چاپ مطلب چاپ مطلب

آخرین اخبار حمله عربستان به یمن

همای گیلان: بمباران اطراف زندان مرکزی صعده، سقوط یک جنگنده سعودی در صنعاء و ۵۴ کشته و ۱۸۷ زخمی در شهر عدن از جمله خبرهای امنیتی این کشور به شمار می رود.

حمله هوایی عربستان به یمن

جنگنده‌های عربستان سعودی بامداد پنجشنبه دخالت نظامی در یمن را تحت عنوان عملیات «طوفان کوبنده» کلید زده و چندین نقطه در شهر صنعاء پایتخت این کشور را بمباران کردند.

بر اساس آمار اولیه منتشر شده در رسانه‌های یمنی تاکنون ۴۰ غیرنظامی در این حملات شهید و ده‌ها تن دیگر به شدت مجروح شدند.

در همین ارتباط «عادل الجبیر»، سفیر عربستان در آمریکا گفت: حملات ما به یمن گسترده‌تر خواهد شد و مناطق بیشتری را هدف قرار خواهد داد. وی در بیان علت این دخالت نظامی مدعی شد: ما تنها برای حمایت از دولت مشروع «منصور هادی» دست به چنین کاری زدیم.

سفیر عربستان در آمریکا تصریح کرد: به جز آمریکا که در حملات ما مشارکت مستقیم ندارد، ۱۰ کشور در این حملات به ما کمک می‌کنند.

شنبه ۹۴/۱/۸

۱۷:۱۰ مذاکره تنها راه پیشگیری از طولانی شدن جنگ در یمن است

بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد خطاب به سران عرب حاضر در اجلاس شرم الشیخ گفت: تنها راه پیشگیری از درگیری طولانی در یمن توسل به مذاکرات و درخواست کمک از سازمان ملل متحد است.

 وی در این باره اظهار داشت: مذاکراتی که مقدمات آن از سوی «جمال بن عمر» نماینده ویژه سازمان ملل متحد در یمن و با تایید شورای امنیت فراهم شود تنها شانس ممکن برای پیشگیری از جنگ طولانی و فرسایشی در یمن است.

۱۷:۰۶ بمباران اطراف زندان مرکزی صعده/حمله به بازار البقعه

جنگنده های عربستان سعودی در دور جدید حملات خود اطراف زندان مرکزی در استان صعده در شمال یمن را بمباران کردند.

این جنگنده ها همچنین بازار البقعه در استان صعده را هدف قرار دادند. در این حمله ۲۰ نفر کشته و ده ها نفر دیگر زخمی شدند.

شبکه الجزیره نیز گزارش داد که برخی تجهیزات نظامی یمن به سمت مرزهای عربستان ارسال شده اند.

۱۶:۳۵ حمله به یمن با هدف احیای دولت مشروع ادامه خواهد داشت

«سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه عربستان سعودی امروز با سخنرانی در نشست سران عرب در شرم الشیخ گفت: عملیات طوفان کوبنده به یمن تا زمان برقراری امنیت و ثبات در این کشور ادامه خواهد داشت.

وی در ادامه اظهارات مداخله جویانه خود در یمن مدعی شد: اقدامات حوثی ها در یمن تهدیدی برای امنیت و ثبات منطقه محسوب می شود و طرف های منطقه ای در امور کشورهای عربی دخالت می کنند.

پادشاه عربستان سعودی افزود: حوثی ها، صنعاء پایتخت یمن را اشغال کرده اند و این اقدام کودتا علیه قدرت مشروع در یمن به شمار می رود و عملیات طوفان کوبنده با هدف احیای دولت مشروع در یمن صورت گرفته است.

۱۶:۰۶ اعلام ۵۴ کشته و ۱۸۷ زخمی در شهر عدن طی ۳ روز گذشته

خبرگزاری فرانسه در خبری فوری به نقل از منابع بیمارستانی یمن اعلام کرد که از آغاز حملات عربستان سعودی به یمن طی ۳ روز گذشته ۵۴ نفر در شهر عدن کشته و ۱۸۷ نفر دیگر زخمی شدند.

در میان قربانیان این حملات که با حمایت کشورهای عربی و غربی انجام می شود زن و کودک نیز به چشم می خورند.

۱۵:۱۸ خروج نیروهای سازمان ملل از یمن در پی تشدید حملات

منابع نزدیک به سازمان ملل متحد اعلام کردند که این نهاد بین المللی از امروز عملیات خروج پرسنل خود از «صنعاء» پایتخت یمن را آغاز کرده است. این اقدام با توجه به شدت گرفتن درگیریها در این کشور صورت می گیرد.

گفته می شود که ۱۰۰ نفر از نیروهای سازمان ملل متحد به فرودگاه صنعاء منتقل شده اند تا از آنجا به کشورهای دیگر نظیر اردن منتقل شوند.

علاوه بر این ۸۴ تبعه کشورهای عربی و دیپلمات غربی نیز با کمک نیروی دریایی عربستان سعودی شهر «عدن» در کشور یمن را به مقصد مکانی امن تر ترک کردند.

۱۴:۱۶ اعتراف انگلستان به حمایت گسترده از تجاوز به یمن

فیلیپ هاموند وزیر امور خارجه انگلستان اعلام کرد که کشور متبوعش از تهاجم نظامی عربستان سعودی به یمن حمایت می کند و با وجود آنکه لندن قصدی برای حضور در عملیات نظامی ندارد از هیچ کمکی در این زمینه دریغ نخواهد کرد.

 فیلیپ هاموند که در واشنگتن حضور داشت استفاده از هواپیماهای انگلیسی را در حملات هوایی اعراب به یمن مورد تایید قرار داد.

