چاپ مطلب چاپ مطلب

اعترافات متهم ردیف اول پرونده تعرض به سفارت عربستان / پشیمانیم چون دل آقا شکست

همای گیلان: اولین جلسه دادگاه متعرضین به سفارت عربستان صبح امروز به صورت علنی در شعبه ۱۰۶۰ دادگاه کیفری ۲ مجتمع قضایی ویژه رسیدگی به جرائم کارکنان دولت برگزار شد.

در ابتدای امر، قاضی دهقانی با اعلام آغاز اولین جلسه علنی رسیدگی به اتهامات متهمان حمله به سفارت عربستان، به قرائت و تفهیم مواد ۳۵۴ و ۳۵۸ ، ۱۹۳، ۱۹۴ و ۱۹۵ قانون آیین دادسری کیفری مصوب سال ۹۲ به حضار و متهمان پرداخت.

سپس قاضی دهقانی از نماینده دادستان خواست که مفاد کیفرخواست را قرائت کند.

میرسلیم نماینده دادستان با قرائت اسامی متهمان، اتهامات ۲۱ متهم این پرونده را «مشارکت در تخریب عمدی اموال سفارت عربستان» یا «اخلال در نظم عمومی از طریق جنجال و تجمع غیرقانونی» و یا هر دو اتهام ذکر کرد.

نماینده مدعی العموم ادامه داد: نظر به گزارش‌های اولیه و تحقیقات انجام شده از نیروی انتظامی و اطلاعاتی، محتویات پرونده و اظهارات متهمان، نامبردگان مجرم هستند و طبق مواد ۶۱۷ و ۶۷۷ قانون مجازات اسلامی کیفر آن‌ها مورد تقاضا است و تاریخ وقوع جرم هم  در سال ۹۴ و در تهران بوده است.

پس از قرائت کیفرخواست از سوی نماینده مدعی العموم قاضی دهقانی از متهم ردیف اول این پرونده خواست که خود را معرفی کند.

متهم اول پرونده گفت: ۲۵ ساله هستم، در پوشاک شاغلم، باسواد، مجرد و اهل تهرانم.

قاضی دادگاه خطاب به متهم گفت: بر حسب  محتویات پرونده و تحقیقات انجام شده گزارش موارد ذی‌ربط و مفاد کیفرخواست صادره از دادسرای شهید مقدس، متهم به اخلال در نظم عمومی از طریق جنجال و تجمع غیرقانونی هستید، از خود دفاع کند.

متهم خطاب به قاضی گفت: روزی این اتفاق برایم افتاد، بحث تجمع در مشهد را شنیدم و در کانال های خبری و تلگرام و اینستاگرام خواندم که گفته بودند امشب جلوی سفارت عربستان تجمع است. حتی من در گروه‌های منتسب به سپاه بود خواندم که تجمعی به نشانه اعتراض به رژیم آل سعود برگزار می‌شود و من با توجه به کشتار مردم در منا، حادثه فرودگاه جده و جنایات دیگری که در یمن و سوریه اتفاق افتاده بود احساس کردم برای دادخواهی مردم غزه که عموما شیعه هستند، اعتراضی باید انجام شود .

وی افزود: من هم بنا بر آنچه که در گروه‌ها دیده بودم در تجمع حاضر بودم و فقط نگاه می کردم  و هیچ اقدامی هم انجام ندادم وقتی ما رسیدیم سرو صدا بود و کار خاصی نکردیم بلکه تماشا می‌کردیم.

قاضی از متهم پرسید که شعار دادید؟ متهم پاسخ داد: اواخر مردم شعار می‌دادند و من هم در کنار جمع بودم قصدمان این نبود که سروصدا کنیم.

قاضی با قرائت اظهارات متهم در دادسرا گفت: شما عنوان کرده‌اید که در مقابل سفارت عربستان با جمعیت حاضر شعار داده‌اید و حتی یک نفر مجروح شده بود و او را انتقال دادید، در این زمینه چه صحبتی دارید؟ که متهم گفت: ما آن فرد مجروح را به کنار دیوار کشیدیم و به او کمک کردیم.

قاضی مجددا به او گفت افراد دیگری هم می شناسید که به سفارت سنگ می زدند؟ که متهم گفت:‌ برخی را دیده بودم. حدود سه چهار نفر را می‌شناختم.

قاضی به متهم گفت: پس از باز شدن درب سفارت چه اقداماتی کردید؟ متهم گفت: من رسیدم در  باز شده بود و مردم هم رفت و آمد می‌کردند و پلیس هم از آن‌ها ممانعت نمی‌کرد. من می‌خواستم از درب بزرگ وارد شود که وارد هم نشدم.

