چاپ مطلب چاپ مطلب

۶۰ امضا برای استیضاح وزیر آموزش و پرورش/ فانی بالاخره استیضاح می شود؟

همای گیلان:به نظر می رسد نمایندگان مجلس از پاسخهای وزیر آموزش و پرورش قانع نمی شوند چون برای چندمین بار باز هم موضوع استیضاح وزیر آموزش و پرورش را مطرح کردند.

با اعلام خبر استیضاح رضا فرجی دانا وزیر علوم تحقیقات و فناوری در بهار گذشته، زمزمه هایی از استیضاح علی اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش هم در مجلس شنیده می شد، اما با پررنگ شدن استیضاح وزیر علوم، توجه ها به او کم شد تا اینکه اکنون پس از مشخص شدن تکلیف وزارت علوم و روی کار آمدن وزیر جدید، اخبار حاکی از اصرار درخواست کنندگان استیضاح برای اعلام وصول است.روز گذشته موسوی نژاد، نماینده دشتستان در گفت‌و‌گو با ایسنا، درخواست تعدادی از نمایندگان برای استیضاح وزیر آموزش و پرورش را اعلام کرده است.

او گفت: ۶۰ امضا برای استیضاح وزیر جمع شده اما رئیس مجلس درخواست کرده که امضا کندگان جلسه مجدد با وزیر بگذارند و دغدغه‌های خود را با وزیر آموزش و پرورش در میان بگذارند. موضوع استیضاح وزیر در ۱۷ محور است که اهم آن در مورد حق و حقوق فرهنگیان و نیروهای آموزش و پرورش ، بازنشستگان ، عدم اجرای درست سند تحول آموزش و پرورش است .

این درحالی است که برخی نماینده های مجلس معتقدند که با استیضاح کاری پیش نمی رود. در همین باره عطاالله سلطانی صبور، رئیس کمیته آموزش و پرورش به خبرآنلاین می گوید: آقای فانی از جنس آموزش و پرورش است و بیش از هرکس دیگری آن را می شناسد و به نظرمن استیضاح مشکل را حل نمی کند چون برخی از مواردی که استیضاح کننده ها اعلام می کنند مربوط به تغییر نظام آموزشی است و ربطی به ایشان ندارد و بخشی هم بودجه نیاز دارد که در این زمینه هم دولت باید اقدامی انجام دهد.

مهمترین محورهای استیضاح:

محورهای استیضاح شرح
انتصاب مدیران سیاسی و ناکارآمد در آموزش و پرورش فروردین امسال نمایندگان نسبت به این موضوع از وزیر سوال کرده و چون قانع نشده بودند به او کارت زرد داده بودند. در همان جلسه امیر حسین قاضی زاده نماینده مشهد و مهرداد بذرپاش نماینده تهران از وزیر سوال کرد که فانی وزیر آموزش و پرورش معتقد بود از زمانی که نمایندگان اعتراضاتشان را به انتصابات مطرح کردند انتصابات کاهش یافته و همچنین مدیران بازنشسته ای که بکار گرفته شده اند به علت جو سیاسی دولت قبل استعفا داده اند و در واقع زمان استعفای آنها فرا نرسیده بود.وزیر خطاب به نمایندگان معترض به انتصابات سیاسی در وزارت آموزش و پرورش گفت: آیا خود شما سیاسی نیستید.
همچنین او در مورد روش این وزارتخانه در انتصاب مدیران در مجلس گفت: مدیران باید از حداقل فوق لیسانس و داشتن مسئولیت‌های مدیریتی در قبل از آغاز به کار آنها در‌این وزارتخانه برخوردار باشند و تمام انتصاب‌ها توسط حراست وزارتخانه آموزش و پرورش استعلام شد و‌اینکه گفته می‌شود آموزش و پرورش بدون در نظر گرفتن برخی مسائل سیاسی، اقدام به انتصاب مدیران می‌کند، مورد تایید و پذیرش نیست.
عدم اجرای قانون استخدام مربیان پیش ‌دبستانی و مربیان نهضت سواد آموزی در ۱۹ مهر ماه ۱۳۹۱ بود که بهارستان نشینان قانونی را مصوب کردند که آموزش و پرورش به نوعی موظف به تعیین تکلیف مربیان پیش دبستانی شده است. در نهایت ۱۳ خردادماه ۱۳۹۳ بود که علی اصغر فانی، وزیر آموزش و پرورش در حاشیه مراسم بزرگداشت چهلمین روز شهادت معلم شهید جواد نوروزی که در ساختمان مرکزی وزارت آموزش و پرورش برگزار شد، در جمع خبرنگاران گفت: « ۱۷ مرداد ماه تاریخ برگزاری آزمون استخدامی است؛ البته ممکن است در جلسه هماهنگی، تاریخ و محتوای آن تغییر کند؛ به همین دلیل اجازه دهید اظهارنظری نکنم تا قطعی شود». اما یک روز پس از گذشت زمان اولیه برگزاری این آزمون بار وزیر در مراسم گرامیداشت روز خبرنگار گفت: قرار بود آزمون استخدامی مربیان پیش‌دبستانی را ۱۷ مرداد برگزار کنیم، اما ردیف استخدام در اختیار آموزش و پرورش نیست و باید معاون برنامه‌ریزی رئیس جمهور مجوز دهد حالا باید بنده در آموزش و پرورش جواب دهم که چرا آزمون برگزار نمی‌شود در حالیکه ردیف استخدام را دیگران پیش‌خور کردند. از آن زمان هربار که مربیان در مقابل مجلس یا وزارتخانه تجمع می کنند همین پاسخ را می شنوند.
برگشت به‌ کار نیروهای بازنشسته فانی، وزیر آموزش و پرورش با حضور در جلسه علنی مجلس ضمن رد به کار گیری افرادی که در سن بازنشستگی هستند گفت: باید بگویم ۳۵ درصد از مدیرانی که در آموزش و پرورش مشغول به کار هستند، از مدیران قبلی این وزارتخانه هستند و ۶۵ درصد از مدیران در آموزش و پرورش تغییر کرده‌اند که دلیل آن هم سطح بالای تحصیلی مدیران تازه منصوب شده است. چراکه به اقتضای شرایط این وزارتخانه ، باید از مدیرانی بهره گرفت که سطح تحصیلات بالایی داشته باشند.
عدم توجه به بیمه‌ های درمان و تکمیلی فرهنگیان بیمه طلایی فرهنگیان هم از آن دست برنامه هایی است که از دولت قبل به ارث مانده است اما همین برای وزیر دردسر ساز شده است. در تاریخ چهارم خردادماه امسال وزارت آموزش و پرورش قرارداد جدید بیمه طلایی را به همراه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به امضا رساندند و بیمه آتیه سازان حافظ که در سال ۱۳۸۹ هم صحبت‌هایی برای حضورش به گوش می‌رسید، سکاندار بیمه طلایی فرهنگیان شد. فرشید سیاری مدیرکل تعاون و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش هم در گفت‌وگو با فارس گفت:با توجه به هماهنگی‌های صورت گرفته با درمانگاه‌های فرهنگیان، تمام بیمه‌شدگان می‌توانند این خدمات را با تسهیلات ویژه از درمانگاه‌های فرهنگیان دریافت کنند؛ تعهدات شرکت‌های بیمه‌گر برای تأمین قسمتی از هزینه عینک (۵۰ هزار تومان) همانند سال گذشته به قوت خود باقیست». وی افزود: «نرخ حق بیمه این قرارداد ۲۶۰ هزار ریال تعیین شد که حداقل و پایین‌ترین نرخ اعلامی توسط شرکت‌های بیمه‌ کشور برای انجام تعهدات است که ۵۰ درصد از این حق بیمه پرداختی توسط فرهنگیان و مابقی از محل اعتبارات رفاهی وزارت متبوع تأمین می‌شود». اما کاهش سطح خدمات و افزایش حق بیمه سبب شده تا تعداد انصراف دهندگان هر روز بیشتر و بیشتر شود.
عدم توجه به حوزه تربیتی دانش‌آموزان مشکلات متعددی این روزها در آموزش و پرورش وجود دارد از معلم کشی تا تنبیه در مدارس. این مسائل سبب شده تا کارشناسان و نمایندگان مجلس اعلام کنند که برخلاف سند تحول آموزش و پروش توجهی به موضوع پرورش دانش آموزان و حوره های تربیتی ندارد.
سو مدیریت در حوزه‌های مختلف آموزش و پرورش نمایندگان نسبت به برخی انتصابها و پایین بودن سطح تحصیلات آنها در استانها گلایه دارند . همچنین رئیس دانشگاه فرهنگیان یکی دیگر از انتقادات نمایندگان مجلس به فانی است. نمایندگان معتقدند آقای مهرمحمدی که به عنوان سرپرست دانشگاه فرهنگیان فعالیت می‌کند روزگاری خود یکی از منتقدان فعالیت این دانشگاه بود بنابراین چنین فردی چگونه می‌تواند امروز ریاست این دانشگاه را بر عهده ‌گیرد. اما وزیر در پاسخ به نمایندگان مجلس اعلام کرد “مدیرانی که در استان‌ها منصوب کردیم، ۱۹ درصد مدرک دکتری و ۸۱ درصد مدرک فوق ‌لیسانس دارند در حالی ۴ درصد مدیران قبلی مدرک دکتری و ۷۳ درصد فوق‌لیسانس و ۲۳ درصد مدرک لیسانس داشتند. همچنین مدیرانی که ما منصوب کردیم همگی بالای ۷ سال سابقه مدیریتی داشته‌اند در حالی که مدیران قبلی در بدو انتصاب ۳ سال سابقه داشتند.”
محقق نشدن مطالبات فرهنگیان وزیر آموزش و پرورش در مهرماه سال ۹۲ زمانیکه سرپرست وزارت آموزش و پرورش بود در گفت وگو با ایسنا اعلام کرد: “مشاوران اقتصادی من این نوید را می‌دهند که می‌توان تا چند ماه آینده گام‌های موثری را برای رفاه فرهنگیان برداشت، معیشت و رفاه فرهنگیان برنامه درازمدتی است که باید در چند مرحله انجام شود.” اما اکنون نمایندگان به این موضوع اعتراض دارند و بزرگترین مشکل آموزش و پرورش کشوررا عدم توجه به معیشت معلمان می دانند هرچند که معتقدند در این باره باید دولت بودجه بیشتری اختصاص دهد.

About سردبیر ارشد

Check Also

#اختصاصی_همای_خبر اقدام نامتعارف پرسنل شهرداری،دزدی در روز روشن/ حقوق میگیرم که خیانت کنم!

#اختصاصی_همای_خبر   اقدام نامتعارف پرسنل شهرداری،دزدی در روز روشن/ حقوق میگیرم که خیانت کنم!   …