این تهاجم که به رهبری عربستان سعودی و با همکاری کشورهای عربی منطقه انجام شده است از روز پنجشنبه مناطق مختلف یمن را مورد حمله قرار داده است.

فیلیپ هاموند از عدم دخالت مستقیم انگلستان در تهاجم نظامی به یمن سخن گفت اما امکان تغییر شرایط را نیز رد نکرد.

وی با یادآوری روابط مستحکم میان انگلستان و عربستان سعودی به حمایت اطلاعاتی و فنی از ریاض در جریان حمله به یمن اعتراف کرد.

۱۴:۰۳ نشست سران عرب در شرم الشیخ آغاز شد

نشست سران کشورهای عربی در شرم الشیخ مصر آغاز شد.

این نشست در حالی آغاز می شود که عربستان سعودی از روز پنجشنبه با حمایت کشورهای عربی و غربی حملات نظامی خود را به یمن آغاز کرده است.

نشست سران کشورهای عربی در شرم الشیخ بر موضوع مداخله عربی در یمن متمرکز است. «عبد ربه منصور هادی» رئیس جمهوری مستعفی یمن و «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه عربستان سعودی از جمله مقامات حاضر در این نشست هستند.

۱۳:۰۹ بمباران مناطق مختلف صنعاء/درگیری در شهر عدن

جنگنده های کشورهای عربی متجاوز صبح امروز مناطق مختلف صنعاء پایتخت یمن را بمباران کردند. این جنگنده ها برای نخستین بار در ارتفاع پایین بر فراز آسمان صنعاء به پرواز درآمدند.

در همین حال المیادین نیز گزارش داد: درگیری ها در شهر عدن میان نیروی های انصار الله و طرفداران «عبد ربه منصور هادی» رئیس جمهوری مستعفی یمن ادامه دارد. این درگیری ها در منطقه «المعلا» شدت بیشتری دارد.

۱۲:۴۷ جزئیات حمایت نظامی مصر از حمله عربستان به یمن

منابع آگاه مصری در گفتگو با روزنامه الحیات چاپ لندن اعلام کردند که ۲۵ جنگنده مصری از جمله جنگنده های «اف ۱۶» در حملات نظامی عربستان سعودی به یمن مشارکت دارند.

در این تجاوز که «طوفان کوبنده» نام دارد مصر، عربستان سعودی را به طور همه جانبه مورد حمایت لوجستیک قرار می دهد و علاوه بر جنگنده از ۵ ناو جنگی نیز استفاده می کند.

هدف از ارسال این ناوها جلوگیری از ارسال سلاح به بنادر دریایی یمن و همچنین آماده باش در نزدیکی تنگه باب المندب است.

۱۱:۲۹ سقوط یک جنگنده سعودی/نجات دو خلبان توسط نظامیان آمریکا

یک فروند جنگنده متجاوزان به یمن در منطقه «بنی الحارث» در شمال صنعاء سقوط کرد.

المیادین نیز به نقل از منابع عربستان سعودی این خبر را تایید و اعلام کرد: یک فروند جنگنده «اف ۱۵» بر فراز دریای سرخ سقوط کرد. گفته می شود دو خلبان این جنگنده جان سالم به در برده اند.

منابع واشنگتن نیز اعلام کردند که نیروهای آمریکایی دو خلبان سعودی را در آب های خلیج عدن نجات دادند.

۱۰:۴۱ گفتگوی تلفنی اوباما و پادشاه عربستان/حمایت واشنگتن از حملات ریاض

«باراک اوباما» رئیس جمهوری آمریکا امروز با «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه عربستان سعودی تلفنی گفتگو کرد.

اوباما در این گفتگو بر حمایت واشنگتن از حملات نظامی عربستان سعودی به یمن حمایت کرد. وی اعلام کرد که هدف مشترک ریاض و واشنگتن مبتنی بر برقراری امنیت و ثبات دائم در یمن از طریق راهکار سیاسی و گفتگو است گفتگویی که تمامی طرف های یمنی طبق ابتکار عمل کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس و تحت نظارت سازمان ملل متحد در آن مشارکت داشته باشند.

خاطرنشان می شود عربستان سعودی با حمایت کشورهای عربی و غربی از روز پنجشنبه حملات نظامی خود را به مناطق مختلف یمن آغاز کرده اند.

جمعه و پنجشنبه

حمایت اعراب حاشیه خلیج فارس از حمله به یمن/ فرود چتربازان در عدن

کشورهای عربی حوزه خلیج فارس از جمله امارات، بحرین، قطر و کویت با صدور بیانیه‌ای مشترک در خصوص حملات هوایی عربستان سعودی به یمن مدعی شدند: بنا به درخواست «منصور هادی» رئیس جمهور مستعفی، تصمیم به مقابله با اقدامات تجاوزکارانه حوثی‌ها گرفتیم.

این کشورها در بیانیه خود همچنین مدعی شدند: کودتای شبه نظامیان حوثی، منطقه را با خطرات زیادی مواجه خواهد کرد. حوثی‌ها همواره تکیه بر راهکار گفتگو و مذاکره برای حل بحران یمن را رد کردند.

از سوی دیگر رسانه‌های یمنی از فرود چتربازان کشورهای حاشیه خلیج فارس در شهر عدن برای حمایت از عملیات نظامی عربستان در یمن خبر می‌دهند.

انصارالله: با این حمله شمارش معکوس برای سقوط رژیم آل‌سعود آغاز شد

جنبش انصارالله یمن در واکنش به حملات هوایی ارتش عربستان به یمن تأکید کرد که پاسخ قاطعانه‌ای به این حملات خواهد داد. «محمد البخیتی» از اعضای ارشد جنبش انصارالله یمن در واکنش به دخالت نظامی عربستان سعودی در این کشور گفت: این حمله، آغازی برای دگرگونی برخی از رژیم‌ها و در رأس آنها عربستان سعودی است.