قاضی دادگاه اظهارات متهم در پاسخ به بازپرس مبنی بر اینکه «من از درب بزرگ وارد سفارت شدم و فردی که عکس پادشاه عربستان را داشت بیرون آوردیم و مردم عکس را گرفتند و پاره کردند» را قرائت کرد و به متهم گفت: در این زمینه چه صحبتی داری؟ متهم پاسخ داد:  من می‌خواستم وارد سفارت شوم که نشدم. مقابل درب  بزرگ سفارت بودم.

قاضی اتهام وی را مجددا تفهیم کرد و از او خواست آخرین دفاع خود را ارائه کند که متهم گفت:‌ در اتهام من آمده که قصدم ایجاد سرو صدا بوده در حالی که من اصلا نیتم این نبوده که اخلال در جامعه کنم. سوابق من موجود است. در آن موقع با توجه به فضایی که بود و از آنجایی که شیعه مظلوم است پس از اینکه پنج شش ساعت خبر پخش شد و حتی در یکی از کانال های منتسب به سپاه هم خبر تجمع را دیدم به آنجا رفتم. من  نمی‌دانستم که تجمع مجوز ندارد. من تا نه شب سر کار بودم چون نزدیک خانه‌مان  بودم  به آنجا رفتم. از عملکرد خودم پشیمانم زیرا دل آقا شکست.

قاضی دهقانی در توضیح اتهام اخلال در نظم به متهم گفت: اخلال در نظم یعنی تجمع شما قانونی نبوده است.

در ادامه جلسه دادگاه قاضی دهقانی اتهامات متهم ردیف دوم را به وی تفهیم کرد که پس از آن متهم ردیف دوم گفت: شیعه، متاهل، اهل تویسرکان و ساکن تهرانم. سابقه هم ندارم.

در این هنگام قاضی جلسه دادگاه برای روشن شدن این موضوع که چر ا برخی از متهمان پرونده دارای یک اتهام هستند و برخی دو عنوان اتهامی دارند، گفت: طبق گزارشات مرجع قضایی در دادسرا، افرادی که در تجمع حضور داشتند دارای یک اتهام و کسانی که وارد سفارت شده‌اند دو اتهام دارند.

متهم ردیف دوم پرونده در دفاع از خود گفت: ‌من در خواست داشتم که فیلم ورود و خروج من به منزل پدرخانمم مورد بازبینی قرار گیرد. دوربین سرخیابان است و مشخص است که چه ساعتی ماشین من وارد شده و در چه ساعتی من دستگیر شدم. زمانی که سفارت آتش گرفت من آنجا نبودم. من داشتم می‌رفتم داروخانه که به یک باره دیدم شلوغ شده است. از مردم پرسیدم چه خبر است گفتند سفارت عربستان را آتش زدند. از ماشین پیاده شدم که بعد من را گرفتند و بردند به پلیس امنیت و بی‌گناه، بیست روز در اوین بودم.

قاضی خطاب به متهم گفت: آیا درتجمع جلوی سفارت عربستان حضور داشتید؟متهم پاسخ داد: خیر من در آنجا بودم ولی در تجمع حضور نداشتم زیرا زمانی که آنجا بودم تجمع تمام شده بود. رفتم ببینم چه خبر است، دیدم که روی هوا هستم و مثل تابوت که جنازه را می‌گیرند، مرا بردند و گفتند کوچه پایین پیاده‌ات می‌کنیم.

قاضی از وی پرسید در چه گروه هیئتی و احزاب سیاسی عضو هستی؟ متهم ردیف دوم پاسخ داد: در یک کانال تلگرامی عضوم. در ایام محرم هم به میدان امام حسین می‌روم. به مدافعان حرم هم رفتم.

متهم به عنوان آخرین دفاع خود گفت: ۲۰ روز مرا به زندان انداختند. شما جایی که نشستید جای امیرالمومنین است. اگر ده دقیقه وقت می‌گذاشتید فیلم من را می‌دیدید این همه مشکلات پیش نمی‌آمد. من کارمندم و خدا را شکر که کارم را از دست ندادم.

به گزارش ایسنا قاضی فرشید دهقانی رییس شعبه ۱۰۶۰ دادگاه کیفری ۲ ویژه کارکنان دولت، اتهام متهم ردیف سوم پرونده متعرضین به سفارت عربستان را به وی تفهیم کرد و از او خواست از خود دفاع کند.

متهم ردیف سوم پرونده گفت: ۱۹ ساله هستم، فروشنده، شیعه، مجرد و اهل تهرانم. ما قصدمان این نبود که نیت بدی داشته باشیم. از گروههای مجازی و تماس برخی از دوستان از این تجمع مطلع شدم.

