چاپ مطلب چاپ مطلب

آمار نگران‌کننده طلاق در استان رتبه دوم گیلان در آمار طلاق /طلاق ۲۱۰ نفر به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر در کشور

همای گیلان:طبق آمارهای موجود، نسبت ازدواج به طلاق از ۶.۱۲ درصد در سال ۹۰ به ۴.۴۳ درصد در سال ۹۳ رسیده که این آمار از کاهش ۲۷ درصدی نسبت ازدواج به طلاق در چهار سال گذشته حکایت دارد.

axe95587

طبق بند ۵ اصل ۱۵۶ قانون اساسی، دستگاه قضایی متولی اصلی پیشگیری از وقوع جرم در کشور است و با عنایت به تصریح رهبر معظم انقلاب اسلامی بر لزوم توجه به مقوله پیشگیری از وقوع جرم و تامین امنیت اجتماعی برای افراد جامعه، پرداختن به پیشگیری از جرم، ضروری است.

  بنابر اذعان و تأکید متخصصان و صاحب نظران در عرصه پیشگیری از جرم و آسیب های اجتماعی، پدیده «طلاق» به طور مستقیم و غیرمستقیم در بروز انواع آسیب های اجتماعی و جرائم نقش دارد.

به طور قطع برای تحلیل جرم و آسیب های اجتماعی یا هر پدیده دیگری، دسترسی به آمارهای دقیق از پیش نیازهای اصلی است و می تواند مدیران و مسئولان کشور را در برنامه ریزی برای آینده کمک کند.
از همین رو نگاهی به جدول طلاق و ازدواج های کل کشور در طول سال های ۹۰ تا ۹۳ می اندازیم که به شرح ذیل است:

جدول فوق نسبت ازدواج به طلاق در کشور در چند سال اخیر را نشان می دهد. روند کاهشی این نرخ از سال ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۳ نمایانگر کاهش محسوس ازدواج و افزایش طلاق در کشور است که توجه بسیار زیاد مسئولین امر در این رابطه را می طلبد.

طلاق ۲۱۰ نفر به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر در کشور

بر اساس نرخ جمعیتی طلاق استان ها در سال ۹۳، به طور میانگین به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر در کشور نزدیک به ۲۱۱ نفر طلاق می گیرند.

بر این اساس، استان سیستان و بلوچستان با ۵۴.۹۶، ایلام با ۱۰۱.۳۹ و کرمان با ۱۲۲.۲۷ به ترتیب استان های دارای کمترین آمار طلاق در سال گذشته بودند.

همچنین استان خراسان رضوی با ۲۹۷.۰۸، گیلان با ۲۷۶.۰۲، کرمانشاه با ۲۶۸.۷۳ و استان تهران با ۲۶۲.۵۷ به ترتیب دارای بیشترین آمار طلاق در سال ۹۳ بودند.

کاهش ۸ درصدی ازدواج و یک درصدی طلاق در چهار ماهه نخست سال ۹۴

سازمان ثبت اسناد و املاک کشور نیز، شهریور ماه جاری آماری از آمار ازدواج و طلاق در چهار ماهه نخست سال ۹۴ ارئه کرده که قابل تامل است.

بر اساس اعلام سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، در چهار ماهه نخست امسال، ۲۲۰ هزار و ۶۳۵ واقعه ازدواج و ۴۹ هزار و ۴۳۳ واقعه طلاق در دفاتر رسمی ازدواج و طلاق کشور به ثبت رسیده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته حاکی از کاهش هشت درصدی ازدواج و یک درصدی طلاق است.

بنابر اذعان کارشناسان، از علل نرخ بالای طلاق می توان به افزایش ازدواج های بدون شناخت، مشکلات اقتصادی، دخالت های بی مورد برخی خانواده ها در زندگی فرزندان، مشکلات فراوان مالی، اقتصادی و …، سطح آگاهی پایین برخی خانواده ها و جوانان نسبت به طلاق و تبعات آن و همچنین عدم بلوغ کامل برخی جوانان نسبت به مسائل و مشکلات را نام برد.

متاسفانه امروزه در میان پرونده های طلاق مطرح در محاکم خانواده، پرونده های «طلاق توافقی» سهم بسیاری را به خود اختصاص داده اند و زنگ خطر را از مدت ها پیش به صدا درآورده اند؛ به طوری که رهبر معظم انقلاب اسلامی در هفتم تیر امسال در دیدار رئیس و مسئولان عالی دستگاه قضایی با معظم له با تأکید بر تلاش برای تسهیل ازدواج جوانان به برخی مشکلات دادگاههای خانواده از جمله «طلاق توافقی» اشاره کردند و افزودند: قضات محترم با کمک بزرگان خانواده ها، اینگونه مسائل را تقلیل دهند./ باشگاه خبرنگاران

About سردبیر ارشد

Check Also

۵۱ پیشکسوت و هنرمند صنایع دستی گیلان به مناسبت روز جهانی صنایع سنتی و دستی روز سه شنبه طی مراسمی در اتاق بازرگانی گیلان تجلیل شدند

۵۱ پیشکسوت و هنرمند صنایع دستی گیلان به مناسبت روز جهانی صنایع سنتی و دستی …