وی همچنین تأکید کرد: مقامات آل‌سعود منتظر پاسخ کوبنده و قاطعانه انصارالله و ملت یمن باشند.

در همین ارتباط «علی العماد»، از دیگر اعضای ارشد انصارالله نیز به حملات عربستان واکنش نشان داده و گفت: عربستان سعودی تاوان سنگینی را به دلیل حملات هوایی به یمن پس خواهد داد.

بر اساس اعلام رسانه‌های یمنی، فرماندهان نظامی و رهبران جنبش انصارالله هم‌اکنون برای بررسی راهکارهای پاسخ به حملات عربستان نشست فوق‌العاده برگزار کرده‌اند.

کمیته‌های انقلابی نیز در واکنش به اقدام تجاوزکارانه عربستان با صدور بیانیه‌ای از مردم یمن خواستند در نقاط مختلف کشور تظاهرات گسترده برگزار کنند.

شبکه المیادین گزارش داد: کشورهایی همچون عربستان، پاکستان، اردن و سودان آمادگی خود برای مشارکت در حمله نظامی زمینی عربستان به یمن را اعلام کرده‌اند.

شبکه لبنانی المنار نیز در گزارشی اخبار منتشر شده مبنی بر بمباران دفتر سیاسی جنبش انصارالله و مراکز حساس وابسته به این جنبش توسط جنگنده‌های سعودی را تکذیب کرد.

آمریکا از حمله به یمن حمایت «اطلاعاتی و لجستیکی» می‌کند

«برنادت میهان» سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا، با صدور بیانیه‌ای گفت: رئیس‌جمهور اوباما، اجازه تدارک حمایت لجستیک و اطلاعاتی از عملیات نظامی کشورهای شورای همکاری خلیج فارس را صادر کرده است.

این گفته‌ها ساعاتی پس از آن مطرح شده که عادل الجبیر، سفیر عربستان سعودی در واشنگتن، در یک نشست خبری گفت نیروهای سعودی برای بازگرداندن قدرت به دولت برکنار شده یمن، دست به عملیات هوایی علیه شورشیان حوثی، زده‌اند.

در کنار این کشور قطر، کویت، بحرین و امارات متحده عربی -اعضای شورای همکاری خلیج فارس منهای عمان- با انتشار بیانیه‌ای اعلام کردند که به درخواست رئیس‌جمهوری یمن پاسخ مثبت داده و قصد دارند «از یمن و مردم‌ آن دفاع کنند».

میهان ضمن محکوم کردن آنچه جنبش انصارالله در یمن انجام داده‌اند؛ گفت: واشنگتن از نزدیک با آقای هادی (رئیس جمهور فراری) در ارتباط بوده است.

در حال حاضر، بنا بر گزارش‌ها، رئیس‌ جمهوری سرنگون شده یمن که به شهر جنوبی عدن رفته بود، با پیشروی‌های اخیر شورشیان، از کشور خود گریخته است.

برنادت میهان تاکید کرده است که ایالات متحده به طور مستقیم در عملیات نظامی کشورهای عربی در یمن دخالت نمی‌کند.

سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا در ادامه گفت: ما قویا به حوثی‌ها هشدار می‌دهیم که عملیات نظامی خود را که به بی‌ثباتی می‌انجامد، متوقف کرده و به عنوان بخشی از گفتمان سیاسی، پای میز مذاکره بازگردند.

به گفته این سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا جامعه جهانی هم از طریق شورای امنیت سازمان ملل و هم از طریق دیگر مجامع، اعلام کرده است که سرنگونی خشونت‌بار قدرت در یمن با دست بردن به اسلحه، غیر قابل قبول است. و یک گذار سیاسی مشروع که مدت‌هاست مردم یمن خواهان آن هستند تنها از طریق گفتگوهای سیاسی و اجماع تمام احزاب، به دست می‌آید.

تکذیب شهادت رهبران ارشد انصارالله

یکی از اعضای ارشد انصارالله یمن ضمن تکذیب خبر شهادت تعدادی از رهبران ارشد این جنبش در حملات هوایی عربستان، اعلام کرد که زنان و کودکان یمنی قربانیان اصلی این حملات هستند.

«علی القحوم»، از اعضای ارشد جنبش انصارالله یمن به حملات هوایی عربستان سعودی واکنش نشان داده و اعلام کرد: تمامی اخبار منتشر شده در برخی رسانه‌ها مبنی بر شهادت تعدادی از رهبران ارشد انصارالله کذب محض بوده که برای تضعیف روحیه مردم و کمیته‌های انقلابی مطرح می‌شوند.

وی افزود: حمله نظامی عربستان سعودی به یمن با هیچ توجیهی قابل قبول نیست و بدون شک مردم یمن به این تجاوز آشکار پاسخ قاطعانه‌ای خواهند داد.

القحوم ادامه داد: این دخالت نظامی زمانی صورت گرفت که مقامات آل‌سعود به این نتیجه رسیدند که منافع‌شان در یمن به کلی خدشه دار شده است.

این عضو ارشد جنبش انصارالله تصریح کرد: مقامات آل‌سعود هم‌اکنون به دنبال یارگیری هرچه بیشتر از کشورهای حوزه خلیج فارس و دیگر کشورها برای تجاوز به یمن هستند.