قاضی از او پرسید: آیا شرکت در تجمع را قبول دارید؟ که وی گفت: بله.

قاضی مجددا به وی گفت: در مقابل سفارت چه اقدامی کردید؟ متهم پاسخ داد: شعار دادم.

قاضی خطاب به متهم گفت: آیا شما شیشه جهت بنزین و آتش زدن خریداری کردید؟ متهم پاسخ داد: ما نوشابه خریدیم. شیشه نخریدیم.

قاضی پرسید: چه کسی مواد آتش زا به سفارت پرتاب کرد؟ متهم پاسخ داد: اکثریت آنها غریبه بودند.

قاضی اظهارات متهم را در صفحه ۵۵۳ جلد سوم پرونده مبنی بر اینکه «در ابتدا به همراه جمعیت حاضر شعار الله اکبر و مرگ بر آل سعود می‌دادیم و سنگ پراکنی هم کردیم» را  به وی متذکر شد که متهم گفت: بله. ما سنگ زدیم اما به کسی نخورد.

قاضی از متهم خواست  آخرین دفاع خود را ارائه کند.

این متهم با بیان اینکه حق بچه‌های حزب‌اللهی نیست اینقدر اذیت شوند، مدعی شد: مقصر اصلی نیروی انتظامی است. آنها باید اینجا باشند.

در ادامه جلسه رئیس شعبه ۱۰۶۰ دادگاه کیفری ۲ کارکنان دولت اتهامات متهم ردیف چهارم پرونده را به وی تفهیم کرد و از او خواست از خود دفاع کند.

این متهم گفت: من معلم خصوصی هستم. ۳۶ ساله، شیعه، متاهل و ساکن تهرانم. حضور ما در آنجا به واسطه کانال‌های فضای مجازی بود و اعتراضم به رفتارهای آل سعود در حادثه منا بود. در ابتدا همراه جمعیت شعار دادم. اولین بار بود که اعتراضم را این گونه نشان دادم.

وی با انتقاد از عملکرد نیروی انتظامی گفت: طبقه اول و دوم سفارت آتش گرفت ولی از سوی آتش نشانی کاری صورت نگرفت. عده‌ای از هموطنان ما در آتش می‌سوختند. من داخل سفارت رفتم تا هموطنانم را نجات دهم. وقتی داخل رسیدم نتوانستم وارد اتاق شوم، زیرا به دلیل سرما خوردگی تنگی نفس داشتم و دود هم زیاد بود لذا بلافاصله بیرون آمدم.

قاضی پرسید شما داخل سفارت رفتید؟ متهم پاسخ داد: بله. کار من به دلیل اعتراضی بود که داشتم و اطلاعی از غیر قانونی بودن تجمع نداشتم. همان روز مشابه این اتفاق در مشهد هم افتاده بود و کسی هم منکر آن نشد.

متهم ردیف چهارم پرونده در ادامه صحبت‌های خود گفت: خط و مشی زندگی ما صحبت‌های آقا بود و زمانی که ایشان ناراحت شدند ما فهمیدیم که کار اشتباهی کردیم و بر همین اساس توبه کردیم و کاملا هم پشیمان هستیم. ما دل نایب امام زمان (عج)‌را رنجاندیم و از آن پشیمانیم.

در ادامه این جلسه فاطمه السادات غمخواری وکیل مدافع متهم ردیف چهارم پرونده در دفاع از موکلش گفت: من به مستنداتی برخورد نکردم که حاکی از تخریب سفارت عربستان از سوی موکلم باشد. اگر مستنداتی است ما اجازه داریم برای دفاع از حقوق موکل، آن را بدانیم. اگر تنها اتهامات موکلم سی دی تصاویر است باید بگویم آیا صرف ورود موکلم تخریب عمومی محسوب می‌شود یا اینکه تخریب از قبل صورت گرفته بود؟ طبق اظهارات، موکلم برای ورود به سفارت تشویق شده است.

وی افزود:‌ تخریب عمومی زمانی صورت می‌گیرد که سوء نیت محرز باشد ولی در این موضوع در سفارت باز و آتش سوزی شده بود که موکل من بعد از آن برگشته است. لذا تقاضای رسیدگی دقیق‌تری را از محضر محترم دادگاه دارم.

در ادامه جلسه قاضی دهقانی اتهام متهم ردیف پنجم پرونده را به وی تفهیم کرد و از وی خواست از خود دفاع کند.

