چاپ مطلب چاپ مطلب

« میرزای زمان خویشتن باش»✍️محمد مجاور شیخان


اختصاصی همای خبر/تاریخ پر فراز و نشیب این مرز و بوم، در طی اعصار و قرون گذشته، مشحون از مردان و زنان افتخارآفرینی است که برگ های زرینی از حماسه و ایثار و قهرمانی را در صحیفه غرور انگیز ایران سرافراز، به یادگار نهاده‌اند، تا انقلاب شکوهمند اسلامی که به فرموده امام راحل(ره) انفجار نور بود حاصل شود، انقلابی که تلاش‌های همه مجاهدان دین باور گذشته را پاسداری نموده و به منصه ظهور رساند، تا زمینه‌ای باشد برای اثبات صداقت و پایمردی مهدی‌باوران و منتظران ظهور آن منجی کل (ارواحنا فداه و عجل الله تعالی فرجه الشریف).
میرزا شهید، یکی از آن تابلو های درخشان ایثار و مجاهدت در راه خداست. او علی‌رغم آنچه که به آن مشهور شد یعنی “کوچک جنگلی”، بزرگ مردی بود که در سپهر این کشور، ستاره‌های فروزان آرمان‌خواهی و وطن‌دوستی را برافروخت.
شاید اگر بخواهیم کل زندگانی این فرزند برومند ایران عزیز را در یک نگاه ببینیم باید او را در سه کلمه خلاصه کنیم: دینداری، وطن‌خواهی و مردم‌باوری.
شخصیتی که در دوره پرآشوب پس از مشروطه در زمانی که بسیاری از علمای دینی به جهت مشاهده ی انحرافات برخی مشروطه خواهان به انزوا گراییده و سکوت پیشه کرده بودند، نه تنها چنین شیوه‌ای برنگزید، بلکه فعالانه در عرصه سیاست و اجتماع نقش‌آفرین شد، و بی جهت نبود که مستبدین و بیگانگان اشغالگر، او را سخت دشمن می‌داشتند. میرزا در دفاع از وطن، سر از پا نمی‌شناخت و چون فرصت حضور در زادگاهش را یافت به مبارزه با اشغالگران پرداخت. میرزا به مردم باور داشت یک نیروی مردمی و یا به تعبیر زیبای مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) یک بسیجی واقعی بود و بدون اتکا به دولت دست نشانده آن زمان و بدون هرگونه چشمداشت یا وابستگی به بیگانگان، کاملاً آتش به اختیار، با توکل به خدا و تأسی به سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (علیه السلام) و با تکیه به حمایت‌های مردمی، نهضت جنگل را سامان داد و با هیئت اتحاد اسلام به عنوان تشکیلات سیاسی نهضت جنگل، در دوره‌ای که امور گیلان را به عهده داشت، تجربه‌ای موفق از حکومت‌داری سیاسیون مذهبی و علمای دینی را به نمایش گذاشت. او نه به رضاخانِ سرسپرده پیوست و نه با اشغالگران متجاوز هم آوا شد. میرزا تا آخرین قطره خون پاک خویش، همچنان به آرمان دینی و ایرانیش وفادار ماند و چه زیبا در راه این آرمان به شهادت رسید.
گرچه در آن سرمای پاییزی که سر از پیکر پاکش جدا کردند اما اندیشه او همچنان مانا و جاودان باقی خواهد ماند و چونان پرچمی در راه آزادی و استقلال ایران، برای همه زمان‌ها برافراشته می ماند.
اندیشه‌ای که اسلام و ایران را به معامله با بیگانگان نفروخت.
او هیچگاه کشورش را پاره پاره و در اشغال بیگانگان نخواست. به جاودانگی تاریخ، او جاودان خواهد ماند. خصوصاً در این روزگار که نیاز زمانه ماست.
امروز با داشتن چنین الگوی فاخر و قابل ستایش و تقدیم هزاران شهید والا مقام از اندیشمندان و علما و مخلصین تا مجاهدان فداکار و بی ادعا، که تا آخرین قطره خون خود برای اعتلای کلمه توحید و آزادی انسان‌ها از یوغ ستمِ ستمکاران و حراست از خاکِ مقدس ایران عزیز و ناموس وطن، همه ی وجود خویش را فدای اسلام و ایران نمودند.
وظیفه ما پیر و جوان و زن و مرد، در این دوره برای استقلال و شکوفایی ایران اسلامی چه در سطح منطقه و چه در ابعاد جهانی بسیار حساس‌تر و مهم‌تر از همه دوران های گذشته است.
چشم هزاران مجاهد، عالم، شهید، جانباز و رزمنده با اخلاص، به تصمیمات و حرکات و اتخاذ مواضع تک تک ماست تا در این جنگ ترکیبی که در حال حاضر،کشور به طور همزمان، در میدان‌های مختلف مجازی، مرزی، بین المللی، فرهنگی، اقتصادی، نظامی، سیاسی و … درگیر آن است؛ چه عملکردی خواهیم داشت؟ آیا از حساسیت این مسئولیت خطیر آگاهیم؟ آیا در زمان مناسب و با سرعت عمل و دقت لازم، خالصانه و مخلصانه و هوشمندانه، رزم‌آورِ این میادین حساس هستیم؟
آری برادر و خواهرم؛ شکرِ نعمت، به استفاده‌ی صحیح از نعمت است. و آنگاه است که وعده‌ی منعم، که همانا ازدیاد نعمت است، تحقق خواهد یافت. پس اگر شما نیز در لحظه مناسب، در جایی که باید باشی، بودی و تصمیمی را که باید، اتخاذ کنی و با قدرت و خلوص نیت، عمل نمایی، تو هم میتوانی میرزای زمان خود باشی و برای همیشه مدال افتخار رضایت الهی را بر سینه داشته باشی.
ای ایرانی سربلند، بدان که همه ما در وجود خود می توانیم میرزایی از آزادگی و غیرت و ایثار داشته باشیم. میرزایی که همواره بر تارک تاریخ ایران اسلامی میدرخشد و نام او سر آغازه ی همه ی آزادی خواهان جهان است.
امروز نیز یاری خدا، در یاری همه جانبه، هوشمندانه، صبورانه، عاقلانه و شجاعانه از ولی خداست. که در آن صورت، حتماً نصرت الهی را در پی خواهد داشت. که فرموده است:
ان تنصروا الله ینصرکم و یثبت اقدامکم

با کانال همای خبر همراه باشیدhttp://@homaygilanir

About مدیر خبر1

Check Also

جشنواره عصر قلم/ شهرسازی نوین برای رشت در قالب طرح ” رها “

جشنواره عصر قلم / شهرسازی نوین برای رشت در قالب طرح ” رها “ ویژه …