با همت کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر رشت، سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری افتتاح بوستان کتاب خیابان آیت الله رودباری با حضور شهردار رشت، اعضاء شورای اسلامی شهر، مدیران شهری و اصحاب رسانه برگزار شد.

همای گیلان، قبل از ظهر امروز پنج شنبه چهاردهم تیر ماه مراسم افتتاح پروژه بوستان کتاب خیابان آیت الله رودباری با حضور سید آبادی مشاور وزیر و مدیر کل دفتر مطالعات و برنامه ریزی فرهنگی و کتابخانه ای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

 این مراسم با تلاوت قرآن کریم و اجرای سرود ملی جمهوری اسلامی ایران آغاز و محمد حسن عاقل منش رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا ضمن قدردانی از حضور شهروندان، اصحاب رسانه و مسئولین مجموعه مدیریت شهری و تبریک به مناسبت روز قلم و تقدیر از حمایت های سایر اعضای شورای شهر در حمایت از انجام طرح عنوان کرد: پس از تصویب نام ” بوستان کتاب ” در کمیسیون فرهنگی و اجتماعی و متعاقب آن صحن شورا، با برگزاری جلسات متعددی با اهالی کتاب اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان رشت، کانون پرورشی و فکری کودک و نوجوانان، اداره کل امور کتابخانه ها، سازمان فرهنگی، ورزشی و اجتماعی شهرداری و با همت و تلاش سازمان سیما منظر و فضای سبز شهری رشت، بستری مناسب با ایجاد المان ها و طراحی مبلمان شهری مرتبط با نام بوستان کتاب در این پارک جا گذاری شد تا با تغییر فضای ظاهری بتوان قدم های اولیه را جهت ایجاد شهر رشت پایتخت کتاب ایران برداشت و با همکاری موسسات فرهنگی مردم نهاد به سوی گسترش فرهنگ کتاب و کتابخوانی آحاد جامعه قدم گذاشت.

  
شهر رشت پایتخت کتاب ایران

عاقل منش رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی در ادامه یادآور شد: بعد از افتتاح بوستان کتاب جلسه فوق العاده کمیسیون فرهنگی با محوریت رشت پایتخت کتاب ایران در شورای اسلامی شهر رشت با حضور سید آبادی حضور مشاور وزیر و مدیر کل دفتر مطالعات و برنامه ریزی فرهنگی و کتابخانه ای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار خواهد شد تا با بررسی ظرفیت های مهم و تاثیرگذار رشت در امر کتاب بتوانیم در سالهای آینده بهره برداری مناسبی در حوزه کتاب و کتابخوانی داشته باشیم.

عاقل منش در پایان ضمن پاسداشت سالروز شهادت تنها استاندار کشور شهید انصاری استاندار اسبق گیلان و شهید نورانی، یاد و خاطره شهدای کارمند را گرامی دانست.

در ادامه شاهنامه خوانی و حافظ خوانی کودکان کتابخانه کودک باران از کتابخانه های فعال و خلاق شهر رشت اجرا گردید.

گاهی اوقات بازگشت به گذشته مناسب است

فیروز فاضلی مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گیلان با بیان ایده گرفتن از آداب و رسوم گذشته و گذشتگان عنوان کرد که در گذشته کتاب مختص یک فرد نبود و همیشه در محافل مختلف کتاب همراه و یار همیشه همراه بوده است و ما می توانیم با ایده گرفتن از آداب گذشتگان در خصوص اهمیت دادن به کتاب و کتاب خوانی جامعه خود را ارتقاء دهیم. در حقیقت در تمام مراحل زندگی انسان کتاب حضور داشت و اگر بخواهیم جامعه ای را نجات دهیم باید کتاب در آن جامعه حضور داشته باشد.

وی در آخر خاطر نشان کرد همین که مردم ساعاتی را برای دیدن مطالب در فضای مجازی زمان می گذرانند این هم نوعی مطالعه به شمار می آید اما باید جهت دهی شود و امیدواریم با مهیا کردن مقدمات آرامش برای تفکر و کتابخوانی و ارج نهادن به قلم و نویسندگان به تعداد اهالی تفکر و کتاب بیافزاییم تا از آسیب های اجتماعی مصون بمانیم.

سید آبادی مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن تشکر و قدردانی از این همت و استقبال آرزوی موفقیت و ایجاد اتفاق های مهم در امر کتابخوانی در شهر رشت شد.

در بخش پایانی بمناسبت روز قلم با حضور مسئولین حاضر از تعدادی از ناشران منتخب شهر رشت تجلیل به عمل آمد و با همراهی اهالی قلم و کتاب ” بوستان کتاب ” رسماً افتتاح گردید.