متهم ردیف پنجم پرونده متعرضین به سفارت عربستان گفت: ۲۱ ساله، باسواد، شیعه، مجرد و اهل تهرانم. من خبر تجمع  را در تلگرام دیدم و اطلاع نداشتم که تجمع غیرقانونی است. ساعت ۶ بعدازظهر جلوی درب سفارت رفتم، نه سنگی زدم و حتی حیاط سفارت را هم ندیدم و ساعت ۱۱ شب خانه بودم.

متهم ادامه داد: قبلش رفته بودم حسینیه و از آنجا به سمت سفارت رفتیم.

قاضی با یادآوری اظهارات متهم در صفحه ۵۷۳ پرونده که طی آن با ذکر اسامی گفته بود ۷-۶ نفر در حال ساخت کوکتل بودند، از وی خواست توضیح دهد که متهم گفت: من موادی را ندیدم. کوکتل را با ماشین جلوی سفارت آوردند.

متهم ادامه داد: ماموران نیروی انتظامی سرکوچه سفارت بودند. زمانی که همه جمع شدند بعد از ۱۰-۱۵ دقیقه مردم شعار دادند و یک ساعت گذشت که پس از آن سنگ هم زدند. من نه سنگی زدم و نه کوکتلی داشتم.

قاضی اظهارات متهم در صفحه ۵۷۴ پرونده که گفته بود همراه جمعیت شعار می داد و اعتراض خود را به آل سعود علنی کرده و سنگ هم زده بود، را به وی یادآور شد که متهم گفت: تحت تاثیر حرف‌های بازجو بودم که می‌گفت چیزی بنویس تا پرونده را ببندیم. بازجو به من می‌گفت ۴ تا کوکتل زدن این حرف‌ها را ندارد.

این متهم در آخرین دفاع خود گفت: من در تجمع شرکت داشتم ولی هیچ سنگی پرتاب نکردم و جایی را تخریب نکردم. من به داخل سفارت ورود نکردم حتی حیاط سفارت را هم ندیدم.  

در ادامه این جلسه قاضی دهقانی اتهام متهم  ردیف ششم پرونده را به وی تفهیم کرد و به دلیل اینکه در جلسه حضور نداشت، محمد نریمانی وکیل مدافع وی در دفاع از موکلش گفت: موکلم اهل سوریه بوده و مدافع حرم است.

وی با طرح سوالی خطاب به قاضی پرونده گفت:من ایراد شکلی را به پرونده دارم. چرا موکلم که کارمند دولت نیست پرونده اش در این دادگاه رسیدگی می‌شود؟

قاضی به وی گفت: قرار نیست که فقط پرونده‌های کارمندان دولت در این دادگاه رسیدگی شود.

وکیل مدافع متهم ردیف ششم با بیان اینکه لایحه دفاعی خود را تقدیم دادگاه کرده است، گفت: این  تجمع به صورت خودجوش و مردمی بوده و نیازی به مجوز نداشته است. این افراد که در تجمع بودند، سونیتی نداشتند و با اعتقاد مذهبی آنجا بودند. در شهرهای دیگر و حتی در کشورهای دیگر و در خود عربستان هم چنین تجمعی بوده است. جمعیت مقابل سفارت عربستان بیش از ۵ هزار نفر بوده است و افرادی که امروز اینجا محاکمه می شوند سربازان و مدافع حرم و حزب اللهی هستند. آن جمعیتی که امروز اینجا نیستند اخلال کرده‌اند.

نریمانی افزود: ما خواستیم زبان عربستان را کوتاه کنیم که کوتاه هم نشد و برای رفتن حجاج موافقت نکردند. من شنیدم قبل از اینکه افراد وارد سفارت شوند آتش سوزی شروع شده بود و خودشان هم آن را انجام دادند. لذا بهتر است دوربین‌های سفارت بازبینی شود ولی متاسفانه آنها برای این کار همکاری نمی‌کنند.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه موکلین بنده نمی‌توانند دفاع کنند، اگر ممکن است وکیل تسخیری برای آنها تعیین شود.

وکیل مدافع متهم ردیف ششم پرونده که وکالت یکی از دیگر متهمان این پرونده را بر عهده داشت، گفت: تقاضای برائت موکلم را دارم. یکی از موکلین من اکنون در سوریه به دفاع از حرم می پردازد. اتفاقی که رخ داد برای شیخ نمر که رهبر شیعیان بود و به ناحق شهید شد، بوده است.

نریمانی افزود: در رابطه با تخریب اموال سفارت عربستان باید یادآور شوم که تخریبی صورت نگرفته است زیرا تخریب نیاز به شاکی خصوصی دارد. بهتر است همه عزیزان را تبرئه کنید. بهتر است از اداره اطلاعات سوال شود و دوربین‌های سفارت مورد بازبینی قرار گیرد.