وی همچنین اخبار منتشر شده مبنی بر ورود تانک‌های متعلق به کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس به خاک یمن را تکذیب و تأکید کرد: هرگونه تجاوز گسترده از این قبیل با پاسخ قاطعانه مردم یمن مواجه خواهد شد.

انصارالله آماده پاسخگویی به عربستان است/ تائید حضور اردن در حملات

جنبش انصارالله یمن در واکنش به حملات هوایی عربستان سعودی به این کشور از آمادگی خود برای پاسخگویی به این حملات خبر داد.

یک عضو ارشد جنبش انصارالله یمن گفت: انصارالله و کمیته‌های مردمی و انقلابی از آمادگی لازم برای پاسخگویی به حملات هوایی عربستان و دیگر کشورهای عربی به یمن برخوردار هستند.

از سوی دیگر، وزارت خارجه اردن با صدور بیانیه‌ای مشارکت مستقیم خود در حمله به یمن را تأیید کرد.

بر اساس اعلام رسانه‌های یمنی، تاکنون اجساد ۱۵ شهروند یمنی از جمله چند زن و کودک در زیر آوار کشف و بیرون کشیده شده‌اند.

در همین ارتباط، «محمد المنصور» از اعضای ارشد انصارالله گفت: کمیته‌های انقلابی تا ساعاتی دیگر بیانیه مفصلی را در خصوص حمله عربستان به یمن صادر می‌کنند.

وی افزود: «منصور هادی» رئیس جمهور مستعفی، با وابستگی خود به آل‌سعود و پیروی از دستورات مقامات این رژیم، ارتش یمن را به کلی نابود کرده است.

وزارت خارجه چین نیز با صدور بیانیه‌ای ضمن ابراز نگرانی از وخامت اوضاع امنیتی در یمن در پی حملات عربستان، گفتگو را بهترین راه حل برای حل بحران این کشور دانست.

اسامی کشورهای شرکت کننده در تجاوز نظامی به یمن

منابع خبری از مشارکت ۱۰ کشور از جمله اعضای شورای همکاری خلیج فارس به جز عمان به همراه مصر، پاکستان و مغرب در تجاوز نظامی عربستان به یمن خبر می‌دهند.

ه جز عمان تمامی کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس از جمله عربستان، بحرین، امارات، کویت و قطر از در حملات هوایی تجاوزکارانه به یمن و غیرنظامیان این کشور مشارکت دارند.

در این میان اخبار ضد و نقیضی درباره مشارکت ترکیه در این تهاجم وجود دارد.

بر اساس این گزارش اردن، مصر، پاکستان، سودان و مغرب نیز از جمله دیگر کشورهای شرکت کننده در این به شمار می‌‎روند.

این درحالی است که برخی از کشورها از جمله آمریکا به صورت غیرمستقیم از حملات تجاوزکارانه به یمن حمایت می‌کنند. در همین رابطه سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا، با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: رئیس‌جمهور اوباما، اجازه تدارک حمایت لجستیک و اطلاعاتی از عملیات نظامی کشورهای شورای همکاری خلیج فارس را صادر کرده است.

اخبار ضد و نقیض درباره مکان اختفای هادی

درحالیکه آخرین اخبار حاکی از فرار رئیس‌جمهور مستعفی یمن به جبیوتی بود، گفته می‌شود وی به عمان گریخته است. شبکه العالم در خبری فوری اعلام کرد که «منصور هادی»، رئیس‌جمهور مستعفی یمن به عمان گریخته است.

این در حالی است که بسیاری از رسانه‌ها از فرار هادی به جیبوتی خبر داده بودند.

پیشتر نیز یک منبع نزدیک به هادی در گفتگو با خبرگزاری فرانسه تصریح کرده بود که وی از یمن خارج نشده و تنها به مکانی دیگر در شهر عدن منتقل شده است.

شلیک اولین موشک توسط انصارالله به سمت عربستان

عضو سیاسی دفتر جنبش انصارالله یمن از شلیک اولین موشک توسط نیروهای این جنبش به خاک عربستان سعودی خبر داد. «فضل المطاع»، عضو دفتر سیاسی جنبش انصارالله یمن گفت: نیروهای این جنبش در اولین ساعات حمله عربستان به یمن، اولین موشک را از صعده به خاک عربستان شلیک کردند.

وی تأکید کرد: جنبش انصارالله در قبال حملات وحشیانه عربستان و کشورهای حاشیه خلیج فارس سکوت نخواهد کرد.

شایان ذکر است جنبش انصارالله در بیانیه‌ای از آمادگی کامل خود برای مقابله با حملات هوایی عربستان و هم‌پیمانان آن خبر داده بود.

عربستان در اندیشه حمله زمینی به یمن

منبع نظامی آگاه در ارتش عربستان که نخواست نامش فاش شود گفت: ممکن است به منظور بازگرداندن «منصور هادی» به قدرت در یمن گزینه حمله نظامی زمینی به این کشور را در دستور کار خود قرار دهیم.

این منبع به جزئیات بیشتری در این خصوص اشاره نکرد.

خاطرنشان می‌شود، کشورهایی همچون مصر و پاکستان صراحتا از آمادگی خود برای مشارکت در حمله زمینی به یمن خبر داده‌اند.

استقرار حوثی‌ها در مرزهای عربستان/ توقف برخی پروازها در عربستان

منابع خبری از استقرار نیروهای انصارالله در مرزهای عربستان و توقف پروازهای هفت فرودگاه این کشور در پی حمله موشکی این جنبش خبر می‌دهند.

همچنین نیروهای جنبش انصارالله یمن و تعدادی زیادی از اعضای کمیته‌های انقلابی برای مقابل با هرگونه دخالت زمینی نظامی در این کشور در مرزهای عربستان مستقر شدند.

