنای واجد ارزش مدیری لنگرود باید عین به عین …