در این هنگام نماینده دادستان گفت: تمام دوربین‌های سفارت بازبینی شده و نتایج به دست آمده نشان می‌دهد که یکی از عوامل اصلی تجمع موکل شما بوده است.  

قاضی دهقانی با قرائت متن پیام‌های ارسال شده از سوی متهم ردیف ششم، گفت: مدارک بسیار زیادی وجود دارد. موکل شما یکی از اعضای اصلی و هدایت کننده اصلی تجمع بوده است.

در ادامه این جلسه رییس دادگاه اتهامات متهم ردیف هشتم را به وی تفهیم کرد و متهم در دفاع از خود گفت: اتهامات را قبول ندارم. آیا گزارشات ما هم لحاظ می‌شود. ما ۶ ماه است که با عنوان نیروهای افراطی آماج حملات هستیم. سهم ما و سهم عوامل نیروی انتظامی در این حادثه چقدر بوده است؟ بهتر است که برای رسیدگی به این حادثه فقط به همین جلسه اکتفا نشود. ما دادگاه را امین می‌دانیم.

وی افزود: من برای غیرت و اعتراض و نهی از منکر رفتم. جنایات رژیم آل سعود در یمن، تعرض به دو نوجوان و … به گونه‌ای است که من نمی‌توانستم بی‌تفاوت باشم.

این متهم با بیان اینکه اجتماع خودجوش بود و ما سازماندهی نشدیم خطاب به قاضی دادگاه گفت: صوت‌هایی که شما از آن‌ها نام می‌برید به صورت تهدیدآمیز برای ما ارسال شده است.

وی گزارش حادثه آن روز را به صورت مکتوب تقدیم ریاست دادگاه کرد و ادامه داد: آنقدر فاصله ما با سفارت زیاد بود که نمی‌توانستیم نزدیک شویم. باتونی به من زدند که عینکم شکست و دیگر هیچ جا را نمی‌دیدم. سراسر آنجا دود بود. بازشدن درهای سفارت موضوع مشکوکی بود زیرا کسی نمی‌توانست از در سفارت بالا برود.

متهم ردیف هشتم پرونده خطاب به رییس دادگاه گفت: تحت تاثیر فضای روانی قرار نگیرید. با ۴ پیام ۴ نفر به تجمع نمی‌روند. ما دو سال صبر کردیم. بنده خودم شعار دادم، کتک هم خوردم ولی سنگی پرتاب نکردم. من تخریبی نکردم زیرا بینایی نداشتم.

وی با مقصر عنوان کردن ناجا، گفت: قبول دارم که تجمع غیرقانونی بوده ولی تخریبی صورت نگرفته است. آنجا آتش گرفته بود. حتی یکی از بچه‌ها شیر آورد گفتیم نخورید حرام است.

وی ادامه داد: تخریب یعنی با برنامه بروی. در حالی که من داخل سفارت نبودم لذا اتهام تخریب را قبول ندارم. دوربین‌ها را چک کنید. ما در فتنه ۸۸ و کوی دانشگاه بودیم کتک هم خوردیم، ما هر روز برای دفاع از انقلاب هزینه می‌دهیم.

قاضی دهقانی خطاب به این متهم گفت: تمام اموال تخریب شده و آتش زده شده است. حدود ۵ ماشین سوخته است.

متهم پاسخ داد: قبل از ورود به سفارت، افرادی در داخل سفارت بودند.

قاضی در این هنگام گفت: ۵ عدد فیلم از جریان اولیه موجود است. دادگاه مکلف است در چارچوب مفاد کیفرخواستی که دادستان صادر می‌کند رسیدگی کند.

متهم گفت: من ۳۰ روز در زندان بودم. من از بازپرس شاکی‌ام. بازپرس پرونده به من گفت شما محارب‌ هستید. ۷ شب در انفرادی بودم. به هیچ وجه اتهامات را قبول ندارم. لذا از محضر دادگاه می‌خواهم نهایت عفو و تخفیف را اعمال کنید.

در این جلسه ۱۴  نفر از ۲۱ متهم پرونده، دفاعیات خود را مطرح کردند و آخرین دفاع از آنها اخذ شد و جلسه بعدی برای رسیدگی به اتهامات سایر متهمان، صبح فردا (سه‌شنبه) برگزار خواهد شد.//ایسنا

 

14380610577

About سردبیر

Check Also

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گیلان: بنای واجد ارزش مدیری لنگرود باید عین به عین بازسازی شود

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گیلان: بنای واجد ارزش مدیری لنگرود باید عین به عین …