پایگاه العهد گزارش داد: در پی حمله موشکی نیروهای انصارالله به خاک عربستان، پروازهای هفت فرودگاه در جنوب این کشور تا اطلاع ثانوی متوقف شد.

گفتنی است، یک منبع آگاه در ارتش عربستان تهدید کرده است که این کشور هم‌اکنون در حال بررسی طرح حمله نظامی زمینی به یمن است.

نیروهای انصارالله اعلام کرده‌اند که با هرگونه تجاوز زمینی خارجی قاطعانه برخورد خواهند کرد.

تأکید مسکو بر حفظ حاکمیت و تمامیت ارضی یمن

وزرات خارجه روسیه در خصوص تجاوز نظامی عربستان و هم‌پیمانان آن به یمن بیانیه صادر کرد.

این وزارتخانه در بیانیه خود ضمن ابراز نگرانی شدید از وخامت اوضاع امنیتی در یمن، بر لزوم توقف هرچه سریعتر حملات هوایی و از سرگیری گفتگوها برای حل بحران این کشور تأکید کرد.

در این بیانیه آمده است: مسکو به شدت بر لزوم حفظ حاکمیت، استقلال و تمامیت ارضی یمن تأکید دارد.

در این بیانیه همچنین تصریح شده است: مسکو با تمامی طرف‌های درگیر در یمن در تماس بوده و برای یافتن راه حلی سیاسی جهت حل بحران این کشور تلاش می‌کند.

وزارت خارجه روسیه در پایان این بیانیه نیز اعلام کرده که قصد ندارد در پی وخامت اوضاع امنیتی در یمن، اتباع ساکن خود در این کشور را بیرون بکشد.

شایان ذکر است تاکنون بسیاری از کشورهای حاشیه خلیج فارس حمایت خود از تجاوز به خاک یمن را اعلام کرده و از آمادگی خود برای مشارکت در این حملات خبر داده‌اند.

سرنگونی جنگنده ارتش امارات در شمال یمن

یک جنگنده اماراتی شرکت کننده در تجاوز نظامی به یمن، لحظاتی پیش در منطقه «حرف سفیان» واقع در شمال یمن سرنگون شد.

بر اساس این گزارش، حملات جنگنده‌‎های سعودی به مناطق مختلف استان صعده همچنان ادامه دارد.

جنگنده های سعودی با مشارکت ۱۰ کشور از جمله کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس (به استثنای عمان) از نیمه شب پنجشنبه حملات خود به مناطق مختلف یمن به ویژه شهر صنعا را آغاز کردند که در جریان آن تاکنون ۲۰ نفر شهید و شماری نیز زخمی شده‌اند.

شبکه تلویزیونی دولتی الاخباریه سعودی صبح امروز اعلام کرد که تجاوزگری نظامی به یمن موسوم به عملیات (طوفان کوبنده) تا تحقق اهداف خود ادامه خواهد یافت.

بمباران مناطق اطراف فرودگاه صنعا توسط جنگنده‌های سعودی

جنگنده‌های ارتش عربستان سعودی در تجاوزی جدید، مناطق اطراف فرودگاه‌ بین‌المللی شهر صنعا را هدف قرار دادند.

جنگنده‌های عربستان سعودی در ادامه حملات وحشیانه خود به مناطق مختلف یمن به ویژه استان‌های صنعا و صعده،اینبار مناطق اطراف فرودگاه بین‌المللی صنعا را هدف حملات هوایی خود قرار دادند.

بر اساس این گزارش، این حمله که ساعاتی پیش انجام شد چندین شهید و زخمی برجای گذاشته است. در جریان این حمله همچنین تعداد زیادی از منازل واقع در اطراف فرودگاه به طور کامل تخریب شدند.

رسانه‌های یمنی نیز از افزایش شمار شهدا و زخمی‌های در پی ادامه حملات تجاوزکارانه خبر می‌دهند.

منابع خبری همچنین از وقوع درگیری‌های شدید میان نیروهای حامی «منصور هادی» رئیس‌جمهور فراری و کمیته‌های انقلابی و ارتش در شهر عدن خبر دادند.

المیادین گزارش داد: تا ساعاتی دیگر مردم یمن در محکومیت تجاوز نظامی عربستان و هم‌پیمانان آن تظاهرات گسترده‌ای را در سراسر این کشور برگزار می‌کنند.

حمایت تشکیلات خودگردان فلسطین از تجاوز نظامی به یمن

تشکیلات خودگردان فلسطین با صدور بیانیه‌ای در خصوص تجاوز نظامی عربستان و هم‌پیمانان آن به یمن مدعی شد: ما از این حمله که با هدف حفظ وحدت یمن و حمایت از مشروعیت دولت آن انجام شده است، حمایت می‌کنیم.

در بیانیه این تشکیلات همچنین آمده است: ما در عین حال از راه حل گفتگو برای پایان بحران یمن استقبال می‌کنیم.

از سوی دیگر، «سعد الحریری» رئیس جریان المستقبل لبنان نیز ضمن «شجاعانه» خواندن تجاوز نظامی عربستان به یمن از این اقدام حمایت کرد.

حمایت فرانسه و انگلیس از تجاوز نظامی به یمن

فرانسه و انگلیس با صدور بیانیه‌هایی جداگانه، حمایت خود از تجاوز نظامی عربستان به یمن را اعلام کردند. وزارت امور خارجه انگلیس در خصوص تجاوز نظامی عربستان و هم‌پیمانان آن بیانیه صادر کرد.

این وزارتخانه در بیانیه خود آورده است: حمله نظامی به یمن برای حمایت از مشروعیت مورد تأیید لندن است.

