چاپ مطلب چاپ مطلب

ایرج ندیمی: خانوار های ایرانی از لوازم آرایشی بصورت افراطی استفاده می کنند

ایرج ندیمی اظهار داشت: خانوارهای ایرانی برای آراستگی در خانه، خیابان و جشن ها هزینه های حداکثری می کنند و به مرحله افراط رسیده اند.SAM_1175

وی تصریح کرد: استفاده بی رویه از لوازم آرایشی و رسیدن به رتبه هفتم جهان و دوم خاورمیانه را می توان مربوط به تبلیغات اثرگذارمستقیم مانند تبلیغ کالاها و برندها و تبلیغات غیر مستقیم مانند فعالیت های فرهنگی، فیلم ها و سریال ها و… دانست، به طوری که این وضعیت سبب شده تا میل به خودنمایی در میان جوانان بیش از پیش شود.

وی تاکید کرد: استفاده از لوازم آرایشی در کشور ما به مرحله افراطی رسیده، در حالی در سایر کشورها معمولا بانوان میانسال برای پوشاندن رد پای پیری و چین و چروک صورت از لوازم آرایشی استفاده می کنند.

نماینده مردم لاهیجان در خانه ملت در ادامه گفتگوی خود با خبرنگار تراز بیان کرد: با روش های قانونی و همچنین فرهنگ سازی می توان این وضعیت را کنترل کرد.

وی توضیح داد: همان طور که از نامگذاری امسال مشخص است، فرهنگ و اقتصاد، رابطه معناداری دارند و استفاده از لوازم آرایش هم بعد فرهنگی دارد و تاثیرات اقتصادی آن در گردش مالی چند صد میلیون دلاری که بخش عمده آن به صورت قاچاق بوده، قابل مشاهده است.

ندیمی گفت: خوشبختانه برای جلوگیری ازقاچاق کالا، قوانین و آیین نامه های سختگیرانه تصویب شده که با اعمال آنها برای ورود کالاهای قاچاق موانع حداکثری ایجاد شده است در بعد فرهنگی نیزرسانه ها باید با برنامه های سمعی و بصری، مخاطبان را به استفاده نکردن لوازم آرایشی قاچاق تشویق کنند.

وی خاطر نشان کرد: باید تقاضای خانواده ها را به سمت کالاهای اساسی سوق دهیم، زیرا استفاده از لوازم آرایشی جزو ضروریات زندگی نیست.

وی درباره تولیدات داخلی در حوزه لوازم آرایشی و بهداشتی نیز به خبرنگار تراز اظهار داشت: اگر مصرف داخلی در حد نیاز متعارف باشد، شرکت های تولید داخل از پس آن برمی آیند اما در کنار آن شرکت ها داخلی هم تولید کننده لوازم آرایشی و بهد اشتی هستند و هم اولویت خود را بر روی تولید دارو قرار داده اند بنابراین برای این شرکت ها تولید دارو به دلیل ۳ عامل نیاز جامعه، حساسیت و درآمد بیشتر دراولیت قرار می گیرد و این فاکتورها سبب تولید کمتر لوازم آرایش در داخل می شود.

وی ادامه داد: این روزها در خیابان ها شاهد استفاده از رنگ های متنوع و بسیار زیاد مواد آرایشی هستیم به طوری که پاسخگویی به این میزان تنوع از عهده شرکت های داخلی خارج است.

وی گفت: خیابان های امروز تبدیل به تابلوهای نقاشی رنگارنگی شده اند که بستر را برای ورود مواد و لوازم آرایشی قابل بیش از پیش فراهم می سازند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس خواستار شد: وزارت صنعت، معدن و تجارت و همچنین وزارت بهداشت باید به مساله تولید لوازم آرایش توجه ویژه ای داشته باشند و از این طریق می توان مانع قاچاق بی رویه این گونه مواد شد.

وی درباره افزایش میزان استفاده آقایان از لوازم آرایشی در کشور نیز گفت: این مساله را که امروزه جزو واقعیات جامعه شده نمیتوان کتمان کرد.
ندیمی افزود: وقتی بحث خودنمایی و تفاخر به میان می آید، جنسیت معنای خود را از دست می دهد.

وی اظهار داشت: بحث استفاده از لوازم آرایش را نمی توان تنها مختص بانوان دانست و باید برای تمام کسانی که با استفاده افراطی از لوازم آرایش قصد خودنمایی دارند برنامه ریزی فرهنگی کرد./تراز

About

Check Also

هشدار پلیس نسبت به کلاهبرداری به بهانه فروش سوالات کنکور

هشدار پلیس نسبت به کلاهبرداری به بهانه فروش سوالات کنکور 🔹رئیس پلیس فتای تهران بزرگ: …