چاپ مطلب چاپ مطلب

با حضور معاون میراث کشور در شورا؛ تامین اعتبار از محل اعتبارات ملی برای ایجاد خانه مشروطه رشت کلید خورد/طالبیان: بناهای میراثی ثروت این شهر است و فرزندان از ما طلب خواهند کرد

به گزارش همای گیلان: نقل از گیلان مصور، عصر امروز، ۲۱ بهمن ماه، محمد حسن طالبیان، معاون سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور به دعوت محمد حسن عاقل منش، در کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورا حضور یافت.

این دعوت به منظور دریافت اعتبار برای راه اندازی و تجهیز خانه مشروطه رشت، صورت گرفت.
در این دیدار که کوچکی نژاد نماینده مردم رشت در مجلس، رضا علیزاده ، ولی جهانی و حسین میرزایی مدیر کل و معاون میراث فرهنگی گیلان و مدیر میراث شهرستان رشت نیز حضور داشتند، عاقل منش با اشاره به نقش گیلانیان در فتح تهران و اعاده مجلس پس از استبداد صغیر تصریح کرد: متاسفانه هنوز در رشت نتوانسته یک خانه و یا مرکز اسنادی برای نشان دادن این نقش راه اندازی نماییم.
رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورا گفت: رشت به عنوان مرکز استان بناهای میراثی زیادی دارد که با نگاه ویژه میراث فرهنگی می تواند احیا شده و به اولین های فرهنگی خود بازگردد.
وی به طرح مصوب این کمیسیون مبنی بر تغییر کاربری خانه میرزا خلیل رفیع به موزه مشروطه اشاره نمود و ابراز کرد: راه اندازی چنین مرکز اسنادی نیازمند تامین اعتبار است و امیدواریم امروز با حضور معاون میراث کشور بتوانیم بخشی از این اعتبارات را از محل درآمدهای ملی جذب نماییم.
وی یادآور شد: اعضای کمیسیون با طرح تغییر کاربری عمارت میرزا خلیل رفیع شریعتمدار به عنوان خانه مشروطه موافقت کردند و با همدلی بین اعضا امیدواریم هر چه زودتر خانه مشروطه راه اندازی گردد.
عاقل منش ابراز کرد: به منظور تجهیز و مرمت این بنا نیازمند کمک کارشناسان میراث فرهنگی و دریافت اعتبارات ملی هستیم.
عضو شورا تاکید کرد: اعضای شورای پنجم توانمندی های زیادی دارند و پیشکسوتان اعضا علاقمند هستند تا بافت میراثی مرکز استان حفظ و احیا شود.
رئیس شورای شهر رشت نیز گفت: ظرفیت کمیسیون های تخصصی شورا بسیار بالاست. رشت میراث طبیعی و ابنیه تاریخی زیادی دارد که باید حفظ و احیا شود.
معاون میراث فرهنگی کشور، گفت: بنده با خانواده برای دیدن رشت آمدم و از دیدن این شهر فرهنگی لذت بردم.
محمد حسن طالبیان ابراز کرد: بناهای میراثی ثروت این شهر هستند و شناسنامه این شهر هستند و فرزندان ما از ما سوال و طلب خواهند کرد.
وی افزود: اگر امروز شهر خشتی یزد در میراث جهانی ثبت شده است، بخاطر همگرایی و تعامل همه مسئولان شهری یزد است.
طالبیان خانه میرزا خلیل رفیع را دارای ارزش میراثی و معماری ویژه خانه های شهری توصیف کرد و افزود: سازمان میراث فرهنگی کشور آمادگی دارد برای مرمت و تغییر کاربری هر بنای میراثی در رشت، ۵۰درصد اعتبار را تامین نموده و کارشناسان میراث فرهنگی را برای مرمت میراثی بناها گسیل دارد.
معاون میراث کشور همچنین گفت: هر بنای میراثی که توسط مدیریت شهری به عنوان موزه تغییر کاربری دهد، سازمان حتی آمادگی دارد که اشیای تاریخی لازم را هم در اختیار موزه های ایجاد شده قرار دهد.
وی از اعلام آمادگی سازمان میراث فرهنگی برای تغییر کاربری مجموعه بناهای میراثی میدان شهرداری رشت خبر داد و تاکید کرد: هر کدام از بناهای مرکز شهر که کاربری موزه متناسب با کارکرد قبلی داشته باشد، سازمان میراث فرهنگی آمادگی تخصیص اعتبار بدین منظور را دارد.

با کانال همای خبر همراه باشید

About عطیه نصرتی

Check Also

تجلیل از کارکنان واحد صنفی شهرداری لنگرود به مـناسـبت روز اصـنــاف تــوسـط شـهــردار و اعـضــای شورای اسلامی شهر لنگرود

تجلیل از کارکنان واحد صنفی شهرداری لنگرود به مـناسـبت روز اصـنــاف تــوسـط شـهــردار و اعـضــای …