در این بیانیه همچنین آمده است: ما در نهایت راه حل سیاسی را بهترین راهکار برای حل بحران یمن می‌دانیم.

وزارت خارجه انگلیس در بیانیه خود همچنین مدعی شده است: رفتار حوثی‌ها و روحیه توسعه‌طلبانه آنها از عومل اصلی شکست راهکارهای سیاسی برای حل بحران یمن به شمار می‌رود.

از سوی دیگر وزارت امور خارجه فرانسه نیز با صدور بیانیه‌ای حمایت خود از تجاوز نظامی به یمن را اعلام کرد.

این وزارتخانه  بیانیه خود اعلام کرد: عملیات «طوفان کوبنده» در یمن به درخواست دولت قانونی این کشور به ریاست «منصور هادی» صورت گرفت.

در ادامه این بیانیه آمده است: دولت پاریس تا زمان بازگشت آرامش و ثبات به یمن در کنار شرکای خود خواهد ایستاد.

حملات نظامی به یمن ادامه خواهد داشت

«ریاض یاسین» وزیر امور خارجه دولت مستعفی یمن از حملات نظامی کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس به کشورش استقبال کرد.

وی مدعی شد: این حملات به درخواست دولت یمن و با هدف پایان بخشیدن به اشغال حوثی ها صورت گرفت و تا احیای مشروعیت دولت یمن ادامه خواهد داشت.

یاسین گفت: نخستین حملات نظامی به یمن با هدف از بین بردن توان حوثی ها از طریق جنگنده ها صورت گرفت.

بیانیه وزارت خارجه ترکیه در تأیید تجاوز نظامی به یمن

پس از وزارت‌های امور خارجه فرانسه و انگلیس، وزارت خارجه ترکیه نیز در حمایت از تجاوز نظامی به یمن بیانیه صادر کرد.

در این بیانیه آمده است: حمله نظامی به یمن توسط عربستان و دیگر کشورها مورد تأیید دولت آنکارا است.

این وزارتخانه در بیانیه خود همچنین آورده است: حوثی‌ها و حامیان خارجی آنها باید از اقداماتی که صلح و امنیت منطقه را به خطر می‌اندازد، دست بکشند.

در این بیانیه همچنین تصریح شده است: عربستان سعودی پیش از آغاز عملیات «طوفان کوبنده»، آنکارا را در جریان این موضوع قرار داده بود.

از سوی دیگر منابع خبری عزیمت چهار کشتی جنگی مصر به سمت دریای سرخ از طریق کانال سوئز خبر می‌دهند.

کنترل نیروهای مردمی یمن بر۳۵روستای نجران عربستان/ورودهادی به ریاض

انصارالله یمن کنترل ۳۵ روستای عربستان در منطقه نجران را در اختیار خود گرفتند.

همچنین شبکه المیادین از ورود عبد ربه منصور هادی رئیس جمهور مستعفی یمن به ریاض خبر دادند.

هادی قرار است از ریاض برای شرکت در نشست سران اتحادیه عرب به شرم شیخ مصر سفر کند.

دور جدید حملات شبانه به یمن/شماری شهید و زخمی شدند

جنگنده های عربستان سعودی نیمه های شب گذشته نیز حملات هوایی خود را به مناطق مختلف یمن از سر گرفتند.

در یکی از این حملات منطقه «کتاف» در استان صعده هدف قرار گرفت که بر اثر آن شماری از شهروندان یمن شهید و زخمی شدند.

همچنین صنعاء پایتخت یمن نیر شاهد حملات هوایی بود.

در تحولی دیگر پادگان نظامی ۳۳ در شمال منطقه اضاله هدف حملات سعودی قرار گرفت.

تظاهرات مردم بحرین در اعتراض به حمله عربستان به یمن

شهروندان بحرین شب گذشته در اعتراض به حملات عربستان سعودی به یمن تظاهرات کردند.

این تظاهرات در شماری از مناطق بحرین صورت گرفت و معترضین با سر دادن شعارهایی مخالفت خود را با تجاوز به خاک یمن اعلام کردند.

تماس اردوغان با اوباما درباره یمن و ایران

رئیس جمهور ترکیه در تماس تلفنی با همتای امریکایی خود در مورد مسائلی همچون تحولات یمن و مذاکرات هسته ای ایران به گفتگو پرداخت.

«رجب طیب اردوغان» و «باراک اوباما» رئیس جمهور آمریکا، درباره بحران یمن تلفنی با یکدیگر گفتگو کردند.

شورای امنیت ملی آمریکا در توئیتر خود گزارش داده که رهبران آمریکا و ترکیه همچنین موضوع مذاکرات هسته‌ای ایران و همکاری برای مبارزه با داعش را نیز مورد بحث و تبادل نظر قرار داده‌اند.

ترکیه و آمریکا هر دو از حملات عربستان سعودی به یمن حمایت کرده اند. لازم به ذکر است دخالت های ترکیه در سوریه و انتقال تروریست ها از این کشور به سوریه یکی از عوامل افزایش قدرت گروه های تروریستی همچون داعش و جبهه النصره در سوریه بوده است.

بیانیه حزب الله لبنان

حزب الله لبنان در بیانیه ای حملات عربستان سعودی و آمریکا به یمن را محکوم کرد.

در این بیانیه مشارکت برخی کشورهای عربی و غیر عربی در حملات نظامی به یمن و فراهم کردن پوشش سیاسی برای آن محکوم شده است.

در ادامه بیانیه گفته شده است: این ماجراجویی دور از عقل و تدبیر و توجیهات آن از سوی عربستان سعودی، حال و آینده منطقه را در معرض تنش، بحران و خطر قرار می دهد.

