چاپ مطلب چاپ مطلب

احتمال اصلاح قانون حق اولاد کارگران فرزند سوم هم مزایا می‌گیرد؟+جدول

همای گیلان: پرداخت حق اولاد به کارگران تا دو فرزند در هر ماه از مزایای جانبی پیش بینی شده برای کمک به افزایش دستمزد کارگران و مشمولان قانون کار است که بر اساس آن، در سال جاری به ازاء هر فرزند ماهیانه به صورت ثابت و با هر میزان حقوق و دستمزد افراد ۶۰ هزار و ۸۸۸ تومان پرداخت می شود.

21045_397این مبلغ برای دو فرزند ۱۲۱ هزار و ۷۷۶ تومان است و طبق قوانین فعلی برای بیشتر از ۲ فرزند خانوار کارگری، رقمی بابت حق اولاد پرداخت نمی شود. همچنین طبق قوانینی پرداخت حق اولاد تا سن مشخصی برای دختران و پسران صورت می گیرد و پس از آن حتی به شرط عدم ازدواج و یا اشتغال افراد هم حق اولاد قطع می شود.

 

پرداخت حق اولاد تا ۲ فرزند برای کارگران و مشمولان قانون کار سالیان متمادی است که انجام می شود اما اخیرا بر اساس سیاست های جدید جمعیتی کشور، برخی اقدامات در تمامی زمینه ها برای رفع موانع پیش روی خانواده ها برای فرزندآوری آغاز شده است.

هرچند هدف این گزارش این نیست که بگوید برقرار شدن آیتم پرداخت ماهیانه ۶۰ هزارتومان حق اولاد به عنوان نمونه برای فرزند سوم و حذف قانون پرداخت حق اولاد دو فرزندی می تواند به صورت بالقوه در افزایش جمعیت موثر باشد و خانواده ها امروز معطل چنین ارقامی هستند؛ اما اصلاح اینگونه قوانین می تواند گام های موثری در جهت رفع موانع افت شدید جمعیت در کشور باشد که در کنار اصلاح موارد دیگری همچون اصلاح ارائه خدمات بیمه ای به فرزندان چهارم خانوار و اقدامات دیگر، قابل توجه خواهد بود.

سیاست های جدید جمعیتی کشور بر رفع موانع پیش روی خانواده ها تاکید دارد. از آنسو، جامعه معتقد است مسائل فراوانی از جمله اشتغال فرزندان، مسکن، فراهم شدن امکان زندگی بهتر و … باعث شده تا نگاه جامعه به فرزندآوری تغییر کند؛ بنابراین اگر واقعا قرار است تلاشی در جهت تغییر نگرش مردم در این موضوع صورت گیرد، باید زمینه های آن در کشور ایجاد شود.

بهبود وضعیت معیشتی و اقتصادی مردم، فراهم شدن امکان اشتغال جوانان، متعادل شدن قیمت مسکن و ارائه کمک های موثر از سوی دولت در این بخش و ارتقاء سطح زندگی مردم مهم ترین مواردی است که در اعمال سیاست های جدید جمعیتی باید مدنظر قرار گیرد.

نگاهی به روند افزایش حق اولاد در سال های گذشته با قانون تا دو فرزند نیز نشان می دهد که حق اولاد ۵۶۷۹ تومانی سال ۸۰ برای هر اولاد به ۳۳۰۳۰ تومان در سال ۹۰ افزایش یافته است. همچنین میزان حق اولاد برای یک فرزند در سال ۹۱ به میزان ۳۸۹۷۰ تومان و در سال گذشته نیز ۴۸۷۱۲ تومان بوده است.

ابوالفضل فتح الهی در گفتگو با مهر با اشاره به اینکه با توجه به شرایط جدید جمعیتی کشور باید پرداخت حق اولاد تا دو فرزند اصلاح شود گفت: به تازگی تاکید شده است که همه موانع فرزندآوری در کشور برداشته شود.

نایب رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارگران ایران اظهارداشت: در حال حاضر، از فرزند سوم به بعد حق اولاد دریافت نمی کند و فرزندان چهارم به بعد خانواده ها نیز بیمه نمی شوند.

فتح الهی ادامه داد: البته برداشتن این موانع در راستای سیاست های جمعیتی کشور، یعنی ایجاد الزامات و تعهدات بیشتر برای کارفرمایان که این مسئله می تواند نگرش کارفرمایان به نیروهای خود را تغییر دهد.

این مقام مسئول کارگری کشور افزود: ممکن است در صورت اصلاح رویه های فعلی، برخی کارفرمایان برای کنترل هزینه های خود اقدام به جذب نیروهای مجر و یا افراد با فرزندان کمتر کنند.

وی گفت: بنابراین شاید کارفرمایان در اینباره برای کاهش هزینه های خود شرایط دشوارتری را برای نیروهای متقاضی کار ایجاد کنند و رفته رفته تمایل به جذب نیروهای با تعداد فرزندان بالاتر در بنگاه ها کاهش یابد.

جدول ۱۴ ساله تغییرات حق اولاد مشمولان قانون کار

(ارقام به تومان)

حق اولاد ۲ فرزند حق اولاد ۱ فرزند حداقل دستمزد روزانه سال
۱۱۳۵۸ ۵۶۷۹ ۱۸۹۳ ۸۰
۱۳۹۶۹ ۶۹۸۵ ۲۳۲۸ ۸۱
۱۷۰۶۷ ۸۵۳۴ ۲۸۴۴ ۸۲
۲۱۳۲۰ ۱۰۶۶۰ ۳۵۵۳ ۸۳
۲۴۵۱۸ ۱۲۲۵۹ ۴۰۸۶ ۸۴
۳۰۰۰۰ ۱۵۰۰۰ ۵۰۰۰ ۸۵
۳۶۶۰۰ ۱۸۳۰۰ ۶۱۰۰ ۸۶
۴۴۹۲۰ ۲۱۹۶۰ ۷۳۲۰ ۸۷
۵۲۷۰۴ ۲۶۳۵۲ ۸۷۸۴ ۸۸
۶۰۶۰۰ ۳۰۳۰۰ ۱۰۱۰۰ ۸۹
۶۶۰۶۰ ۳۳۰۳۰ ۱۱۰۱۰ ۹۰
۷۷۹۴۰ ۳۸۹۷۰ ۱۲۹۹۰ ۹۱
۹۷۴۲۲ ۴۸۷۱۲ ۱۶۲۳۷ ۹۲
۱۲۱۷۷۶ ۶۰۸۸۸ ۲۰۲۹۷ ۹۳
 /مهر
 
 
م

About

Check Also

استاندار گیلان : انقلاب اسلامی مرهون شهادت وایثارگری شهدای والا مقام است

استاندار گیلان : انقلاب اسلامی مرهون شهادت وایثارگری شهدای والا مقام است   رودسر -استاندار …