حزب الله لبنان اعلام کرد: حمله به یمن تجاوز آشکار به ملتی محسوب می شود که می خواهد خود بدون دخالت کشورهای دیگر چه کشورهای همسایه و چه جهان تصمیم بگیرد.

در ادامه بیانیه از عربستان سعودی و هم پیمانان آن خواسته شده است که فورا و بدون هر گونه پیش شرط به این تجاوز پایان دهند.

گفتگوی تلویزیونی رهبر انصارالله 

«عبدالملک الحوثی» رهبر انصارالله یمن در یک گفتگوی تلویزیونی اظهار داشت: نیروهای شر و جنایتکار با تجاوز خود به یمن ملت و نهادهای دولت را هدف قرار دادند.

وی با بیان این مطلب افزود: گروه های ظالم و در راس آن عربستان سعودی نماینده آمریکا و اسرائیل هستند. عربستان ابزار آمریکا و اسرائیل برای اجرای پروژه هایشان هستند.

عبدالملک الحوثی در ادامه گفت: مردم یمن شکار آسانی نیستند و متجاوزان بهای سنگین حملات خود را پرداخت خواهند کرد. این حمله روح عزت و آزادگی را در مردم یمن احیا کرد.

وی خاطرنشان کرد: نظام عربستان سعودی اگر به آمریکا تکیه کرده است ملت یمن به خدا تکیه کرده است. مردم یمن با تمام توان خود به حملات پاسخ خواهد داد و هرگز خواری و حقارت را نخواهد پذیرفت.

رهبر حوثی های یمن با اعلام اینکه مردم یمن خاک این کشور را به گورستان متجاوزان تبدیل خواهد کرد توصیه کرد که عاملان حمله حملات خود را متوقف کنند چرا که در غیر اینصورت تمامی گزینه ها روی میز خواهد بود.

عبدالملک الحوثی خطاب به مردم یمن نیز خواستار مقابله با حملات نظامی به این کشور شد و پیشنهاد کرد که یک جبهه داخلی و یک جبهه برای مقابله با حملات تشکیل دهند. وی همچنین خواستار تشکیل جبهه رسانه ای و سیاسی در شرایط فعلی یمن شد.

افزایش آمار شهدا 

وزارت بهداشت یمن اعلام کرد که از آغاز حملات عربستان سعودی به یمن تاکنون ۳۹ نفر از شهروندان این کشور در حملات هوایی به شهادت رسیده اند.

خاطرنشان می شود عربستان سعودی روز گذشته در اقدامی مداخله جویانه و با همراهی کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس و برخی کشورهای عربی و غربی حملات هوایی به یمن را آغاز کرده اند.

پیشنهاد عراق 

«ابراهیم الجعفری» وزیر امور خارجه عراق، در بیانیه ای بر ضرورت استفاده از راهکارهای سیاسی برای حل بحران یمن تاکید کرد.

وی از سران کشورهای عربی خواست که برای ارائه بهترین راه حل برای حل بحران یمن و به دور از گزینه نظامی تلاش های سیاسی خود را افزایش دهند.

ابراهیم الجعفری در ادامه بر ضرورت دخالت نکردن در امور داخلی یمن تاکید کرد.

در این بیانیه که در حاشیه نشست مقدماتی وزیران امور خارجه کشورهای عربی در شرم الشیخ صادر شد آمده است: در صورتی که تلاش ها در جهان برای مبارزه با تروریسم انجام نشود این پدیده همه کشورهای دنیا را درگیر خواهد کرد.

وزارت امور خارجه عراق روز گذشته نیز با صدور بیانیه ای نگرانی خود را از دخالت نظامی در یمن ابراز و بر ضرورت به کارگیری روش گفتگوهای سازنده برای حل بحران این کشور تاکید کرده بود.

سقوط پهپاد نظامی سعودی در یمن/بمباران میادین نفتی در استان مأرب

یک پهباد نظامی عربستان سعودی امروز در منطقه «الصباحه» در غرب صنعاء سقوط کرد.

در مورد سقوط این پهپاد به جزئیات بیشتری اشاره نشده است. از سوی دیگر جنگنده های سعودی در ادامه حملات هوایی خود به یمن منطقه «صافر» در مأرب در شمال شرق یمن را بمباران کردند.

این حملات میادین نفتی در استان مأرب را هدف قرار داده بود. نیروی هوایی عربستان سعودی همچنین صبح امروز مناطق مختلف صنعاء پایتخت یمن را نیز بمباران کرد.

انفجار در پایتخت یمن ۸ زخمی بر جا گذاشت

منابع امنیتی یمن از زخمی شدن ۸ نفر در انفجاری در شهر صنعاء پایتخت یمن خبر دادند.

منابع امنیتی یمن اعلام کردند که یک بمب در بازار منطقه «باب السباح» در صنعاء منفجر شد.

بر اثر این انفجار دستکم ۸ نفر زخمی شدند. این انفجار در حالی صورت گرفت که جنگنده های عربستان سعودی از روز گذشته تاکنون با حمایت برخی کشورهای عربی و غیر عربی حملات هوایی خود را به مناطق مختلف یمن آغاز کرده اند.

پیش بینی سی‎ان‎ان درباره پیامدهای حمله زمینی به یمن

«ایان لی» خبرنگار شبکه سی ان ان در گزارشی با اشاره به درخواست عربستان از کشورهای مختلف برای مشارکت در جنگ یمن، گفت: مصر از نزدیک تحولات یمن را دنبال می کند. عربستان سعودی از مصر خواسته است تا در عملیات یمن کمک کند. مصر نیز اعلام کرده است اگر از قاهره درخواست شود، نیروی زمینی برای عملیات یمن وارد عمل می کند. اینکه مصر چنین موضعی را درباره اقدام نظامی کشور دیگری در منطقه اتخاذ کند، بی سابقه است.

مصر آمادگی خود را برای وارد کردن نیروی هوایی و نیروی دریایی خود اعلام کرده است و اینکه اگر لازم باشد و از آن درخواست شود، حتی از نیروی زمینی خود برای این منظور استفاده خواهد کرد.

در همین رابطه چهار ناو جنگی مصر در دریای سرخ حضور دارند تا از آبراه حساس منطقه (باب المندب) محافظت کنند. این آبراه برای مصر نیز به منظور دستیابی به کانال سوئز بسیار اهمیت دارد.

فاصله یمن با کشورهای آفریقایی فقط بیست کیلومتر است و درنتیجه می بینیم که یمن فاصله زیادی با آفریقا ندارد. مصر می خواهد مانع از بروز هرگونه مشکلی در تنگه مذکور شود. درعین حال، باید توجه داشت که مصر مدیون عربستان سعودی است. عربستان سعودی چندین میلیارد دلار کمک مالی و پشتیبانی های دیگر از مصر داشته است. به همین علت است که می بینیم مصر تا این اندازه حمایت شدید از این اقدام عربستان سعودی دارد.

اما درباره ورود نیروی زمینی مصر به یمن باید به گذشته تاریخی منطقه توجه داشت. مصر در سال هزار و نهصد و شصت از نیروی زمینی خود در یمن استفاده کرد که وضعی شبیه ویتنام برای آمریکا را برای مصر رقم زد. مصر شمار زیادی از نیروهای خود را در آن جنگ از دست داد. اگر نیروهای نظامی مصر و کشورهای دیگر در یمن وارد عمل شوند، به احتمال زیاد شاهد همان وضع گذشته خواهیم بود.

یمن مناطق کوهستانی دارد که حوثی ها سالها در آنجا جنگیده اند و این مناطق را به خوبی می شناسند. حوثی ها در استفاده از شیوه های جنگ چریکی بسیار تبحر دارند. بنابراین ورود به عملیات نظامی در یمن، جنگی بسیار خونین را به همراه خواهد داشت. ژنرالهای مصری به خوبی ماجرای دهه هزار و نهصد و شصت را به خاطر دارند و نمی خواهند آن رویداد بار دیگر تکرار شود.

مذاکره تنها راه حل بحران یمن است/ تفاوت اوکراین با یمن چیست

«سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه، تأکید کرد: تنها راه حل بحران یمن مذاکره است. بازی بر سر اختلافات شیعه و سنی در یمن بسیار خطرناک است. مسکو بر از سرگیری مذاکرات فرستاده سازمان ملل به یمن تأکید دارد و امیدوار است که دیگر کشورها نیز برای حل بحران یمن مانند روسیه عمل کنند.

وزیر خارجه روسیه افزود: مسکو شش ماه پیش بیانیه بین‌المللی فراگیری را پیشنهاد کرد که درباره عدم دخالت در امور کشورها و نیز عدم پذیرش تغییر دولت‌ها از طریق کودتاها بود.

وزیر خارجه روسیه از اقدامات آمریکا و معیارهای دوگانه آن در قبال بحران یمن و بحران سیاسی اوکراین انتقاد کرد.

لاوروف در پایان تأکید کرد: واشنگتن از «عبدربه‌ منصور هادی» رئیس جمهور مستعفی یمن حمایت کرد اما از رئیس جمهور سابق اوکراین هیچ حمایتی نکرد.

گفتگوی تلفنی پادشاه عربستان و اردوغان

سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه عربستان سعودی امروز با «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه تلفنی گفتگو کرد.

حمله نظامی عربستان سعودی به یمن محور گفتگوهای طرفین بود. توسعه روابط دوجانبه و رویدادهای منطقه و جهان از دیگر موضوعات مورد بحث در این گفتگو بود.

پادشاه عربستان سعودی اردوغان را در جریان حملات نظامی ریاض به یمن قرار داد.

کشته شدن ۲۰ غیر نظامی در حمله عربستان به استان صعده

عربستان سعودی دور جدید حملات هوایی خود را به استان صعده یمن از سر گرفت. در این حملات که امروز صورت گرفت دستکم ۲۰ غیر نظامی کشته شدند.

جنگنده های عربستان سعودی از روز گذشته با حمایت برخی کشورهای عربی و غیر عربی حملات هوایی خود را به مناطق مختلف یمن آغاز کرده اند.

بمباران غرب یمن/تظاهرات ضد سعودی در تعز

مردم استان تعز یمن امروز با برپایی تظاهراتی خشم خود را از حملات نظامی عربستان سعودی به یمن ابراز کردند.

شهروندان یمنی از ارتش این کشور خواستند که به حملات سعودی ها پاسخ دندان شکن دهد.

همچنین خطیبان نماز جمعه صنعاء پایتخت یمن نیز امروز در خطبه های نماز جمعه حمله عربستان سعودی به یمن را محکوم کردند و خواستار واکنش به این حملات شدند.

از سوی دیگر جنگنده های عربستان سعودی امروز در تازه ترین حملات خود منطقه «الصلیف» در غرب یمن را بمباران کردند

منبع-مهر

About سردبیر ارشد

Check Also

مدیر عامل شرکت برق منطقه ای گیلان خبر داد؛ ۱۰ پروژه بزرگ و حیاتی شرکت برق منطقه‌ای گیلان برای عبور موفق از تابستان جاری آماده بهره‌برداری است

مدیر عامل شرکت برق منطقه ای گیلان خبر داد؛ ۱۰ پروژه بزرگ و حیاتی شرکت …